Совети за одржување на вашата безбедност на веб-страница за е-трговија

безбедност на веб-страница за е-трговија

Големите страници за електронска трговија како eBay, amazon, asos или слободен пазарТие се страници на кои можете да купувате и продавате производи по ваш вкус, овие страници се многу сигурни кога станува збор за банкарски трансакции или трошоци направени на вашата кредитна картичка, но никогаш не боли да бидете претпазливи за да спречите проблеми или ситуации што може да се појават. Следно, ќе ви дадеме неколку совети за да бидете безбедни при купување и продавање на страници преку Интернет.

Не чувајте ги информациите за вашата кредитна картичка

Тоа зависи од видот на прелистувачот што го користите, ова ви дава можност да ги зачувате вашите информации за плаќање за да ги направите вашите купувања побрзи и поудобно. Ние не препорачуваме да зачувувате информации како што се кредитни картички или банкарски сметки во вашиот прелистувач, ова е многу ризично бидејќи хакер може да ги украде овие информации и тоа ќе ви донесе многу проблеми, најдобро е да ги спречите овие видови складирање на информации .

Прочитајте ги коментарите на продавачите

На страниците за електронска трговија има многу видови продавачи, некои се многу посветени на пратките, а други се многу неодговорни во овој поглед. Најдобро е да ги прочитате прегледите на овие продавачи од други корисници кои имале добро или лошо искуство со продавачот, ова ќе ви помогне да добиете идеја за тоа од кој тип продавач ќе купите стока.

Дневен преглед на вашата сметка

Да се ​​биде внимателен, мора да се има предвид цело време, особено кога станува збор за вашата финансиска состојба. Секојдневно проверување на вашата сметка треба да биде навика, проверување дали сè е во ред и дека ништо не е променето важно, бидејќи има луѓе кои се посветени на кражба на овие податоци што можат сериозно да влијаат врз вас, па затоа е важно да ја потврдите вашата информации


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.