Совети за подобрување на безбедноста на вашата веб-страница

Една од најважните цели од сега е да обезбедите веб-безбедност за да немате никаков вид инциденти во вашите деловни активности преку Интернет. Затоа што не заборавајте дека секој неуспех може да значи многу пари и во секој случај повеќе отколку што можете да предвидите од самиот почеток. За да ја постигнеме оваа долгоочекувана цел, ќе ви понудиме правила на дејствување што ќе ве натераат да ја почитувате оваа желба и над другите видови размислувања.

Безбедноста на веб-страницата на вашата компанија треба да биде приоритетна цел бидејќи во прашање не е ништо повеќе од вашиот бизнис преку Интернет. Во оваа смисла, треба да се напомене дека на овој начин она што на крајот на денот ќе ви го понудиме е да ве научиме на едноставни техники што можеме да ги примениме на нашата веб-страница, да ја подобриме нејзината безбедност и на сите оние корисници кои го посетуваат.

Бидејќи, всушност, не можете да заборавите дека оваа ситуација обично создава многу лоша слика, бидејќи се добива информации компромитирани на страницата и исто така до посетителите кои пристапуваат до неа. Со реална можност да се случат некои инциденти што ќе влијаат на развојот на вашата онлајн продавница или трговија. Како на пример, оние што ќе ви ги покажеме подолу:

Веб-безбедност: инсталирајте безбедносни сертификати

Ова е несомнено првата мерка што треба да ја примените на веб-страницата. Во оваа смисла, употребата на безбедносни сертификати не би го подобрила безбедност на нашата страница, но тоа би помогнало да се подобри безбедноста на информациите што се движат низ нив, особено во електронските бизниси каде што обично се испраќаат чувствителни податоци за корисниците.

Она што го прави овој тип на безбедносен сертификат е да ги криптира информациите што се испраќаат преку веб-страницата, спречувајќи некој што го пресретнува сообраќајот да ги дешифрира испратените податоци, освен ако не го добие и клучот за шифрирање. Со неговото спроведување ќе избегнете дека отсега може да се појават многу малку посакувани ситуации. Со логично нарушување што може да го предизвика во вашата професионална активност во секое време.

бекап

Колку и да изгледа чудно, не секој ги прави. Во случај на страдање од некаков вид напад, тој заразиле нашата страница, најбезбеден начин да се стави крај е со прибегнување кон резервна копија што ја направивме за нашиот портал.

Овие резервни копии исто така гарантираат дека сме ги зачувале нашите информации во случај на страдање од некаков вид на катастрофален настан. Секако, копирањето немојте да го правите на ваш сопствен компјутер, туку на некој надворешен медиум што е зачуван на друго место од тоа каде го имаме серверот.

На крајот на денот, примената на резервна копија ќе биде едно од најдобрите решенија за да избегнете секаков вид на инциденти на вашата веб-страница. И, тоа на крајот може да има многу негативно влијание врз вашиот бизнис. Додека од друга страна, тоа ќе биде изведба што нема да ве чини преголем напор да ја започнете од сега па натаму. Не го доведувајте во прашање на кој било начин.

Ажурирање на апликацијата

Нема ништо побезбедно од извршување на тотално ажурирање на апликациите преземени од новите технолошки платформи. Бидејќи, всушност, доколку оваа задача не биде извршена, корисниците се многу повеќе изложени на инциденти со голема сериозност во новинските медиуми. Ова е нешто многу вообичаено и ако не го сторите тоа, ризикувате да се видат вашите тимови погодени од вируси, малициозен софтвер и уште една низа проблеми кои на крајот ќе имаат многу сериозно влијание врз вашиот бизнис.

Додека од друга страна, овој проблем може да се реши со одредена леснотија преку некои компјутерски програми. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека во овие случаи самата алатка ќе ве предупредува кога е објавена нова верзија, ве повикува да ја ажурирате. Затоа, тој ќе биде оној кој со извесна леснотија ќе ве предупреди на овој проблем. Така што на овој начин сте целосно подготвени да продолжите со вашите деловни линии нормално.

