Безбедносни совети при купување преку Интернет од вашиот мобилен телефон

Безбедносни совети при купување преку Интернет од вашиот мобилен телефон

Многу луѓе сè повеќе ги користат своите мобилни уреди за пристап до Интернет и на крајот да купуваат. Во оваа смисла, подолу сакаме да споделиме некои совети за безбедност при купување преку Интернет од вашиот мобилен телефон.

Одлучете се за плаќање преку Интернет

Иако ви се чини привлечно е да сакате да платите со кредитна или дебитна картичка, реалноста е дека кога купувате преку Интернет од вашиот мобилен телефон или дури и од вашиот компјутер, најдобро е да го сторите тоа преку платформа за плаќање преку Интернет. Во оваа смисла, една од повеќето индицирани опции е PayPal, која ја користи водечката технологија во индустријата за безбедно чување на информациите за клиентите.

Снимете го екранот за потврда на плаќањето

Никогаш не верувајте дека трговецот или онлајн продавницата ќе ја зачува трансакцијата во историјата на набавки. Ако има проблем и одеднаш се случи продавачот да тврди дека не е извршена уплата, најдобро е да имате скриншот од моментот кога плаќањето е потврдено.

Никогаш не отворајте сомнителни е-пошта на мобилен телефон

Вообичаено е дека за време на празниците, тие испраќаат А. еден куп е-пошта, од кои повеќето се легитимни, додека други не се. Препорачливо е да не отворате сомнителни е-пошта директно од телефонот, бидејќи обично нема инсталирано антивирусна апликација. Најдобро е да го користите вашиот компјутер за да бидете сигурни дека не се занимавате со измама.

Заштита на вируси за мобилни телефони

Како и со компјутерот, во а потребен е и мобилен телефон за антивирусна апликација за да го чувате уредот ослободен од малициозен софтвер, вируси и други закани.

Не заборавајте да ја ажурирате апликацијата за веб-прелистувач и да преземате апликации само од доверливи извори, како што се Google Play Store или App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.