Onlyfans: што е тоа, како функционира и како да креирате сметка

Само фанови

Поминаа неколку месеци откако се појави, поточно, се знаеше неговото постоење. социјална мрежа погодна за стари лица каде луѓето би можеле да ги ослободат своите „тела“. Зборуваме за Onlyfans, што е тоа? Како да му пристапите? Што можеш да направиш?

Ако сакате да знаете што е Onlyfans и сè што треба да знаете за „најраспространетата“ социјална мрежа што постои (без да одиме во крајност) овде ќе зборуваме за тоа

Само навивачи: што е тоа

страница за регистрација на onlyfans

Да почнеме со дефинирање на Onlyfans. Нејзиното име на шпански би било „Соло фанови“, а се однесува на социјална мрежа погодна само за возрасни (поради нејзината сексуална содржина) каде што креаторите, односно инфлуенсерите или оние кои прават профил, тие можат да споделуваат еротски слики и видеа или оние што се граничат со сексуалноста до максимум од секаков вид, категорија, сцена итн.

Во овој случај, Onlyfans не цензурира апсолутно ништо, ниту видеа ниту слики. И поради таа причина тие се тврдење за многумина.

Но, пред сè Onlyfans привлече толку големо внимание да најде многу познати личности кои имаа ризични слики и видеа како и можноста нивните фанови со плаќање на одредена сума пари да можат да пристапат до друга серија „појаки“ или дури и персонализирани видеа.

Иако социјалната мрежа е позната по сексуалните содржини, вистината е дека во него можеме да најдеме и други видови содржини како што се фитнес инфлуенсери, готвачи итн.

Onlyfans е активна од 2016 година, но не се знаеше многу за неа а повеќето не ја познаваа додека не се појави темата за познатите. Според податоците дадени од основачот и извршен директор, Тим Стокли, во 2020 година мрежата веќе имала повеќе од 30 милиони регистрирани корисници и тие се зголемувале поради вестите што се појавија.

Како функционира само фановите

Главна страница

Ајде да навлеземе малку подлабоко во оваа социјална мрежа. За тоа, Треба да знаете дека постојат два типа на корисници. Од една страна се креаторите, односно, луѓето кои имаат сметка, имаат над 18 години и исто така поставуваат содржина на мрежата. Од друга страна тие би биле навивачите, односно оние кои ги следат различните сметки на креаторите.

Овие (навивачите) тие можат бесплатно да ја креираат својата сметка и да ги следат луѓето што ги сакаат. Но, не секогаш, бидејќи некои сметки може да бараат серија претплати или дури да плаќаат месечна претплата.

Од своја страна, креаторите на содржини, да имаат своја сметка, да, тие мора да плаќаат од месец во месец (или од година во година), иако подоцна тоа го прават профитабилно со тоа што ќе ги натераат своите фанови да се претплатат. Затоа, тие можат да објавуваат содржини, па дури и да понудат други видови премиум слики или видеа на обожавателите кои ја плаќаат таксата (или сакаат персонализирана услуга).

Чекори за создавање сметка на Onlyfans

Ако сакате да го направите чекорот и да ја креирате вашата сметка на Onlyfans, првото нешто што ќе треба да направите е да ја преземете апликацијата и да креирате бесплатна сметка. Потоа, треба да потврдите, но не е исто како она што го знаете (дека добивате е-пошта со линк на кој треба да кликнете), ќе треба да направите селфи за апликацијата да го потврди вашиот идентитет.

Следниот чекор, ако сте креатор на содржина, е поставете месечна претплата за претплати на обожавателите. И ќе остане само да прикачува содржина.

Во случај да сакате да бидете фан, се што треба да направите откако ќе ја креирате вашата сметка е да го користите пребарувачот за да ги пронајдете сметките кои сакате да ги следите и да се претплатите на нив (плаќајќи) за да пристапите до фотографиите и видеата.

Вашата сметка како креатор

Како креатор на содржина можете да креирате четири типа: фотографии, видеа, аудио и текст.

Покрај тоа, би имале пет јазичиња со содржина: една за сите објави, една за фотографии, една за видео, следната за аудио и петта за оние објави што ги отстранувате од главниот ѕид, односно архивираните.

Освен овие публикации, може да креирате и некоја претходна исплата. Со други зборови, публикација која, за да ја отклучите, треба да платите фиксна такса.

Вашата сметка како обожавател

Ако влезете во Onlyfans како фан, знаете, од она што ви го кажавме, тоа ќе треба да платите за да се претплатите на креаторите и да можете да пристапите до нивната содржина. Сепак, можете да платите и за фотогалерија, за видеа, аудио, итн.

Кога ќе престанете да плаќате за претплатата на тој создавач, повеќе не можете да пристапите до сметката, односно, дури и ако сте платиле за да ги видите претходните публикации, тие нема да бидат прикажани. Меѓутоа, истото не се случува со посебните публикации; Можете да ги имате дури и кога ќе престанете да ја плаќате претплатата (бидејќи мрежата разбира дека сте платиле одделно за ова и дека ви припаѓа вам).

Колку пари се заработуваат на Onlyfans

Страница за поддршка

Знаеме дека сексуалната тема е една од оние кои најмногу се продаваат, и затоа е нормално да сметате дека тоа може да биде добар начин за заработка. Но, тоа не е толку лесно како што изгледа (особено ако немате добро тело или сте добро познати).

Како креатор, би заработиле пари на три начини:

  • Надоместок за претплата: што мора да платат за да се претплатат на вашиот канал. Овие се обично помеѓу минимум 4.99 долари и максимум 49,99 долари.
  • Пораки за плаќање: можноста фановите да ви пишуваат или дури да ве прашаат за персонализирани работи. Некои од тие пораки би можеле да чинат и до 100 долари.
  • Совети: пари како донации кои ви ги нудат затоа што сакаат да ви се заблагодарат за содржината. Најмногу што можете да бакшиш е 200 долари.

Од сите тие начини на пари, креаторите добиваат 80% додека платформата задржува 20% по стапка на упати, поддршка, хостирање, обработка на плаќања…

Според самата платформа, Можете да заработувате нешто повеќе од 7000 долари месечно, но во случајот со познатите има и такви кои соборија рекорди. Таков е случајот со Бела Торн, која за само една недела на социјалната мрежа заработила повеќе од два милиони долари (од нив 1 за 24 часа).

Сега кога знаете што е Onlyfans, дали би се осмелиле да креирате сметка за создавач или сметка за обожавател? Што мислите за оваа социјална мрежа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.