Линија на производи: Што е тоа, како да го изберете, како да го проширите

производна линија

Ако имате е -трговија, знаете дека мора да продавате различни производи за да можете да им понудите разновидност на вашите клиенти. Сепак, сите овие производи можат да бидат слични, базирани главно на цена, употребливост итн. Ова е она што се нарекува продуктната линија.

Но, каква е всушност производната линија? ¿Зошто е толку важно? Какви карактеристики имаат тие? Дали може да се прошири или намали врз основа на вашите потреби? Ако сте размислувале за тоа, тука ќе ви илустрираме на оваа тема, за да имате подобра идеја за овој концепт.

Што е линија на производи

Линијата на производи е дефинирана како група од овие продадени од компанија. Тоа е, тие се производите што се ставаат во продажба, физички или преку Интернет.

Овие производи се поврзани едни со други, односно имаат слични карактеристики меѓу нив групирани по нив. Покрај тоа, секој од производите е независен и во исто време различен едни од други.

Линија на производи наспроти асортиман на производи

Линија на производи наспроти асортиман на производи

Многумина ја збунуваат линијата на производи со палетата на производи. Иако се слични, и имаат одредени карактеристики кои се слични или еднакви едни на други, вистината е дека тие се два сосема различни поими.

Од една страна, производната линија е збир на производи кои имаат една заедничка карактеристика и што компаниите им ги нудат на своите клиенти. Асортиманот на производи исто така им го нудат компаниите на нивните клиенти, но, за разлика од претходниот, во овој случај тие се производи кои се дел од сет.

За да ти стане појасно. Замислете дезодоранс. Компанијата може да има многу производи за дезодоранси, и сите тие се поврзани со нивните карактеристики. Но, што е со палетата на производи? Ова би било, на пример, избор на производи за хигиена.

Со други зборови, би можеле да кажеме дека линијата на производи се оние што се вклучени во поткатегории на е -трговија, додека палетата на производи може да бидат главните категории: храна, производи за хигиена, интимни производи итн.

Во принцип, на асортиманот на производи содржи поголем број производи бидејќи не се базира само на одредени карактеристики, туку е поопшт (не како во случајот со линијата.

карактеристики

И какви карактеристики има производната линија? Меѓу нив, зборуваме за:

 • Производите понудени во производната линија се многу слични едни на други, нудејќи од сличен дизајн до слични функции.
 • Тие се фокусирани на ист тип потрошувачи.
 • Цената што ја имаат е многу слична помеѓу производите.
 • Дистрибуцијата се изведува преку истиот канал.

Сето ова е нешто што исто така се разликува од самата палета на производи.

Како да изберете линија на производи

Како да изберете линија на производи

Знаете што е производната линија. Ја знаете разликата со палетата на производи и знаете кои карактеристики ја дефинираат. Но, кога ќе започнете е -трговија или во продавница, првата одлука што треба да ја направите е да знаете што ќе продавате. Односно, ако продавате опсег или линија производи.

На пример, не е исто да се продаваат протеински шејкови отколку низа протеински производи, бидејќи вклучува шејкови, јогурти ...

Всушност, изборот на производната линија се зема речиси во исто време кога ќе одлучите за видот на производите што ќе ги продавате (и секторот во кој ќе се обидете да се населите). Ако продавате играчки, може да има широк опсег, но секогаш можете да изберете линија од тие производи.

Како да го одберете? Треба да се засновате на следново:

 • Според вашето знаење. Не е исто да продавате нешто што не го знаете, отколку нешто што го правите. Особено затоа што давате поголема доверба со тоа што ќе натерате клиентите да видат дека сте го пробале и дека сте информирани за с everything што треба да знаете.
 • Побарувачката. Нема сомнение дека ако изберете производ што секој го сака, ќе имате повеќе можности за продажба отколку ако се посветите на производна линија што никој не ја сака. На пример, дали би купиле VHS видео? Најможно е дека не. Но, вие не би го кажале истото ако станува збор за ДВД -плеер (а сепак и двете се веќе застарени). Со други зборови: барајте да продавате производи што се бараат и се потребни, така што ќе имате повеќе можност.
 • Најдете ја жалбата. Треба да изберете производи што се навистина привлечни за клиентите, кои привлекуваат внимание и чувствуваат дека ако ги немаат, тогаш не се модерни или не се како другите.

Како да се прошири линијата на производи

Како да се прошири линијата на производи

Откако ќе ја имате производната линија, таа не мора да биде ограничена. Иако на почетокот се препорачува да не покривате премногу, со време би можеле.

Во овој случај, проширувањето може да се спроведе во различни насоки: нагоре (со производи со подобар квалитет и повисока цена), надолу (нудат производи со понизок квалитет и цена) или во двете (производи со висок и низок квалитет во тоа време) На

Кога станува збор за проширување на производната линија Мора да следите проучена стратегија базирана на мисијата на компанијата, опциите што ги има, целната публика и производите. што можев да се обидам.

Така, пред да размислите за проширување, неопходно е да размислите дали е остварливо или не, дали има публика за тоа, дали производите се конзистентни со имиџот на брендот на компанијата и дали е можно да се спроведе експанзија во компанијата (бидејќи имањето повеќе линии на производи може да значи поголем обем на работа).

Со други зборови, станува збор за а претходни истражувања за да се знае дали е соодветно да се прошири (Има моменти кога не успевате да ја планирате експанзијата во погрешно време), направете го тоа во тоа време и добијте позитивни резултати со тоа.

Сега кога ви е појасно каква е производната линија, нејзините разлики со асортиманот и како да ја проширите, дали би се осмелиле да го направите тоа во вашата е -трговија? Што мислите за оваа тема?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.