10 совети за да не ве полуди наплатата

лесно наплата

Наплата. Сметководство. Даноци… Дали ти даде синкопа? Мораме да признаеме дека тоа се термини кои обично ги ставаат нашите нерви на работ и освен ако немате компетентен професионалец или а лесна програма за наплата, понекогаш може да ве извлече од вашите кутии.

Бидејќи не сакаме тоа да ви се случи, помисливме да ви дадеме серија од совети за наплата што може да ни се најде и, пред сè, ќе го олесни процесот при неговото спроведување. Што ве советуваме? Следниот.

пријавете се секојдневно

И приходите и расходите се нешто што може да се случи секојдневно во многу компании. Ова е вообичаено, а проблемот е што ако го оставите сето тоа до крај, тогаш извршувањето на наплатата може да значи губење повеќе часови (а не пет минути, колку што би ви биле потребни, 10 ако ги има многу).

Затоа, кога станува збор за достава на фактура, или плаќање на трошок, обидете се да водите евиденција секој ден. Ќе потрае неколку минути, но Во замена, ќе имате сè многу поорганизирано без да заборавите да внесете фактура или трошок што ги намалува даноците.

Одредете ден за изјави

Ова е важно затоа што многупати заминуваме, заминуваме и на крајот завршуваме со доставување на фактурите кога ќе истече рокот. Односно ноќе. И очигледно, ова не е најдобро.

Затоа ви препорачуваме да стави конкретен ден што, што и да се случи, вие ќе ги дадете декларациите. Тој ден е ослободен од други задачи и ќе се посветите само на сметководство, фактурирање, прегледување грешки, фактури итн. да ги испорачаат даноците навреме.

На пример, замислете дека рокот е до 20 април. Па, ќе требаше да облечеш ден пред тоа, можеби 11-ти, за да го направиш тоа, без воопшто да го одложиш (освен виша сила, се разбира).

наплата на пари

Контролирајте ги неплатените сметки

Како што знаете, понекогаш испорачуваме фактури, но тие не се плаќаат во исто време. Ниту неколку дена подоцна. Овие и покрај тоа што ги извадивме и ги испративме кај клиентите, ако не се наплатени, не се приход, па не мораме да ги вклучуваме при пријавувањето додека не се платат.

Што значи тоа? добро што следењето на оние што се платени и оние што не се, ќе ви овозможи да не мора да ги додавате оние за кои сè уште не сте добиле плаќање. Се разбира, откако ќе го направите тоа, ќе ги воведете во следниот квартал или година. И ако не ти платат, можеш да ги бараш.

Технологијата е на ваша страна

Точно. Рачното носење фактурирање и сметководство е веќе нешто незамисливо затоа што со технологијата можете да автоматизирате многу процеси и направи сè побрзо.

Ако претходно не сте допреле компјутер, можеби ќе ви биде тешко да се прилагодите, но штом ќе го допрете, најнормално е што не сакате повторно да се менувате.

направи пресметки на трошоците

Лесна програма за наплата

Понекогаш инсистираме да мислиме дека за да биде добра програма треба да има многу функции, прилагодувања, подменија... а во реалноста не е така. Во некои случаи, како што е наплата, се вршат x активности, многу поретко. И она што ви треба е а програма која е лесна за употреба, која ви одговара кога ви треба и која ви помага да управувате со проблемите со наплатата, трошоците, приходите...

Не мора да биде огромен или богат со карактеристики; само оние што ќе ги користите.

Фактурирање и сметководство, две различни работи

Внимавајте, понекогаш мислиме дека сè е исто, и иако може да биде така во случајот со малите компании или хонорарците, кога тие се големи компании тоа е поинаку.

Ако не знаете како да го спроведете сето тоа, најдобро е да не се обидувате сами да го направите тоа, туку да имате помош од советник. Да, тоа вклучува трошоци, но заборавате на овие мачни проблеми.

Побарајте нешто што ви дава самодоверба, што е во рамките на вашиот буџет и што е повеќе помош отколку проблем. За останатото треба тој да се погрижи.

Внимавајте со нумерирањето на фактурите

El бројот на фактурите мора секогаш да биде корелативен. Со други зборови, ако имате 20 клиенти во текот на годината, ќе мора да имате 20 фактури секој месец, по една по клиент. Но, тоа не значи дека секој клиент започнува број, не. Првиот клиент што ќе го наплатите е 1. Вториот, дури и да е различен, ќе биде 2, итн.

Друга важна точка е тоа треба да се ресетира секоја година. На пример, замислете дека во декември сте ја направиле фактурата 429. Во јануари кога ќе одите да ја презентирате фактурата на друг клиент, таа нема да биде 430. Ќе биде 1. Зошто? Затоа што годината се менува, а потоа се враќаме на плоштадот од каде што почнавме и оттаму продолжуваме во текот на целата година.

советник за наплата

Не собирајте знаење во една личност

Во компанија, или хонорарец, треба да земете предвид дека во одреден момент може да се влоши. Денови. Недели. Месеци. Дали ќе останете без никој да ги заврши сметките или да ги прима?

Затоа, најдобро е вие ​​секогаш има најмалку двајца луѓе кои знаат како функционира програмата за наплата и како се прави сè. На овој начин, наспроти секој непредвиден настан, таа работа ќе ви биде покриена и ќе продолжите добро да функционирате.

Автоматизирај

Ако имате клиент и тој е со вас со години, големи се шансите да остане таков. Ама ти, месец за месец, треба рачно да ја правиш фактурата. Па зошто да не го автоматизирате? Односно, секој месец, фактурата автоматски се генерира бидејќи ќе носи иста сума. Дури и без да го носите, можете да го направите тоа се дуплира цела фактура и после смени ја вкупната и смени ДДВ, персонален данок... само. Зарем тоа нема да ви заштеди време?

Па, можете да го сторите истото со технологијата и програмите за наплата. Така ќе биде само прегледување и испраќање.

Проверете ги податоците и фактурите

Секогаш е важно да проверите дали го имате добро ажурирани податоци на вашите клиенти и дека фактурите се точни (и повеќе и помалку). Истото и со сметките што треба да ги платите. Проверете дали сè е точно и, ако не, известете ги да го променат.

Нема да ви одземе долго и на тој начин се погрижувате се да испадне како што треба. Во спротивно, ќе губите време да го промените или да барате промени од другите.

Иако овие теми може да изгледаат комплицирани, тие навистина не се. Само треба да имате јасно знаење за да го направите тоа лесно. Треба помош?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.