Како работи електронската продажба?

електронска продажба

На купување производи преку Интернет, што исто така ги зголемува сомнежите и curубопитноста за тоа како електронски трансакции. Повеќето од нас сега можат да купуваат преку Интернет со употреба на картички за електронски пари, што мора да ги регистрираме на страниците за е-трговија ако сакаме да направиме било каков вид на набавка, тогаш ќе објасниме како работи целиот овој процес на купување и безбедносните мерки што се преземаат во врска со ова.

Чекори за купување на Интернет

Купувањето преку Интернет денес стана сегашност и иднина. На Бум на е-трговија е реалност, поради што е важно да се знае како работи електронската продажба. И за продавач и за клиент.

Но Кој е процесот на купување преку Интернет? Ви објаснуваме:

 • Корисник доаѓа до е-трговија затоа што бара одреден производ. За да го направите ова, или одете на точната страница или користете го пребарувачот на онлајн продавницата за да го лоцирате.
 • Штом го има, корисникот не останува сам со него; Многу е можно истиот производ да го барате во други продавници и да процените каде ве компензира најмногу. Ова ќе зависи од трошоците за испорака, цената на производот, достапноста, начините на плаќање и испорака и времето на испорака.
 • Откако ќе одлучите да го купите, ќе продолжите да го гледате начинот на плаќање, но прво ќе бидете сигурни дека станува збор за продавница што ви дава доверба, односно дека не мислите дека станува збор за „измама“, „измама“ или за тоа ќе ги изгубиш своите пари. Ова е еден од најважните чекори во електронската продажба бидејќи, доколку лицето кое ќе го купи тоа одлучи дека нема да ви верувате или дека не им давате соодветна заштита, тие може да завршат да не одат напред (во факт, има висок процент на корисници кои ја поставуваат количката преку Интернет, но не продолжуваат подалеку од начинот на плаќање, или затоа што не им веруваат, бидејќи крајната цена е поскапа отколку на другите страници или затоа што жалат за тоа).
 • Ако продолжат, тогаш трансакцијата се извршува преку Интернет (обично со банкарска картичка, но се користат и други платежни системи како Paypal, трансфер, испорака на готовина ...) и продажбата е завршена. Секако, нема да биде затворено сè додека клиентот не ја добие својата нарачка и не поминат неколку дена да видат дали ќе ја вратат или не.

Што се случува зад трансакцијата?

Што се случува зад трансакцијата?

На прв поглед, она што се случува е да влеземе во веб-страница за е-шопинг, Избираме производи што сакаме да ги купиме, комуницираме со кошничката и на крајот ја избираме опцијата за купување, а потоа внесуваме лични податоци и оние од нашата картичка.

Со посложени зборови; корисникот влегува во сервер за купување и воспоставена е безбедна Интернет-SSL врска. Последователно, информациите се носат во портал за плаќање. Сето ова поминува низ процес на плаќање, асоцирана е картичката што се користи за купување и се достигнува Банката, која ги анализира информациите земајќи ги предвид многу варијабли за да одлучи дали трансакцијата е легитимна.

За верификација на трансакцијата некои проверки се прават врз основа на паметни алгоритми кои го проучуваат однесувањето на клиентот. На пример: места каде купувате најмногу, земја на живеење, итн.

Сите купувања направени по електронски пат поминуваат низ различни процеси, тоа зависи од серверот на кој сте и од начинот на кој ја извршувате вашата набавка. Ако сте прв пат во онлајн купувањеЗапомнете дека има и други прашања од големо значење, како што е безбедноста на вашата картичка, кои мора да ги земете предвид пред да направите прва купување преку Интернет.

Како да знаете дали електронската продажба е безбедна

Како да знаете дали електронската продажба е безбедна

Кога купувате преку Интернет, освен ако немате многу искуство, првиот чекор чини. Причина зошто електронската продажба, веќе некое време, беше поретка и луѓето многу добро гледаа што требаше да купат за да го направат тој чекор.

