Што треба да се земе предвид за испорака на производи?

пакети

Овој дел од логистика на сите компании за е-трговија Треба да земете во предвид неколку точки за испорака на вашите производи, не само што е производ што мора да стигне до дестинацијата, има и неколку производи кои мора да ја достигнат својата дестинација во одредено време, секоја компанија што е посветена при купување и продавање производи за кои мора да бидете свесни. Следно, ќе ве запознаеме со неколку точки од кои неколку интернет-страници за купување и продавање тие треба да размислат пред да бидат на пазарот.

Транспорт или возило

Секоја компанија што нуди А. Услуга за достава до дома, мора да имате доволно пари за да имате неколку транспортни возила, едно или две не се доволни, ви требаат неколку од нив за да извршите испораки не само на едно место, туку на повеќе места и дека секое од нив има различни дестинации.

Магацин

Да се ​​има локација на која вашата компанија може да ги чува сите производи е од суштинско значење, бидејќи мора да биде место каде што можат да бидат чувајте ги сите видови производи, Од апарати за домаќинство до облека, овие магацини, исто така, мора да имаат стратешка локација, така што доставувачите ќе имаат време да ги соберат производите и да ги достават навреме до нивните назначени дестинации.

„Капка точка“

Во е-трговија на животната средина, "пад поени" тие се нов вид испорака. Купувачот може да нарача производ и може да одлучи дали може да се достави до „капка точка“ каде што купувачот може да оди и да го земе нарачаниот производ. Ова служи не само за одржување на постојана мобилизација во секторот за испорака, но исто така е многу корисно за доставувачите, кои не треба да ги доставуваат производите директно до локацијата на купувачот.

Што да се земе предвид при подготовка на пакетот

Што да се земе предвид при подготовка на пакетот

Важно е клиентот да го добие пакетот, како и вие добро да го подготвите. Замислете дека треба да испратите шише колонска вода. Го ставате во кутија и го испраќате. Но, кога клиентот ќе го добие, тој е расипан. Очигледно, тој ќе ти побара, а тоа ќе значи дека треба да му испратиш друг, со последователна цена на нов производ и трошоци за испорака што ќе ги сносиш ти. Имплицирајќи? Дека ќе изгубите пари.

Затоа, при подготовка на пакетот, мора да го земете предвид следново:

  • Обидете се добро да ги завиткате производите, особено оние по кревки. Понекогаш тие се испраќаат во кутии поголеми од самиот производ, а со патување овие можат да се движат во кутијата од едната до другата страна. Исто така, треба да имате предвид дека многу курири не се „внимателни“ со стоката, тие можат да паднат, да се тркалаат итн. и расипе што има внатре. Затоа е подобро да го завиткате она што ќе го испратите добро.
  • Проверете дали не се движи во кутијата. Обично го правиме тоа со производи за кои знаеме дека треба добро да се грижиме, како што се растенија или производи што ги поправаме со јажиња или вратоврски, за да не се движат, но не е вообичаено да се прават со сите нив. Како и да е, поставување на некоја обвивка со меурчиња, картон, итн. Тие ќе направат таму помалку простор за движење и на тој начин ќе ја зачуваат состојбата на производот.
  • Добро прецизира дали треба да оди од една страна нагоре. Ова треба да се стави многу јасно на кутијата, за да знаат како да го постават за да не се влоши тоа што е внатре. Иако денес нарачките обично се прават за 24-48 часа, вистината е дека за тоа време тие можат и да одат лошо. Но, ако наведете како треба да оди кутијата, дали е кревка, итн. тие ќе имаат тенденција да бидат повнимателни со тоа.
  • Проверете дали кутијата е добро затворена и нема штета. Така што ќе стигне до клиентот на најдобар можен начин. Покрај тоа, не е лошо да ја фотографирате за да имате доказ во случај клиентот да ја добие кутијата во лоша состојба и да ве тврди. На тој начин можете да побарате од транспортната компанија за третманот што го дале на вашиот пакет.

Како треба да се испрати до клиентот

Како треба да се испрати до клиентот

Покрај сите горенаведени, важно е да се обидете да му служите на клиентот што е можно побрзо. Во повеќето е-трговија, тие веќе имаат „гаранција“ дека нарачката е примена за 24-48 часа, но понекогаш ова е само од моментот кога шпедитерот ќе ја преземе должноста. Тоа е, можеби е потребно време да ви го испратиме.

Ова е важно да се прецизира, бидејќи ако не му дадете лоша слика на клиентот и можете да го натерате да ја откаже нарачката затоа што не ја доставувате навреме. Но, исто така, ќе го изгубите и ќе го натерате да рефлектира негативни мислења.

Ние исто така го препорачуваме тоа внимавајте кога го подготвувате пакетот, и со препораките што ви ги дадовме, како и со некои детали. Верувале или не, фактот дека добивате повеќе за нарачката отколку направеното, ќе направи тој, кога повторно да порача, најпрво да ја посети вашата онлајн продавница затоа што знае дека секогаш имате детали за него.

Исто така, треба да размислите како да ја испратите нарачката во зависност од производот. На пример, ако се работи за растенија, треба кутијата да биде отворена во некои области за да дише; Доколку се работи за свежи производи, ќе мора да ги испратите во ладилник и со итна и ладна услуга (доколку е потребно) за да не се влошат или да не изгубат на квалитетот. Во спротивно, на крајот ќе го изгубите клиентот.

И во случај на еротски производи, клиентите ценат дека доаѓаат завиткани и не гледаат што има внатре (ниту ако е испратено од еротска продавница).

Известување за клиентот

Известување за клиентот

Како што знаете, при поставување нарачка, повеќето од нив поминуваат низ неколку држави. Речиси во сите онлајн продавници првиот статус е „платен“, бидејќи уплатата е примена. Ова е скоро веднаш, бидејќи има многу кои вршат уплата, или преку банкарска картичка или преку PayPal. Ако го направите тоа со трансфер или готовина при испорака, тогаш можно е да остане во „прифатена“ или „нарачка“.

Следниот чекор е да подготовка, каде што му дозволувате на клиентот да разбере дека работите да ги сервирате производите што ги нарачале. Во тоа време, многумина се јавуваат во курирските компании да ја земат нарачката или да ја подготват истата истиот ден да ја однесат во канцеларија. Кога ќе останат во канцеларијата, нарачката оди во статус на „испорачана“.

Во тоа време многумина Тие испраќаат порака до клиентот, велејќи дека е испратена и им го даваат референтниот број на пакетот, како и компанијата, за да можат да ве следат. Исто така, многу компании испраќаат СМС-порака со советување дека ќе го достават пакетот на одреден датум, што може да се измени пред пакетот да биде „во испорака“.

Зошто е важно да го известите клиентот? Затоа што вака ќе направиш да се чувствува важно, а во исто време услугата за клиенти ќе биде задоволна, затоа што ги информирате за сè што треба да знаат за тоа што купиле од вас. Ако направите нарачка и поминете денови без да знаете ништо, можеби ќе се плашите да купите повторно затоа што, до тој момент, не знаете што се случува со вашите пари или што сте порачале.

И после тоа?

Дали мислите дека откако клиентот ќе ја добие нарачката, логистичката работа е завршена? Не мора навистина. И последниот чекор што мора да го примените во ова е чекор со повратни информации. Тоа е, да знаете дали нарачката пристигнала безбедно, дали сте задоволни од начинот на кој е примена, дали има Секој предлог или нешто за што клиентот сака да ви каже. Ова може да ви помогне следните да излезат подобро и, со тоа, да ја подобрите презентацијата пред корисниците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.