Совети и упатства за тоа како да започнете бизнис

создаде компанија

La зголемената побарувачка во е-трговијата промовираше создавање на нови мали и средни бизниси, од суштинско значење е да ги имате потребните барања што ќе ги предложиме овде за да можете да го покренете вашиот бизнис како што треба и совети и упатства за започнување бизнис.

Преземете го авантуристичкото искуство што е да се направи компанија, Може да преплави и да генерира секакви сомнежи, но ако имате нешто на ум и сакате да му дадете насоки, продолжете да го читате овој краток водич за да го постигнете тоа.

Основните точки за управување со развојот на компанијата се:

Пред да започнете, треба да имате предвид дека претприемачки начин на размислување секогаш мора да ве придружува за да бидете успешни. На поентата е создавање на компанија, во која можете да ги воведете вашите идеи и да добиете профитабилна корист од нив.

Преземање на нов деловен пат не е лесно, но не е ниту застрашувачка задача, мора настојувајте и поставувајте краткорочни цели, така што тие работат како лични задоволства и деловен напредок.

Многу е важно да знаете сè за МСП, бидејќи, како претприемач и штотуку започнав во деловниот свет, ќе започнете да формирате мала или средна компанија во зависност од вашиот капитал и организацијата што и ја давате. Ако работите напорно секој ден за да бидете сигурни дека сè оди добро, можете да ја зголемите вашата компанија како што никогаш не сте замислувале.

Што е МСП:

создаде компанија Шпанија

За да започнете со преземање, мора да го знаете тоа МСП е како поставување на првиот камен во светот на корпоративниот бизнис, МСП значи мала и средна компанија, која ги вклучува оние компании кои почнуваат да го развиваат својот финансиски и човечки капитал.

Се разгледуваат

 • Мали компании оние кои имаат помалку од 50 работници на нивниот платен списоккако и а обем на продажба помалку од 10 милиони евра,
 • Додека Средна компанија се смета кога има помалку од 250 работници и обем на преговори помалку од 50 милиони евра.
 • La микропретпријатие со потекло од нашата земја е онаа што има помалку од 10 работници и обем на продажба помал од 2 милиони евра.

Процес за да се создаде

Нешто што треба да се земе предвид е дека луѓето ги започнуваат своите деловни активности без претходно да развијат соодветен деловен модел што ќе го имплементираат во нивниот проект. Зголемете го За нова компанија потребни се многу напори и претходна работа за да се обезбеди иднината на бизнисот.

Како прво, сè се раѓа од идејата, за започнување бизнис потребно е да се биде јасен за целта на бизнисот, идеја што ни овозможува да започнеме економска активност која навистина има профитабилност што ни носи профитабилни придобивки.

Од оваа иста причина, ние мора да дизајнираме деловен план кој совршено го синтетизира планот на нашата компанија, пазарот на кој ќе се најде, неговата директна конкуренција и некои економски предвидувања што ни овозможуваат да ја видиме малку иднината што ќе ја има нашата следна компанија.

Кој е деловниот план?

Овој план мора да ги содржи сите потребни информации за компанијата и нејзините цели Она што е предложено да се постигне, на краток, среден и долг рок, со неколку зборови е да резимираме како ќе го организираме начинот на работа и лидерството во бизнисот.

Изберете соодветна локација

 • Клиенти, најдете место близу до местото каде што можат да бидат нашите потенцијални клиенти, бидејќи најдоброто место во област каде што никој нема да има потреба од наш производ или услуга е од каква било корист.
 • КонкурсотПонекогаш е добро и помага да се зголеми продажбата затоа што луѓето имаат можност да ги споредат цените и да можат да изберат подобро.
 • Договор за изнајмување, Мора да се смета дека добрата цена во ова го олеснува развојот на компанијата или нејзиното запирање.

Законско конституирање на компанија

За да започнете со вашата деловна активност, потребно е да се спроведе процесот на уставот, што е избор на правниот метод што ќе биде избран за извршување на компанијата.

