Како да реагирате на веб-напад на нашата страница

веб напад

Не е важно дали нашиот бизнис преку Интернет е мал или голем, секогаш ќе постои одреден ризик дека ќе претрпиме веб напад од хакери. Важно е да бидете информирани што да направите ако се случи тоа. Ако ова е ваш случај, или сакате да знаете како да реагирате во случај да се случи.

Чекори за реакција на веб напад на нашата страница

Контактирајте го персоналот за поддршка:

Ако имате сопствен сервер контактирајте го вашиот тим на инженери за системи. Тие ќе знаат како да се справат со ситуацијата. Ако вашиот веб-бизнис е на надворешен сервер, пронајдете го бројот за поддршка и кажете им за ситуацијата. Тие ќе ве упатат да го решите вашиот проблем.

Пренасочете ја вашата страница на „за одржување“:

Спречете ги вашите клиенти да мислат дека вашата страница исчезнала со најава за „реновирање“ или „под одржување“ секогаш извинувајќи се за непријатностите и поканувајќи ги да се вратат некое друго време.

Проверете дали е предизвикана штета:

Многу пати единственото нешто што го бараат хакери е да се биде присутен на страниците на другите луѓе. Проверете за кражба или губење на информации и заедно со вашиот тим инженери пронајдете начини да ги поправите.

Променете ги сите лозинки и стекнете нови протоколи:

Откако вашата веб-страница е фиксирана, додадете безбедносни приклучоци и нови лозинки така што ако лицето кое го извршило нападот сака да се обиде повторно, тие ќе најдат мерки што ќе го спречат.

Преземете чекори за да спречите тоа да се повтори:

Секогаш имајте резервна копија на вашата страница и вклучуваат безбедносни протоколи како што се SSL или различен антивирус. Не заборавајте да не отворате сомнителни датотеки и секогаш бидете претпазливи за можни закани.

Шансите за претрпуваат сајбер напад тие се намалуваат доколку ги имаме потребните мерки за да имаме безбедна локација. Да запомниме дека не само што ги компромитираме нашите информации, туку и оние на нашите клиенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.