Што е пазар и како работи?

пазар

Купувањето преку Интернет станува с and почеста појава. Многумина почнуваат да се откажуваат од стравот од купување преку Интернет, а бизнисите исто така видоа дека е -трговијата може да биде многу профитабилно решение за остварување профит. Но, во видовите на онлајн бизниси, пазарите се во подем, бизнис модел каде што се искористува видливоста и се постигнуваат добри резултати.

Но Што е пазар? Како работи? Дали е навистина толку добро како што мислите? Ако размислувате за оваа тема, ќе ве интересира да ги знаете сите информации што можеме да ви ги дадеме подолу.

Што е пазар

Што е пазар

Да започнеме со првото, знаејќи точно што е пазар и на што се повикуваме. Мора да разберете дека овој концепт се однесува на а платформа во која е врамена, не само компанија, бизнис, бренд, туку и неколку од нив. На пример, замислете дека создавате веб -страница што е „Продавница за апарати“. Таму, како бизнис, би бил. Но, излегува дека имате пријател кој исто така има бизнис и кој се здружува со вас да ги продаваат своите производи на вашата веб -страница.

Вашиот каталог се зголемува, но во исто време станувате пазар, бидејќи како да создавате пазар на кој неколку компании ќе ги продаваат своите производи.

Уште полесно: замислете ги пазарите во градовите. Имаат тезги за овошје, тезги за риби, касапи итн. Па, пазарот е ист, тоа е како трговски центар каде што продавате многу повеќе производи и дејствувате како посредник помеѓу клиентите и продавачите (во случај кога вие сте тој што го создава тој деловен модел).

Пазар наспроти е -трговија

Дали е -трговијата е подобра за вас или пазарот е подобар? Па, вистината е дека тие се многу различни бизнис модели, но не се исклучени.

Како што знаете, Е -трговија е онлајн продавница каде што се продаваат производи. Вие сте оној што е задолжен да ги достави до клиентот и се грижите да го направите вашиот бизнис видлив.

Исто така, пазарот е „конгломерат“ продавници во кои заземате место. На овој начин, кога клиентот бара нешто, вие му го испраќате, но не мора да се грижите за рекламирање на вашиот бизнис или одржување на таа веб -страница, бидејќи сопственикот на тој пазар се грижи за тоа. Многу пати производите не мора ниту да се продаваат од вас, но платформата е таа што се грижи за тоа, покрај тоа што се грижи да биде посредник помеѓу клиентите и продавачите.

И зошто велиме дека тие не се исклучени? Па, затоа што можете да имате своја е -трговија и, во исто време, да бидете дел од пазар. Всушност, го имаме најјасниот пример во Амазон. Во него ќе најдете илјадници продавници кои одлучиле да влезат во нивниот каталог и кои ги продаваат своите производи. Но, во исто време, многумина имаат свои веб -страници во кои дејствуваат како продавница (обично со слични или пониски цени отколку на Амазон) за да можете да ги купите преку двата канали.

Предности и недостатоци

Предности и недостатоци на пазарот

Се добро има нешто лошо. И напротив. Во случај на пазар, не можеме да ви кажеме дека с everything ќе биде добро, но дека има свои предности, но и недостатоци и, ставањето на двете на скала ќе ви помогне да донесете одлука дали ќе бидете дел од него или ќе продолжите како и досега.

Во принцип, придобивките што можете да ги најдете се:

 • Имајте с everything. Да се ​​биде платформа што опфаќа повеќе деловни активности, скоро е невозможно да не го најдете она што го барате. Плус, ќе ги имате истите производи со различни цени, така што не треба да пребарувате одделно за да го најдете најдобриот.
 • Видливост. Бидејќи вашите производи, и воопшто вашиот бизнис, ќе можат да имаат корист од маркетингот на пазарот, што ќе ве натера да одите понатаму.
 • Имате дополнителен канал за продажба. Бидејќи, како што рековме, да се биде на пазар не значи дека треба да се откажете од вашата е -трговија. Можете да продолжите да продавате, но да имате дополнително место за да остварите профит.
 • Меѓународна продажба. Повеќето пазари работат на глобално ниво, што ви овозможува да купувате од каде било во светот. Се разбира, можете да ги поставите цените за да ги испратите производите, односно не би изгубиле, туку би победиле.
 • Позиционирање. Ако не сте забележале, ќе ви кажеме: овој бизнис модел е секогаш многу добро позициониран, односно излегува од првите резултати во Google. И тоа е бонус.

Сега, и покрај сите тие предности (има уште неколку), исто така се појавуваат проблеми или недостатоци. На пример:

 • Haveе имате помалку придобивки. Ова е затоа што, за припадност на пазарот, треба да платите месечна претплата и, покрај тоа, тие чуваат провизија од продажбата што ја прават.
 • Постојат трошоци за аутсорсинг. Во смисла дека треба да ги чувате производите, да ги исполнувате времето на испорака, враќање, итн. Обично можете да побарате од нив да се грижат за тоа, но тогаш надоместокот може да биде поголем.
 • Во моментов не се наплатува. Може да потрае неколку недели или месеци за да се плати, нешто што, во вашата е -трговија, е во моментов.
 • Рамо до рамо со конкуренцијата. Тука е потешко да не одговара на конкуренцијата. Исто така, тешко е да се разликуваш од неа.
 • Вистинскиот „мајстор“ е пазарот. Тој одлучува кои производи да ги види, а што не, што да купи, а што не. И, се разбира, тоа е голем недостаток затоа што, ако не ги визуелизираат вашите производи, нема да можете да продавате.

Видови на пазар

Видови на пазар

Сега кога знаете малку повеќе за тоа што е пазар, треба да знаете и дека постојат три добро дефинирани типови на овие пазари:

 • Оние на производи, базирани на продажба на производи што ги нудат продавниците прикачени на овој модел.
 • Оние што нудат услуги, не сами производи, туку услуги или работни места за да можат да ги задоволат потребите на клиентите.
 • Труд, односно оние што ги поврзуваат компаниите со професионалци. Овие се најтешко да се поврзат со овој концепт на макро-продавница.

Примери

Размислувањето за пазар е многу лесно во моментов. На пример, имате Амазон, Алиекспрес, eBay, Wish, Joom… Но, постојат и други што не сте ги сфатиле, но станаа токму оваа работа. Како El Corte Inglés, Fnac, Carrefour, итн.

Сите тие ги продаваат своите производи, но преку Интернет, тие даваат можност за проширување на нивниот каталог со други производи со кои управуваат трети страни, продавачи кои ги користат нивните платформи за да го направат видливо она што го продаваат.

Сега кога знаете повеќе за овој бизнис модел, дали би учествувале на пазар? Дали сте во едно? Кажете ни за вашето искуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.