Постапките што обично се потребни за започнување бизнис се следниве:

создадете МСП во Шпанија

 1. Барање за негативно заверување на името.
 2. Приход и потврда за акции на капитал што може да се повика.
 3. Плаќање на данок на патримонијални преноси и документирани правни акти
 4. Барање за привремен код за идентификација на данок (CIF).
 5. Припадност кон социјалното осигурување и како компанија и како работници.
 6. Набавка и легализација на книгата за гости.
 7. Регистрација во провинциското трговско друштво.
 8. Добијте го последниот CIF.
 9. Легализација на службени книги.
 10. Регистрирај се за данок на економски активности.
 11. Направете декларација за попис.
 12. Комуникација за отворање на работниот центар.
 13. Општински лиценци, лиценца за отворање и лиценца за активност.
 14. Регистрирајте ја компанијата во Регистарот на установи.

Како да добиете пари за започнување на вашата деловна активност?

Добијте ги парите што ви се потребни за да го започнете вашиот проект Од суштинско значење е да можете да започнете економска активност. Понекогаш, многу е тешко да се добијат потребните финансии за започнување бизнис. Причина зошто кратенки за да ги добиете парите потребно е да се започне вашата деловна активност, без да навлегувате во толку многу проблеми.

За да се постигне ова, има голем број на форми на финансирање за вашата компанија кои овозможуваат добивање на потребниот капитал за започнување на новата компанија.

Генералниот директорат за индустрија и МСП ги прави следниве програми и поддршка достапни за секого за да им го олесни процесот на претприемачите да најдат други извори на финансирање:

Оваа Генералниот директорат издава заедничка помош на годишно ниво, кои служат како директна или индиректна поддршка на претприемачите во секторот.

Исто така, финансира а советодавна услуга за раст на бизнисот преку Фондацијата ЕОИ на Министерството за економија, индустрија и конкурентност.

На ист начин ова Дирекцијата за индустрија и мали и средни претпријатија обезбедува директно финансирање на претприемачи во секторот кои преку Националната компанија за иновации, На ЕНИСА му се доделува заем за ниски камати за поттикнување на создавање работни места.

Рекламирање

Откако ги постигнавме сите гореспоменати, време е да рекламирајте го вашиот нов бизнис преку Интернет.

За среќа да се промовирате во интернет светот е многу поедноставно и поевтино од физичкото. Првото нешто што треба да направите е да се регистрирате и платите за да се појавите во пребарувања поврзани со оваа тема во главните машини за пребарување и директориуми, како што се Гугл, Јаху! и Бинг.

Социјалните мрежи очигледно играат водечка улога во ширењето на вашиот бизнис. За да имате голема група следбеници лојални на вашиот бренд, мора да следите стратегија за социјални медиуми што ви овозможува постојано да подобрувате. Пример за ова се Фејсбук, Инстаграм, Твитер и Пинтрест, кои во моментов се најпосетувани.

Освен што се промовирате на овој начин, постојат и други алтернативи на зголемување на големината на мрежата за риболов на клиенти, пример за ова е Google AdWords, нова платформа што ви овозможува да ја рекламирате вашата компанија на Google, особено зголемување на продажбата преку Интернет. Оваа услуга се наплатува само кога потенцијалните клиенти кликнуваат на вашиот оглас за да ја посетат страницата.

 

Заклучок:

На овој начин имате приближна, поширока панорама во врска со она што треба да го прегледате пред да започнете со вашиот курс по ликвидација на бизнисот, да се осмелите да им верувате на вашите соништа и идеи што отсекогаш биле таму, не може да се исполнат поради недостаток на информации, капитал y мотивацијаАко ги склопите овие 3 заедно, ќе имате можност да постигнете нешто пред вашата компанија, достигнувајќи нивоа за кои никогаш не сте помислиле дека може да бидат вистинити.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.