Совети за ефикасно управување со акциите на е -трговија

совети за управување со е -трговија

Кога станува збор за продажба, постојат некои фактори што можат да направат разлика, а еден од нив е складирање на производи. Обрнете внимание на овие совети за ефикасно управување со акциите на е -трговија.

Важноста за правилно управување со акциите

Продажбата во е -трговија зависи од два основни фактори: цената и времето на испорака. Првиот од нив зависи повеќе од вашите добавувачи отколку од вас, но вториот е условен со добро контрола на акциите.

управување со складиште на акции

Во иста насока, дури и ако нудите најевтина цена и вашата онлајн продавница прима илјадници посети, Ако го немате производот во вашиот магацин, не можете да го продадетеНа Слично на тоа, ако е во лоша состојба поради а несоодветно ракување Ниту, пак, ќе биде можно да се финализира трансакцијата, тоа е колку е важно управувањето со акциите.

Но, тоа не е се, економски експерти уверуваат дека оние производи што остануваат во складиштето повеќе од три месеци, дури и ако се продаваат после тоа време, претставуваат загуба затоа што не дозволуваат да се поврати инвестираното во нивното стекнување, транспорт, ракување, складирање и дистрибуцијаНа Како што можеби забележавте, неопходно е да се земат предвид сите овие фактори, а некои повеќе гарантира добро управување во е -трговија, следново може да ви помогне да не пропуштите ништо.

Изберете сигурни и одговорни добавувачи

Изборот на вашите добавувачи ќе зависи, во голема мера, од квалитет на услуга што можете да им го понудите на вашите клиенти. Во оваа смисла, не заборавајте да ги изберете оние никогаш не пропуштајте испорака и ги почитува договорените рокови.

Направете проценка на продажбата

проценка на продажбата

Кога имате малку време во бизнисот, го знаете тоа одредени производи се продаваат повеќе во одредени периоди од годинатаНа Овој тип на информации може да се искористи за ваша корист за интелигентно снабдување на вашите акции.

Поставете соодветно време за ресетирање

Мора да ги организирате вашите залихи и неговата замена, така што ќе добиете нови единици пред постојните да бидат целосно исцрпени и на овој начин да се осигурате дека можете да им обезбедите на клиентите во секое време.

Управувајте со резервна количина

Од секој производ и особено оние што се продаваат побрзо, мора да имате резервација со цел да бидат достапни за продажба додека складиштето се надополнува со нови единици.

Организирајте го складиштето „од повеќе до помалку“

складиште организација

Оние производи што се продаваат најмногу мора да бидат достапни завршете ги трансакциите што е можно побрзо, додека најмалку побараното може да се складира во остатокот од просторот.

Ограничете ги областите за прием и превоз

На залиха можете да избегнете забуна ако јасно поставите област каде што се прима новата стока и друга во која се испраќа.

Осигурајте се дека пратките го напуштаат складиштето, а не новопродадената стока

магацински камиони излегуваат

Иако на прв поглед може да изгледа полесно да го земете бараниот производ од новата стока и да го испратите, на долг рок ова ќе го отежне управувањето со ефикасен инвентар и ќе создаде хаос што претпочитате да го избегнувате.

Воспоставете зона на пакети подготвени за испраќање

Организацијата е клучот за ефикасноста на секоја акција. Затоа, мора да постои а простор наменет само за веќе подготвени пакети и тие имаат се што е потребно за испраќање, вклучително и фактури, амбалажи и други, така што доставувачот треба само да ги земе и да ги однесе што е можно поскоро до нивните дестинации.

Делегирајте функции на обучен персонал

Отпрвин може да имате мал персонал и неколку од нив да извршуваат повеќе задачи, но на долг рок ќе треба да создадете специјализирани работни тимови во специфични функции за промовирање на продуктивноста и ефикасноста.

Ова се некои од советите што можете да ги примените во пракса подобрете ја контролата на вашите акции за е -трговија. Иако ако сакате да инсталирате софтвер кој ви помага да управувате и организирате вашите производи, најдобро е да контактирате со специјализирана компанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.