Уникатни карактеристики на технологијата за е-трговија

e-commerce

Уникатните димензии на овие технологии за трговија преку Интернет, сугерираат дека постојат многу други можности за трговија и продажба, бидејќи постои моќен сет на интерактивни пораки кои се персонализирани.

Знајте ги карактеристиките на трговија со е-трговија што го прават уникатен систем кој постојано се шири благодарение на доброто прифаќање што го имаше од јавноста.

Зошто електронската трговија (или е-трговијата) е толку важна денес

Зошто електронската трговија (или е-трговијата) е толку важна денес

Откако е создадена првата онлајн продавница до денес, пазар на е-трговија, поминаа многу години. И еволуцијата беше многу позитивна, постигнувајќи голем напредок. И тоа е дека сè повеќе луѓе, наместо да поставуваат физичка продавница, се одлучуваат за една на Интернет благодарение на придобивките што ги има: да можат да допрат до поголема публика, да бидат таму каде што корисниците прават пребарувања итн.

Милиони претприемачи завршија со присуство на Интернет И тоа сега ви овозможи да ги најдете сите производи што ви требаат преку пребарувачите, дури и оние за кои не сте знаеле дека можат да постојат.

Сепак, технологијата за електронска трговија може да се карактеризира со неколку фактори што треба да се земат предвид. Дали знаете кои се тие? 'Llе ти кажеме тогаш.

Карактеристики на технологијата за е-трговија

Карактеристики на технологијата за е-трговија

Ако веќе имате онлајн продавница или ако размислувате да создадете, овие карактеристики можат да ви помогнат да ја разберете вистинската важност на е-трговијата. Всушност, не само што ќе биде важно сега, туку се очекува да биде иднината на светот, со продавници само на Интернет и со многу малку физички продавници (можеби сфаќате дека сега многу малку физички продавници се отвораат, а сепак бизнисите на Интернет цветаат). Во оваа смисла, карактеристиките што го дефинираат се следниве:

Глобален дострел

Главно, постои оваа предност, што помага да се поврземе со целиот свет, така што комерцијалните трансакции можат да ги надминат границите на границите и културата со многу поголема ефикасност и во трошоците и во трудот во споредба со традиционалната трговија. Благодарение на ова, потенцијалната големина на овој пазар ќе се зголеми.

Тесно поврзано со локацијата, глобалниот дострел е уште една важна карактеристика на технологијата за е-трговија. И дали е тоа да можат да вршат трансакции низ целиот свет, Со различните форми на плаќање (Paypal, банкарски трансфери, платформи за плаќање, кредитни картички и сл.) Ви овозможува полесно за корисниците да купуваат од вас.

Ако на тоа додадеме, постои поголема можност за испраќање на производите, бидејќи ако претходно беше достапен само Correos, сега има многу повеќе опции, со курирски компании, кои ги прават пратките побрзи и побезбедни, што дава подобра слика за вашата деловна активност.

Локација

Во традиционалната трговија, добар пазар е физичко место што се посетува за да се извршат трансакции. Од друга страна, во е-трговијата постои сеприсутност, што значи дека е достапна насекаде и во секое време. Со ова, пазарот се ослободува бидејќи тој повеќе не мора да биде ограничен во опиплива разграничување и дозволува купување од удобноста на домот.

Со други зборови, ќе имате бизнис што Не е ограничено од местото каде што се спроведуваат постапките, но ќе можете да и служите на целата земја, па дури и на целиот свет ако сакате. На пример, замислете дека имате деловна активност со додатоци за украси.

Ако имате физичка продавница, нормално е да продавате само во градот каде што сте, затоа што токму таму ве познаваат. Меѓутоа, со е-трговија, повеќе ја отворате локацијата, бидејќи оние производи што ги продавате може да се испраќаат по пошта или курир до други делови од земјата или целиот свет, што многу повеќе ја отвара вашата публика и ќе добиете повеќе придобивки, особено ако бизнисот што го имате е добар.

