Како да откриете лажна или лажна онлајн продавница

Купувањето преку Интернет е одлично Бидејќи не мора да излегувате од дома и практично можете да најдете кој било производ или услуга по одлични цени. Но, за да се осигурате дека вашето искуство со купување преку Интернет е што е можно по задоволително, важно е да знаете како идентификувајте лажна или лажна онлајн продавница.

Проверете ја URL-то

За ова можете да користите а онлајн скенер за URL-адреси, што анализира и открива дали страницата каде што сакате да купите е всушност злонамерна или лажна веб-страница. Вирус Тотал и URLVoid, тие се два од најсигурните скенери што можете да ги користите.

Обрнете внимание на цените

Ако одеднаш се најдете со премногу ниски цени, како 50 или 60%, дури и повеќе, секогаш треба да бидете сомнителни. Овие онлајн продавниците може да понудат ниски цени брзо да продаваат лажни или непостоечки предмети, пред да бидат откриени како измамнички од безбедносен софтвер или алатки.

Проверете го текстот во подножјето и побарајте го името на компанијата

Легитимна онлајн продавница секогаш ќе го прикажува вашето име во подножјето, заедно со годината на создавање и тековната година. Исто така, ќе вклучува линкови до „За“ страници, гаранции и полиси за замена, политики за приватност, услови и правила, мапа на страницата, контакт, најчесто поставувани прашања, итн.

Кога е создаден тој домен

Тоа е онлајн продавницата покажува авторско право што укажува на тоа дека тој е создаден во 2005 година, но при проверка на датумот на создавање на доменот, користејќи ја алатката Whois, се открива дека тој всушност е создаден во 2016 година, јасно е дека станува збор за измамничка страница.

Проверете ги социјалните медиуми

Во моментов, онлајн продавниците имаат многу важно присуство во социјалните мрежи. Ова значи дека има голема интеракција помеѓу брендот и следбениците, затоа може да кажете дали станува збор за сигурна онлајн продавница, гледајќи го бројот на следбеници и особено коментарите и мислењата во врска со нивните производи или услуги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Анхел Лозано Барон dijo

  Здраво, најдов страница наречена excel mobile ltd, каде продаваат мобилни телефони, ги контактирав wathsapp и ми понудија опрема по ниска цена, но начинот на плаќање е од вестерн сојуз и не знам дали е тоа многу безбеден, бидејќи според нив ми даваат гаранција дека се сериозна компанија и откако ќе ја потврдат уплатата ќе ми го испратат производот; иако страницата изгледа реална, не знам дали е начин за плаќање, дали може да ми помогнете .

 2.   Давид запата dijo

  Здраво, најдов страница наречена excel mobile ltd, каде продаваат мобилни телефони, ги контактирав wathsapp и ми понудија опрема по ниска цена, но начинот на плаќање е од вестерн сојуз и не знам дали е тоа многу безбеден, бидејќи според нив ми даваат гаранција дека се сериозна компанија и откако ќе ја потврдат уплатата ќе ми го испратат производот; иако страницата изгледа реална, не знам дали е начин за плаќање, дали може да ми помогнете .

  1.    Ерк dijo

   Каква беше компанијата?