Совети за правилен избор на домен

домен

Ако планираме да започнеме а бизнис преку трговија преку Интернет треба да имаме предвид што е тоа домен и како тоа ни помага. да се започне интернет домен е единственото име што идентификува веб-страница на Интернет.

Неговата главна цел е преведете ги IP адресите во имиња за паметење што лесно може да се лоцира. Ова значи дека е одговорно за секое лице поврзано на Интернет за пристап до веб-страницата што ја сакаат, на пример mitiendaexample.com.es

Домените обично се составени од два дела:

Име на организацијата:

Ова обично го носи име на нашата марка или продавница. Од самиот почеток, се препорачува тоа да биде нов или невообичаен збор по фраза за да избегнете мешање со слични страници или други вртења. Исто така се препорачува да направите а пребарувајте пред да го потврдите вашиот домен да бидете сигурни дека е бесплатно или не е поврзано со нешто друго.

Тип на организација:

Тоа е наставката што се однесува на тип на веб-страница. Најчести се .com, .net, .org, .edu. Страниците чии цели се комерцијални мора да го користат доменот .com

Географска локација:

Во зависност од географското потекло на секоја страница, ова може да потрае завршувајќи .es, .us, .uk, или онаа што одговара на која било земја. Ова е многу корисно за нас кога нашите услуги се нудат во различни земји и имаме цени, промоции или различен каталог за секоја од нив. На овој начин можеме да понудиме персонализирано внимание на нашето меѓународни клиенти.

Регистрирајте домен тоа е слично на процесот на регистрација на корпоративен идентитет. Постојат повеќе опции на Интернет што ја нудат оваа услуга. Прво ние мора проверете ја достапноста на доменот а потоа пополнете некои лични информации за лицето одговорно за доменот. Конечно, мора да ја платиме ануитетот и да почекаме да заврши процесот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.