Што е релационен маркетинг

релациски маркетинг

Дали некогаш сте слушнале за маркетинг во врска? Како што знаете, стратегиите за маркетинг на Интернет постојано се менуваат и тоа често подразбира дека треба да бидете свесни за она што доаѓа и се менува. Во овој случај, на релациски маркетинг Тоа е еволуција на традиционалната, но сепак многумина не ја разбираат, а уште помалку ја применуваат.

Затоа, овој пат сакаме да ви помогнеме да го разберете неговиот концепт, што го разликува од традиционалниот, за што служи и какви придобивки има. Покрај тоа, ќе научите да го применувате во вашиот бизнис. Може ли да се фатиме за работа?

Што е релационен маркетинг

Маркетингот во врска е познат и како маркетинг во врска. Вклучува серија стратегии и методи чии резултати се добиваат на долг рок. На Целта на овој маркетинг е да се изгради лојалност на клиентите, со што се помага да се зголемат купувањата на клиентите и корист не само за компанијата, туку и за самиот клиент. За ова, довербата и додадената вредност се два многу важни столба.

Во овој случај, маркетингот за односи се заснова пред с on на клиентот, а не на производот, затоа стратегиите што се спроведуваат се фокусирани на обезбедување персонализирано внимание на клиентите. И тоа не се базира на убедување да ги продадете производите, туку на тоа да ви служи на начин што верува дека секое купување што ќе го направите во продавницата ќе дојде со квалитет.

Разлики помеѓу односот маркетинг и традиционалниот маркетинг

Разлики помеѓу односот маркетинг и традиционалниот маркетинг

Маркетингот во врска може да се разбере како еволуција на традиционалниот маркетинг, но што ги разликува овие две? Во овој случај, повеќе не е само фактот дека маркетингот во врска се фокусира на клиентите и традиционалниот маркетинг на производот, туку оди понатаму:

 • Комуникација. Додека традиционалната се обидува да допре до широка публика преку создавање порака што може да достигне поголем број, во случај на релации, се базира на индивидуални и персонализирани разговори, давајќи им приоритет на самите клиенти.
 • Стратегии. За разлика од традиционалниот маркетинг, кој прави краткорочни стратегии, релациониот маркетинг е долгорочен, бидејќи она што се обидува да го направи е да изгради лојалност на клиентите.
 • Конечна цел. Претходно коментиравме дека целта на маркетингот во врска е фокусирана на клиентот. Но, за ова не му треба таа цел да се постигне на краток рок, туку на долг рок, и не се обидува да продаде, туку да ги зајакне односите.

Какви цели имате

Во принцип, цели на маркетингот во врска звук:

 • Работете во врска со клиентот. Ова подразбира познавање на клиентот, нивните потреби и што можете да направите за него.
 • Воспоставете серија стратегии базирани на услуга за клиенти, а не толку на производот.
 • За да го задоволи клиентот.

Придобивки од користење на маркетинг во врска

Придобивки од користење на маркетинг во врска

Маркетингот на врските е во подем. Сега бизнисите не се фокусираат толку брзо да добијат продажба, туку клиентите што ги знаат остануваат со нив и на тој начин постигнуваат подобра услуга за нив. Тоа е како телефонските компании. Иако стапките што ги имаат се исти за секого, она што тие го бараат е да се обидат да го задоволат клиентот и, за ова, тие нудат бонуси или понуди што можат да им помогнат да останат што е можно подолго. Па, во случај на онлајн продавници е слично. И со тоа се добиваат повеќекратни придобивки, како што се:

 • Зголемувањето на ЛТВНа LTV е акроним по кој е позната животната вредност или она што е исто, вредноста на временската линија. Тоа во основа се однесува на чување на клиентите што е можно подолго, обидувајќи се да додаде вредност и да направи клиентот да се чувствува како личност, а не како број на договор.
 • Натерајте ги да станат амбасадориНа Ако имате веб -страница каде што се однесуваат добро кон вас, каде ве продаваат врз основа на вашите потреби (а не она што тие сакаат да го продадат), и дека исто така чувствувате дека тие се грижат за вас, не мислите дека ќе ја препорачате таа страница на друго семејство или пријатели? Со други зборови, ќе добиете лојални клиенти кои исто така ќе ви препорачаат и на другите.
 • Ги намалувате трошоците. Верувале или не, трошоците за маркетинг и рекламирање за да стигнат до други клиенти се намалуваат. Отпрвин можеби нема да одите, но бидејќи имате лојални клиенти, повеќе нема да треба да плаќате за да се рекламирате или да бидете познати, вашите клиенти веќе ќе го знаат тоа за вас.
 • Среќен клиент, среќен шопинг. Замислете да влезете во продавница. Почнувате да ги разгледувате работите и одеднаш ви доаѓа продавачка која ве прашува што барате. Сигурно ќе одговорите дека барате, но што ако таа личност не се движи и ве следи постојано? На крајот, ќе завршите со напуштање на продавницата затоа што ви е непријатно. Па, ова во светот на Интернет се случува кога ќе ве заситат со производи поврзани со оние што сте ги виделе, или ќе се обидат да ви дадат понуди за купување. Сега, ако наместо да го направите тоа, се фокусирате на стратегии што ве поврзуваат со клиентот, не мислите дека тие ќе бидат позадоволни да бидат во продавницата и да ги гледаат производите без тоа чувство дека она што сакате да го купат?

Како да го примените на вашиот бизнис

Како да го примените на вашиот бизнис

Во рамките на традиционалниот маркетинг, тие се имплементирани стратегии по продажбата, како е-пошта по продажба за да знаете дали ви се допадна она што го купивте, дали сте задоволни со производот итн.

Но, во случај на односот маркетинг, оди понатаму. Некои техники можат да бидат:

 • Испраќање пораки по продажба во случај да сте купиле нешто, но и среќен роденден или среќна годишнина како клиент.
 • Испраќање видеа поврзани со производот што сте го купиле за да ги знаете сите функции што може да ги има.
 • Коментари на социјалните мрежи. Компаниите секогаш очекуваат клиентите да ги коментираат своите објави; но овде не би било така, туку напротив. Објавувајте коментари на социјалните мрежи на лицето за да создадете врска со нив.
 • Ви испраќаме детали. Изненадување, нешто што прави да се чувствувате сакано од компанијата.
 • Награди. Како попусти или специјални промоции за да се чувствувате уникатно.

Сега вие сте на ред да размислите за стратегија за маркетинг на односи за вашиот бизнис. Отпрвин може да ве чини, но добрата работа е што можете да го измените врз основа на она што го научивте за да го најдете најдоброто што ви одговара за вашата онлајн продавница (или воопшто за вашата веб -страница).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.