Ние се соочуваме

Здравствената криза предизвикана од коровавирусот „Ковид-19“ предизвика хаос и пропадна низ целата земја. Постојат многу погодени луѓе кои мора малку по малку да се обноват. Како резултат на оваа ситуација, а граѓанско, социјално и непартиско движење чија главна цел е да го покаже придонесот што приватниот сектор го има во закрепнувањето на нормалноста во шпанската економија. Движењето е познато под името Дамос Ла Кара.

Состојба на економска и здравствена криза

Има повеќе да се види отколку во цела Шпанија, 89% од компаниите се во семејна сопственост и тие имаат амбициозна цел што вклучува неколку територијални здруженија составени од семејни бизниси. Овие семејни бизниси предложија да ги визуелизираат активностите спроведени од сите партнери за да се даде генерализирана поддршка и на здравствените и на економските проблеми. Тоа е социјално движење кое не престанува да расте со оглед на големиот прием што го има, претставува основа на солидно сценарио да се вклучиме во борбата за враќање на целата земја што вирусот ни ја одзеде.

En Ние го даваме лицето тие се повеќе од 1.400 компании од цела Шпанија кои се обединија со цел да се надмине економската и здравствената криза. Мора да се земе предвид дека приватниот сектор е од суштинско значење за решавање на оваа критична состојба, бидејќи само јавниот сектор нема да може да ја преземе одговорноста. Понатаму, 67% од целото приватно вработување во Шпанија е семеен бизнис. Ова ги тера да играат клучна улога во потрагата по долгорочни решенија.

Кој го сочинува движењето Дамос Ла Кара

Ова социјално движење е составено од сите луѓе што ги сочинуваат шпанските семејни бизниси. Овие компании сериозно тежат на економијата и на производствената структура. Семејните бизниси имаат голема долговечност и блиска посветеност на граѓаните. Ова се рефлектира во поголема издржливост и солидарност во време на криза.

Основата на движењето Дамос Ла Кара е да се потенцира главната карактеристика на семејните бизниси: долгорочната визија. Мора да се земе предвид дека проектите што имаат добра профитабилност и задоволителни резултати бараат долгорочна визија. Доволно време за поставување на цврста основа со добра структура што може да се одржи со текот на времето. Стануваат огромното мнозинство на проекти управувани од семејни бизниси следени и водени од најмногу три генерации со исто презиме. Ова подразбира посветеност кон граѓанинот на највисоко ниво во однос на работата, животната средина, технолошкиот капитал, безбедноста, довербата итн.

Цел на движењето Дамос Ла Кара

Главната цел на движењето Дамос Ла Кара е да ја одрази плуралноста на семејни деловни проекти. Овие компании се вековни компании кои се прилагодуваа на новото економско опкружување и новите технологии. За ова, им требаа неколку генерации кои беа во можност да ги подобрат перформансите и да ги прилагодат услугите за да ги задоволат потребите и очекувањата на граѓаните. Исто така, дел од ова движење се иновативните иницијативи што се оние што воведуваат промени во технолошкиот развој, одржливоста и интернационализацијата во семејни бизниси. Сето ова имајќи предвид дека ги одржува коренот и локалната суштина во неговото место на потекло.

Друга цел на Дамос Ла Кара е да го промовира претприемачкиот дух на новите генерации, бидејќи стана еден од основните столбови за закрепнување на општеството и економијата.

Причините зошто движењето Дамос Ла Кара станува фундаментално се следните:

 • Во Шпанија 89% од компаниите се во семејна сопственост.
 • 67% од приватното вработување во Шпанија се генерира од семеен бизнис.
 • Семејниот бизнис придонесува со 57,1% од БДП во нашата земја.
 • Просечната долговечност на семејните бизниси е 33 години, додека кај несемејните бизниси просекот е 12 години.
 • Семејните бизниси се покажаа како најподдржувачки, најотпорни и оние кои најмногу инвестираа во време на криза.

Еден од извонредните примери на семејни бизниси кои се приклучуваат на движењето Дамос Ла кара е Група Сера. Тоа е семеен бизнис кој работи во комуникациска група каде се наоѓа весникот Ултима Хора. Целта на Групата Сера е да им ја даде на информацијата вредноста што ја заслужува без да го засити читателот на темата пандемија. За да го направите ова, тој вложува максимални напори, преземајќи ги сите безбедносни мерки за своите вработени и гарантирајќи правилен пренос на информации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.