Предности и недостатоци на трговијата

предности, недостатоци, е-трговија

Во согласност со се зголемува бројот на корисници на Интернет, трендовите покажуваат дека е-трговијата наскоро ќе биде примарен начин за завршување на деловните трансакции. Бидејќи и компаниите и самите потрошувачи се погодени од електронска трговија, погодно е да се знае што се тие предностите и недостатоците на трговијата.

Предности на трговијата

 • Погодност. Сите производи се лесно достапни преку Интернет; се што треба да направите е да ги пребарувате со помош на пребарувач. Со други зборови, нема потреба да излегувате од дома за да купувате производи, па дури и услуги.
 • Заштеда на време. Е-трговијата исто така има предност што клиентите не губат време за пребарување помеѓу патеки или за искачување на третиот кат. Со онлајн продавница, производите се лесни за лоцирање и исто така можат да бидат доставени до вратата од куќата за само неколку дена.
 • Повеќе опции. Нема потреба да излегувате од дома за да купувате; Можете да изберете од бесконечен број опции, не само во однос на материјалите, туку и во однос на цените. Се нудат и различни начини на плаќање, така што сите потребни артикли може да се најдат на едно место.

Лесно е да се споредат производите и цените. Бидејќи производите се наоѓаат на Интернет, тие се придружени со описи и карактеристики, така што лесно може да се споредат, дури и помеѓу две, три или повеќе онлајн продавници.

Недостатоци на трговијата

 • Приватност и безбедност. Ова може да биде проблем ако мрежната продавница не ги понуди сите услови за безбедност и приватност за да ги чува безбедните трансакции преку Интернет. Никој не сака нивните лични и финансиски информации да ги гледаат сите, затоа е од суштинско значење да ја истражите страницата пред да ја купите.
 • Квалитет И покрај тоа што електронската трговија го олеснува целиот процес на купување, потрошувачот не може вистински да го допре производот додека не му биде доставен дома.
 • Скриени трошоци. Кога купува преку Интернет, потрошувачот е свесен за цената на производот, испораката и можните даноци, но исто така е можно да има скриени трошоци што не се прикажани во фактурата за набавка, туку во форма на плаќање.
 • Доцнења во пратките. Додека доставата на производот е брза, временските услови, достапноста и другите фактори може да предизвикаат одложување на пратката на производот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алехандра Галван dijo

  Почитувана Сузана, твојата статија многу ми помогна во домашните задачи, ми се допаѓа како пишуваш, како и проект

  однос на

 2.   Алехандра Галван dijo

  Почитувана Сузана, твојата статија многу ми помогна во домашните задачи, ми се допаѓа како пишуваш, како и проект

  однос на

 3.   Стефанија dijo

  Интересна статија за фоарт.