Совети за финансирање за нови претприемачи

Совети за финансирање за нови претприемачи

Донесувањето одлука за преземање не е лесна работа, особено затоа што се изложувате себеси ставајќи дел од вашиот капитал на ризик без да знаете навистина дали ќе успее или не, дали сте избрале добра идеја и таа успева. Значи, многу претприемачи се лансираат во потрага по финансирање: кредити, заеми, факторинг...

Сакаме да ви подадеме рака и, поради оваа причина, денес сакаме да разговараме со вас за тоа совети и трикови за финансирање кои можат да ви помогнат ако сте еден од новите претприемачи кои решиле да се фрлат и да создадат сопствен бизнис. Зошто да не го направите тоа со некои дополнителни придобивки?

Финансирање трикови за преземање побезбедно

Финансирање трикови за преземање побезбедно

Нема сомнеж дека претприемништвото е ризик. Можете да ја имате најдобрата идеја на светот и да не знаете точно дали ќе успее или не, дали клиентите ќе ве знаат, ќе купат, ќе препорачаат и ќе купат повторно. И ова вклучува ставање на многу работи на коцка. Затоа еден од најголемата пречка при започнување бизнис е финансирањето, односно да ги има потребните пари за да ги подмири сите трошоци, од секаков вид, што постојат во еден бизнис.

Еден од првите совети што секогаш му се даваат на секој нов претприемач е да го има да ги земе предвид сите можности кои постојат за финансирање на проект затоа што, многу пати, овие „помагања“ можат да бидат поттикот што е потребен за бизнисот да успее. Или барем да се одржи и да се понапред.

Дали сакате повеќе совети? Внимавај.

Имајте ги предвид изворите на финансирање што постојат

Ова е нешто што многумина не го гледаат затоа што мислат дека не се соодветни, дека мора да се вратат или дека не се даваат на никого. И всушност е грешка да се размислува така. Особено ако претходно не се информирате за нив. Видете, во Шпанија нема многу видови, но барем ние имаме такви. Овие се:

 • Сопствено финансирање. Односно, капиталот што можете да го имате за да започнете бизнис. Ова е нешто лесно бидејќи ќе зависи од заштедите што ги имате и парите што можете да ги понудите за да ја започнете вашата компанија.
 • Финансирањето на трите ф. Поточно: семејство, пријатели и „будали“ (фамилија, пријатели и будали). Се состои од користење на капиталот што вашето семејство, пријатели или луѓе кои веруваат во вас ви го даваат за вашата компанија на таков начин што ќе можете да добиете повеќе пари. Вашето учество може да се заснова на заеми, донации или акции во компанијата.
 • Crowdfunding и crowdlending. Бидете внимателни, бидејќи и двете не се исти. Crowdfunding се микро-покровителски платформи. Додека crowdlending се однесува на луѓе кои нудат пари по каматна стапка (еден вид заем кај таа личност или компанија).
 • Субвенции. Ова е едно од најпознатите, но многу пати треба добро да ги прочитате малите букви за да знаете дали сте заинтересирани или не. Многупати не значи да имате пари за да започнете бизнис, туку дека треба да имате други извори на пари. И тоа е дека овие грантови понекогаш трае премногу долго за да започнат, а други бараат компанијата веќе да работи и да работи.
 • Заеми. И банкарски и партиципативен, односно оние кои се направени во замена за учество во компанијата.
 • Натпревари за претприемачи. Доколку не знаете, во Шпанија често се одржуваат награди и натпревари чија цел е да се проценат деловните проекти. Парите заработени во нив обично се многу сочни и понекогаш се доволни за да се направи скок.
 • Линии за претприемачи. Овие се главно од банки и ICO кои се фокусираат на претприемачите за да им понудат финансирање. Дека да, за да се добие потребно е да се презентираат овластувања и гаранции.
 • Бизнис ангели. Тоа се луѓе кои одлучуваат да инвестираат во деловни проекти, односно во проекти на нови претприемачи. За возврат, тие не само што добиваат економски бенефит, туку можат да се чувствуваат и како „учители“ и да се вклучат во обезбедувањето дека сè ќе оди напред.
 • Бонуси. На пример, при вработување на персонал или во сопствени квоти на самовработените. Тоа е начин да имате попуст или поевтина работна сила благодарение на тие намалувања на давачките.

Во реалноста, има многу повеќе извори на финансирање и наш совет е да ги земете предвид затоа што можат помогнете му на вашиот проект да има финансиски канал што ви овозможува да се одржувате, па дури и да одите понатаму.

оди од помалку на повеќе

Кога имаме на ум некој деловен проект, вообичаено е да размислуваме на големо. Но, ова е всушност најголемата грешка што можете да ја направите. И тоа е затоа што ниту еден проект не може да оди напред и да стане нешто „големо“ кога ги немате потребните средства: пари, труд, комуникации, рекламирање...

Зошто Кога почнувате како претприемач, мора да одите малку по малку, знаејќи дека првите години се најкомплицирани и најтешки, но штом ќе ги натерате да ве забележат, се ќе биде многу подобро.

Изградете фонд за итни случаи

Изградете фонд за итни случаи

Нешто што многу малку претприемачи го прават е да имаат а итен фонд. Односно, заштедени пари за справување со некои проблеми кои доаѓаат неочекувано. На пример, дека во продавницата не ви го сервираат материјалот без претходно да го платат; да бидете ограбени и да морате да го смените излогот на вашата продавница, итн.

Ова, што изгледа глупаво, всушност не е толку многу затоа што на тој начин секогаш ќе имате перница да се справите со тие непредвидени настани без да ја оштетите ставката на трошоци и приходи што ги имате тој месец.

Секогаш имајте добра финансиска стратегија

Секогаш имајте добра финансиска стратегија

Тоа може да биде најдосадно и досадно, но во реалноста тоа е многу важно, а тоа е затоа што на овој начин ќе се погрижите сите податоци да се усогласат и да нема сметководствени проблеми или изгубени пари во компанијата.

Со контролирање и на трошоците и на приходите, добивате знаете како управувате со парите и дали можете да заштедите на нешто.

Иако овие може да изгледаат како основни совети и дека секој ќе ги спроведе, реалноста е дека многу нови претприемачи скокаат „во базенот“ без да ги земат предвид овие совети. И понекогаш тоа е голема грешка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.