Платете со PayPal или кредитна картичка, што е посигурно?

PayPal или кредитна картичка

Факт е дека сè повеќе луѓе купуваат на Интернет, или од нивниот десктоп компјутер или од нивниот мобилен телефон. Повеќето деловни активности во трговијата прифаќаат плаќања со кредитна картичка или со сметка на PayPal. Следно, ќе разговараме малку за тоа колку е безбедно да се користи еден или друг начин на плаќање.

Плаќајте со PayPal

PayPal споменува дека сите финансиски и лични податоци на корисниците се чуваат силно криптирани и неговите сервери го проверуваат прелистувачот што се користи за да се осигурат дека технологијата за криптирање може да се користи и дали податоците се чуваат безбедно. Оваа платформа за плаќање дури плаќа и на хакери кои наоѓаат ранливости во вашиот систем за дополнително да обезбедат заштита на корисничките информации.

Плаќајте со кредитни картички

Скоро сите кредитни картички се издадени од банки, сегмент порезервиран и неодложен за многу од практиките за сајбер безбедност што ги користи PayPal. Банките не плаќаат на хакерите за да предупредат за недостатоци во нивните безбедносни системи.

Преземете мерки на претпазливост при купување преку Интернет

Само затоа што PayPal не е хакиран, не значи дека никогаш нема да се случи. Всушност, познато е дека хакерите постојано се обидуваат да ја нарушат безбедноста на серверите на оваа платформа. Затоа, заедно со безбедносните мерки што веќе ги нудат овие услуги, потрошувачот мора да биде одговорен и за начинот на кој управува со своите финансиски информации.

Откриено е дека лозинките што ги користат клиентите сè уште се многу лесни за запомнување, што значи дека тие исто така лесно се кршат. Затоа, проверете дали често ги проверувате банкарските извештаи и кредитни картички и избегнувајте да користите иста лозинка за сè.

На крајот и секогаш кога е можно, најдобро е да користите PayPal како начин на плаќање наместо кредитни картичкиБидејќи многу од слабостите на податоците доаѓаат од физичко повлекување на кредитната картичка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.