Интерактивност

За разлика од традиционалната трговија, двонасочната комуникација помеѓу потрошувачот и трговецот е многу полесна. Ова значи дека сите овие активности се можни само со една веб-страница. Со интерактивен контакт, постои многу поголема посветеност и од трговецот и од потрошувачот.

Постави комуникацијата преку онлајн продавница е прилично едноставна. И, тоа е дека не само што е достапен разговор, туку и нарушувањето на социјалните мрежи отвори друг канал за комуникација заедно со телефонот и е-поштата. Сето ова овозможува поблиски односи, скоро скоро како да е локален бизнис кој разговара со своите клиенти (иако во повеќето случаи тие не се гледаат лице в лице).

Карактеристики на технологијата за е-трговија

Универзални стандарди

Оваа одлика е прекрасна бидејќи техничките стандарди се полесни за обединување за да се спроведат, бидејќи ќе бидат споделени од сите нации низ целиот свет. Со ова се кршат многу бариери или ограничувања, што ги прави производите постандардизирани за да се избегнат компликации.

Во оваа смисла, ние се осврнуваме целата е-трговија работи практично на ист начин, така е многу лесно да можете да споредувате цени, описи на производи, времиња на испорака, итн. што им го олеснува купувањето на корисниците.

Персонализација и адаптација

Во овој случај, и исто така како еден од најважните фактори во сегашноста и иднината, е персонализацијата и адаптацијата, односно дека електронската трговија може прилагодете се врз основа на преференциите на корисникот или клиентот или со нудење на сродни производи, правејќи ги да изгледаат поспецифични според потребите, прилагодување на стимули, нудење купони ...

На кратко, можноста на онлајн продавниците да се менуваат врз основа на тоа што нивните клиенти го бараат од нив.

Социјална технологија

Интернет-продавницата е повеќе социјален медиум од другите, како што се телевизија, радио ... Бидејќи во овој случај постои поголема врска, покрај фактот дека самата продавница може бидете креатор на сопствената содржина што ги информира вашите корисници за производите или темата на овие. Затоа, потрошувачката на содржина е исто така важна како карактеристики на е-трговијата.

Густина на информации

Во овој случај, ние се однесуваме на количината на информации што преку е-трговија или Интернет може да се добијат за одреден производ. Ако обрнете внимание, практично сите е-трговија кои имаат исти производи ги продаваат со ист опис. Но, има и други кои покажуваат малку повеќе интерес во однос на информациите што ги даваат за да дадат повеќе, поквалитетни и попрактични. Ова овозможува подобра врска со корисниците, како и донесување на посоодветна одлука.

Сепак, обезбедувањето долги и досадни описи не е секогаш добра идеја, особено ако се премногу технички или тешко разбирливи. Затоа, се потребни луѓе кои можат да ги кондензираат сите тие информации и да обезбедат текст разбирлив и практичен за донесување одлуки.

Богатство

Во овој случај, ние не се однесуваме точно на парите што се заработуваат со е-трговија, туку на богатството во однос на производот. И, тоа е дека, една од најголемите неповолности на е-трговијата е во фактот што потрошувачот не може да го види производот, ниту да го допре или да го проба пред да го купи, поради што многумина претпочитаат физички продавници отколку онлајн.

Проблемот е што токму сега, со развивање и дозволување на враќање, размена ..., во многу случаи без штета на корисникот, ја отвора можноста за „тестови“, односно да може да помогне во изборот на тие производи дури и ако не ги виделе порано.

И како се прави тоа? Па, со богатството на пораката што сакате да ја пренесете. И тоа е дека не само што може да се користи текст, туку и слики и видео за да се убедат клиентите дека производот е навистина потребен и бараа да го решат нивниот проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   АНГУЛО ГУТИРЕЗ ГЕРАРДО dijo

    Корисно ми беше за прашање поврзано со компјутерско право