Различни опции на серверот

Различни опции на серверот

до одржувајте ја нашата веб-страница активна во основа се среќаваме три опции при избор на сервер: Сопствено, платено и бесплатно. Ви ги претставуваме предностите и недостатоците на секој од нив за да можете да ја изберете опцијата што најдобро одговара на вашите потреби:

Сопствен сервер:

Тоа е оној во кој сами ја инсталирате инфраструктурата во вашето основање и управувајте со софтверот и безбедносните протоколи

Предност: Вие имате целосна контрола над сите аспекти на вашата веб-страница. Од изгледот до капацитетот што вашата страница ќе ја прима посетители. Во оваа смисла, можете да размерите додека се развиваат барањата на вашата страница. Со тоа што не зависи од друг надворешен сервер, нема да бидете засегнати ако има масовен напад или ако има дефект.

Недостатоци: Тоа е инвестиција што може да биде тешко да си дозволите за стартапи бидејќи генерира низа индиректни трошоци. Бидејќи вие сте единствени одговорни за правилното работење на вашите страници, мора да имате тим што обезбедува помош и одржување на софтверот и хардверот. Како што расте вашиот бизнис, треба да инвестирате во подобра опрема за да избегнете падови на системот или дефекти.

Сервер за плаќање:

Тоа е оној во кој ние ангажираме услуга во кој ни е изнајмен надворешен сервер каде што ќе се најдат информациите на нашата веб-страница.

Предности: Е економична опција И, не треба да се грижиме за инсталирање на хардвер или софтвер. Тие генерално се придружени со протоколи за безбедност и рекламирање.

Недостатоци: Постои ограничување во однос на количината на информации што можеме да ги управуваме и можеме да бидеме под влијание ако има напад врз нашиот сервер.

Бесплатен сервер:

Слично е на платениот, но со таа разлика што ограничувањата во однос на прилагодувањето се многу.

Предности: Не мора да инвестираме и идеално е ако започнуваме или ако е преглед на тоа која ќе биде нашата последна страница.

Недостатоци: Сигурно дека URL-то што ќе го имаме ќе го има името на надворешниот сервер и ќе има рекламирање од трети страни на нашата страница. Покрај тоа што има ограничување на информации за ракување и неколку опции за прилагодување.

Секој бизнис преку Интернет има различни потреби и важно е да препознаеме кои се опциите што се достапни на пазарот за да се избере онаа што најдобро ни одговара. Исто така е важно да се земат предвид нашите долгорочни цели при изборот на сервер за да се избегнат ограничувања што можат да влијаат на иднината на нашата трговија преку Интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.