Разлика во SEM и SEO на една веб-страница

разлика sem и SEO

Овој пат ќе разговараме малку за разлика помеѓу SEM и SEO на веб-страница, бидејќи ова се два поими кои се широко користени кога станува збор за позиционирање на Интернет. За почетници, позиционирање во пребарувачи (SEO), може да се опишат како збир на користени стратегии и тактики да се осигура дека страницата е достапна за пребарувачот и да се подобрат шансите таа страница да се најде од пребарувачот.

Што е тоа оптимизација?

Целта на оптимизација добива позиција на висок ранг на страницата со резултати од пребарувачот, на пример Гугл, Бинг или Јаху. Од суштинско значење е веб-страницата да рангира во резултатите од пребарувањето, бидејќи тоа може да значи поголем сообраќај на таа страница. Тоа е, колку е повисоко рангирана една страница во пребарувачите, толку е поголема можноста корисникот да ја посети таа страница.

Што е СЕМ?

Од своја страна, Маркетинг на SEM или пребарувач, е поширок поим од оптимизација, кој се користи за да опфати различни достапни опции за да се искористи технологијата на пребарувачот, вклучително и платените реклами. SEM често се користи за да се опишат дејства поврзани со истражување, презентација и позиционирање на веб-страница во пребарувачите. Вклучува аспекти како оптимизација на пребарувачот, платени списоци и други услуги насочени кон зголемување на изложеноста и сообраќајот на веб-страница.

Разлика помеѓу SEM и SEO

SEM е поширок поим од SEO бидејќи последната има за цел да ги подобри органските резултати од пребарувањето на веб-страница, додека СЕМ користи пребарувачи за рекламирање на наведената страница или деловна активност до потенцијалните потрошувачи на Интернет, испраќајќи повеќе насочен сообраќај на страницата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.