Од друга страна, можеме да најдеме и голем број прирачници кои го објаснуваат овој вид на дејство на мрежата. Без да не вклучуваме паричен трошок како што се случува со платежните компјутерски програми. Каде што треба да исплатите исплата за да го набавите овој производ за да обезбедите кој било технолошки уред. Од персонални компјутери до мобилни телефони или таблети, да дадам само неколку примери.

Одете на безбедни страници

Ова е уште една е друга од стратегиите што мора да се преземат за да се заштитат нашите деловни интереси, во нашата продавница или онлајн трговија. Од оваа гледна точка, треба да се забележи дека неговиот голем придонес кон безбедноста лежи во фактот дека корисниците мораат да увезат многу баран процес на идентификација. Во стилот на т.н. KYC што толку многу го користат банките. Исто така, тој е одговорен за проверка на нашите податоци со голема строгост. Значи, нема изненадувања во последен момент.

Исто така, се издвојува по зачувување на податоците за клиентите на шифриран начин за да се гарантира нивното работење. Како и податоците од кредитни или дебитни картички, тие не се зачувуваат на платформата. Овој факт дава голема сигурност за да не бидат пренасочени кон трети лица. Со признание за елаборираат стратегии, служи за заштита на сите движења на веб-страниците.

Со цел да се осигура дека платформата е целосно 100% безбедна. Ова мора да биде одлична вест за корисниците кои сакаат да се регистрираат отсега.

Инсталирајте SSL систем

Од друга страна, не можеме да заборавиме дека употребата на безбедносни сертификати не би ја подобрила безбедноста на информациите што корисникот ги бара и затоа може стигнете до лојалност знаејќи дека сте на безбедна и сигурна страница. Не само за да ја видите содржината, туку напротив, да плаќате за вашите набавки во продавници или трговија преку Интернет.

Па, од овој аспект во овој момент мора да се запомни дека овој вид безбедносни сертификати, тоа што го прави е криптирање на информациите што се испраќаат преку веб-страницата, спречувајќи некој што го пресретнува сообраќајот да ги дешифрира испратените податоци, освен ако не е исто така го добива клучот за шифрирање.

Поради оваа причина, многу е важно да се инсталира систем со овие карактеристики бидејќи ќе реши повеќе од еден проблем што може да ве натера да изгубите пари на начин кој е многу непожелен за вашите интереси во компанијата. Како и давање поголема заштита на сите корисници или клиенти што ги имате во вашето портфолио во кое било дадено време. Особено ако оваа мерка е надополнета со други што генерираат голема ефикасност во однос на нивните конечни резултати.

Одете на хостинг што ви нуди поголема безбедност

Додека од друга страна, не помалку важен е фактот дека на крајот главната мерка да се направи веб-страница безбедна околина е да се има сигурен сервис за хостирање. Некои провајдери имаат сервери кои немаат минимални барања за безбедност на компјутерот, што може да биде многу опасно и за нашиот бизнис и за неговите корисници.

Затоа што мора да имате предвид дека не сите хостинг се исти. Ако не, напротив, постојат мали разлики што можат да те натераат да се определиш за едно над другите. Тоа е стратегија што може да биде многу корисна од овој момент. Каде што најголемиот проблем лежи во фактот за избор на хостинг што ви нуди најголема доверба во моментот со оглед на одличната понуда што се генерира од оваа класа на компании поврзани со нови технологии.

Бидејќи без сомнение сместувањето и безбедносните мерки што ги има на ниво на сигурност во базата на податоци, се важни детали за безбедноста. Не заборавајте од сега па натаму, бидејќи може да биде многу корисен и да има корист од неговите најрелевантни придобивки.

Направете безбедносна копија

Ова е уште еден систем кој ги исполнува вашите очекувања многу ефикасно. Од оваа гледна точка, не заборавајте дека сите податоци во дигиталното опкружување може да се изгубат во итни случаи, затоа правењето резервни копии на вашата страница периодично може да ви помогне да решите некои непријатности.

За да го задоволам ова долго очекувано, не сакам ништо подобро од тоа да ја спроведувам оваа акција со голема ефикасност и од време на време. Од друга страна, неразвојот може да ве доведе до многу несакани ситуации за сите страни кои се дел од овој процес. За што, мора да нацртате календар на датумите на кои мора да го примените овој систем на заштита за вашата веб-страница. Бидејќи на крајот на денот може да ве натера да излезете од неволја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.