Како да ја подготвите вашата електронска трговија за црниот петок (црниот петок)

црн петок

Црн петок или „црн петок“, Тоа е денот кој официјално ја отвора сезоната на Божиќни купувања и во кој онлајн продавниците и бизнисите нудат попусти и промоции на нивните производи. Тоа е ден кога луѓето купуваат многу и затоа е важно да се знае како да ја подготвите вашата електронска трговија за црниот петок и да ги добиете најдобрите придобивки.

Е-трговија и црн петок

Оптимизирајте ги перформансите на вашата онлајн продавница

Знаеме дека 40% од луѓето ја напуштаат страницата за да се вчитаат повеќе од 3 секунди. Затоа, една од првите работи што треба да ги направите со цел Црниот петок ги оптимизира перформансите на вашата електронска трговија. За оваа

 • Проверете ја брзината на вчитување на вашата страница
 • Размислете за намалување на големината на стилови на CSS за да го подобрите времето на вчитување
 • Компресирајте ги и зголемете ги големините на сликите за да не ја забават вашата страница

Мобилна оптимизација

Минатата година, Паметните телефони и таблетите учествуваа со повеќе од половина од сообраќајот на Интернет што беше генерирано за време на Црниот петок и повеќе од една третина од продажбата. Затоа, ако вашата е-трговија не е оптимизирана за мобилни телефони, скоро е факт дека ќе изгубите голема количина на продажба. Што можеш да направиш?:

 • Проверете дали вашата веб-страница е оптимизирана за мобилни телефони користејќи ја услугата веб-страници пријателски за мобилни телефони
 • Осигурете се дека вашиот текст, слики и навигација на вашата страница соодветно се прилагодуваат на различните големини на екранот
 • Проверете како се прикажува вашата електронска трговија на различни уреди, таблети, паметни телефони, компјутер, iPad итн.

Маркетинг преку е-пошта

Маркетингот по е-пошта е основна алатка да се вози продажбата, дури и повеќе од кој било друг маркетинг канал. Ви препорачуваме:

 • Прилагодете ги вашите специфични е-пораки за вашите клиенти. Бидејќи ќе има многу пораки од други бизниси, вашите е-пошта треба да се истакнат и да му се обраќаат на клиентот на личен начин
 • Дајте приоритет на предметите во тренд создавајќи чувство на недостиг и охрабрувајќи ги вашите купувачи да дејствуваат брзо

Заедно со сите горенаведени, важно е да бидете сигурни отстранете ги сите бариери во вашата е-трговија кои спречуваат набавка. Оптимизирајте го вашиот процес на плаќање, понудете одлична политика за враќање, како и различни опции за испорака и различни форми на плаќање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.