Страници за создавање анкети на Интернет и како да ги направите

онлајн анкети

Ако сте во посета на социјални мрежи, ќе забележите дека анкетите преку Интернет станаа модерни. Тоа е начин за корисниците, пријателите и колегите да дадат свое мислење за некои од темите што се поставуваат во оваа анкета. И сè почесто е луѓето да ги користат во повеќе теми: политика, рекреација, обука ... Дури и во вашата е-трговија.

Ако сакате да знаете што се онлајн анкети, како да ги направите и кои страници се најдобри за тоа, тука ќе разговараме за сето тоа.

Кои се онлајн анкетите

Кои се онлајн анкетите

Можеме да ги дефинираме анкетите преку Интернет како низа прашања што се поставуваат на некоја личност без да мора да бидат лично, туку повеќе користејќи Интернет форми за да може да дадат свое мислење за одредена тема.

El Целта на овие истражувања е никој друг, освен да се знае што сакаат група луѓе, оние кои одговараат на тоа прашање, и има повеќекратна употреба. Во случај на е-трговија, можете да ги користите анкетите за да можат корисниците да дадат свое мислење за тоа кој може да биде следниот подарок за подароци, што најмногу би сакале да добиваат (подарок за изненадување, код за попуст, итн.).

Преку нив, се стигнува до многу луѓе бидејќи, благодарение на брановите на Интернет, нема географско ограничување; Секој може да учествува во тоа, а тоа помага да се има поголем број луѓе кои се охрабруваат да гласаат. Покрај тоа, тие се визуелно многу привлечни (секако ќе зависи од страницата каде што ќе ја направите или како ќе ја дизајнирате).

Единствените недостатоци што ќе ги имате со овие онлајн истражувања е тоа „дискриминирана“ бидејќи, преку Интернет, ги принудувате луѓето да имаат врска, а оние кои немаат пристап не можат да учествуваат (во случај да имате физичка продавница секогаш можете да направите два, а потоа да им се придружите). И, ако целната публика ви е постара личност, ќе најдете и повеќе пречки за пристап до овој вид анкети.

Како да ги направите

Како да направите анкети на Интернет

Сега кога знаете што е истражување преку Интернет, да продолжиме да учиме како да го направиме тоа? Веројатно е дека, ако имате команда за компјутер, ова ви изгледа глупаво, бидејќи треба да одите само на страница, да ја креирате и да ја активирате, но дали ќе биде ефективна? Најмногу е можно дека не.

И тоа нема да биде затоа што треба прво да направите малку истражување. Треба да знаете зошто ќе го направите истражувањето, дали да прашате мислења, да побарате избор, да ги подобрите вашите производи и / или услуги ...

Секое истражување треба да има своја цел Бидејќи прашувајќи нешто, а потоа не правете ништо, не само што ќе го потрошите вашето време, туку и другите ќе го изгубат и ќе видат дека не сте го зеле предвид нивното мислење, па кога ќе направите уште еднаш, тие нема да учествуваат.

Следниот чекор што мора да го направите е да знаете кому ќе му се обратите. Млада група нема да биде иста како постара. Прво, затоа што начинот на адресирање на секој се менува, во јазикот, во вкусот ... Со фокусирање на овие два чекори, ќе постигнете подобри резултати за онлајн анкети.

Дизајнирањето на истражувањето ќе биде следниот чекор и ова го делиме на две:

  • Од една страна, знај какви прашања ќе бидат поставени, дали тие ќе бидат отворен одговор, избор на одговор, ако мора да се одговори на само еден или повеќе одговори, колку ќе има, ако има попишувања ...
  • Исто така, креирајте ја „жалбата“ на прашалникот преку Интернет. Односно, направете дизајн што ќе го привлекува корисникот и, со тоа, ќе ги охрабри да учествуваат. Ова може да биде поограничено ако користите страници за да направите анкети на Интернет, но денес ги има многу и сите ги модернизираа своите дизајни.

Страници за создавање на онлајн анкети

Страници за создавање на онлајн анкети

Говорејќи за онлајн анкети, дали сакате да знаете на кои страници можете да ги креирате? Прво на сите, треба да знаете дека има многу веб-страници каде да го направите тоа. Затоа ви даваме избор од оние што ги сметаме за најкорисни или најпрактични за генерализирана употреба (не само за е-трговија, туку и општо).

crowdsignal.com

Оваа веб-страница е платена, да. Но, тоа има примена бесплатна верзија до 2500 одговори. Ако вашиот бизнис е мал, можете да го земете предвид затоа што нормално, не сите следбеници што ги имате во прашалниците, туку само мал дел.

Проблемот со бесплатната опција е што не можете да имате поддршка, синхронизација со Google или персонализација. Но, на платено ниво е доста впечатливо.

преживување

Тука имате уште еден алатка за прашалници преку Интернет. Тоа ви овозможува да креирате бесплатна сметка во која ќе извршувате персонализирани анкети на Интернет. Се разбира, со ограничување, а тоа е дека тој прифаќа само 100 одговори месечно, можете да направите само 5 истражувања (да, со неограничени прашања) и има анализа на резултатите.

Има однапред дизајнирани шаблони, така што нема да се грижите за дизајнот ако не ве бива, можете да адаптирате една од оние што треба да ја направите побрзо.

Истражување мајмун

Ова е од страниците за онлајн анкети најпознат и најкористен. Тоа е страница за плаќање, но, како и многу други, има бесплатна верзија со некои ограничувања:

Тоа дозволува само 10 прашања. И, овие само ви даваат можност да бидете 15 типа (отворено, затворено, набројување, повеќе одговори ...).

Оставете само 100 одговори по анкета.

Не можете да ги преземете резултатите од прашалниците преку Интернет (за тоа ќе мора да платите).

Google Drive, за основни онлајн истражувања

Вие не го знаевте тоа анкети преку Интернет може да се направат со Google Drive? Па да, една од функциите што ја има е да ви овозможи можност да креирате формулари на Интернет каде што можете да ги поставите прашањата што ги сакате, како и одговорите.

Поточно, тоа се прави преку обрасци на Гугл и, иако дизајнот е многу основен и тешко може да се прилагоди, тој ја исполнува својата функција многу добро, покрај тоа што е 100% бесплатен, што ви овозможува да користите шаблони и многу видови прашања.

Прашањепро.com

Одиме на друга опција за анкети на Интернет, која иако е платена, ја истакнува бесплатната регистрација за она што ви го дава: 1000 одговори по анкета, 25 типа на одговори, неограничени прашања.

Единствената лоша страна е што, кога станува збор за дизајнирање и прилагодување на прашалникот, тоа ве ограничува. Може да вклучите само лого и да ја промените бојата на позадината на истражувањето. Но, ако не сте премногу загрижени за тоа, можеби е опција да размислите.

Постојат многу повеќе опции, освен оние за кои разговаравме овде, но огромното мнозинство се плаќа со некои ограничувања во бесплатната регистрација. Наша препорака е претходно да пробате неколку онлајн истражувања за да видите кое најдобро одговара на она што го барате и со тоа да го активирате на вашите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.