И тоа е тоа, факт ставете ги вашите лични информации, дајте го бројот на вашата картичка или нешто што се поврзува со местото каде што живеете или вашата банка, ве тера да се плашите, особено ако онлајн продавницата не ви е од доверба.

Затоа, при вршење електронска продажба, важно е да разгледате неколку аспекти што ќе направат клиентите да се чувствуваат безбедно. Кои работи?

 • Обидете се јасно да ги изложите вашите податоци. Замислете дека одите на веб-страница каде што ги ставаат производите многу ефтино. Сепак, не знаете каде ќе ги испратат, дали се во Шпанија, дали стои личност или компанија зад нив. Исто така, не постои начин да се контактирате со нив (без е-пошта, без телефон). Дали имате доверба да ги дадете вашите податоци колку и да беа ефтини? Најверојатно не. Па, тоа е она што треба да размислите за да им понудите транспарентност на вашите клиенти.
 • Овозможете различни форми на плаќање. Многу луѓе не сакаат да купуваат преку Интернет преку банкарската картичка. Сепак, извршувањето трансфер, добивањето готовина при испорака или преку Paypal е поприфатено. Ако понудите неколку форми на плаќање, а не ограничувате само на еден, тоа ќе ги направи посигурни дека електронската продажба е безбедна. И немојте да мислите дека бидејќи начинот на плаќање е поскап, тие нема да го прифатат тоа; понекогаш, за да се обидат, го користат скапиот метод за да бидат сигурни, а потоа можат да одат на најлесно и најудобно.
 • Воспоставете безбедност во вашата онлајн продавница. Ова е многу важно, затоа што според законот ви треба да обезбедите дека вашите плаќања за е-трговија се заштитени и безбедни. Како го добивте тоа? Па, во зависност од системот во кој сте ја изградиле продавницата, во вашата банка итн. Најдоброто нешто е да се информирате за да знаете кои прописи треба да ги почитувате и како да ги направите, особено за да избегнете казни што може да паднат врз вас.
 • Продолжете да го информирате клиентот за сите чекори што се преземени. Нормално нарачката се добива за 24-48 часа, но важно е да биде назначена за да се знае кои се државите низ кои поминува.

Дали можат да се откажат трансакциите преку Интернет?

Дали можат да се откажат трансакциите преку Интернет?

Замислете дека сте купиле нешто и по пет минути, или порано, веќе сте се покајале за купувањето. Откажувањето ќе зависи од продавницата во која сте го направиле, но генерално, не е толку лесно како што може да биде случајот да одите во физичката продавница и да го вратите купеното.

И тоа е тоа постојат онлајн продавници каде што е лесно да се откаже сè, како што е Амазон, каде што со тоа што ќе кажете дека сте го купиле по грешка, во рок од 2-3 чекори, го имате решено. Но, што е со остатокот од е-трговија?

Нашата препорака е следнава:

 • Контактирајте ја вашата банка. Доколку имате можност да влезете преку Интернет, сторете го тоа и откажете ја направената трансакција. Ако не можете, јавете се во вашата банка и замолете ги да ви помогнат да ја откажете.
 • Пишете до продавницата. Интернет продавниците можат да имаат разговор, социјални мрежи, телефон или е-пошта. Можете да контактирате со нив и да го објасните проблемот што се случил за да можат да ја откажат нарачката што сте ја извршиле. Она што ова ќе го стори е да ги врати парите во вашата банка.
 • Во некои продавници имате можност и сами да ја откажете нарачката, особено на почетокот на истиот, кога сè уште е во подготовка и не е испратен. Но, колку подолго ќе заминете, толку потешко ќе биде да го откажат.

Важно е да го сторите тоа за кратко време, бидејќи ако е испратена нарачката, откажувањето е многу потешко да се изврши, главно затоа што дел од тие пари се веќе искористени во пратката. Тогаш ќе треба да направите враќање и тие ќе ви испратат помалку пари отколку што сте платиле (освен во големите компании како што се Fnac, Amazon ...).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.