Маркетинг стратегии за Денот на мајката

Маркетинг стратегии

На Ден на мајката, и време е кога сите луѓе бараат совршен подарок. Ова е причината зошто е време сите сопственици на продавници за е-трговија стиснете ја вашата креативност за да привлечете клиенти и да ја зголемите продажбата.

За многу трговци може да биде предизвик да се постигне ова, затоа ќе анализираме некои од маркетинг кампањи за мајки најуспешен.

Првиот чекор е да бидете свесни за тоа социјалните мрежи тие се наш сојузник број еден во овој случај. На маркетинг дека успева да разбуди чувство во нас е многу ефикасно, а Лореал е свесен за тоа.

Su # Готов од нејзината кампања (Го сфатив тоа за неа) ги покани своите клиенти да споделат фотографии од жената на која ќе и ги дадат своите производи, придружени со опис на нивните најдобри квалитети.

Нешто слично идео Интерфелора, со својата Кампања # ПредизвикФлористи (Предизвик на цвеќарницата) Во кое со видео, цвеќарницата е поканета да создаде совршен аранжман за Денот на мајката.

На видеото можете да го видите квалитетот на процесот и крајниот производЗначи, овој едноставен „предизвик“ ги покажува карактеристиките на производот и ги повикува клиентите да ги предизвикаат цвеќарниците на Интерфлора да создадат совршен букет за мама.

Marks & Spenser создаде дел со a водич за подароци за мајките на својата веб-страница, покрај тоа што вклучува и подарочни чоколади со секоја набавка. Тоа е прилично едноставна и многу ефикасна стратегија, бидејќи го олеснува искуството на потрошувачот при избор на подарок и добивање подарок за нивната набавка.

Ако креирате специфичен и видлив дел за подароци, а исто така го промовирате на социјалните мрежи, ќе најдете идеален начин да ја зголемите продажбата за Денот на мајката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.