Нови начини на плаќање и автентикација

Нови начини на плаќање и автентикација

И покрај протоколи за безбедност на плаќање се повеќе и повеќе точни, главната причина зошто многу луѓе не прибегнуваат кон е-трговија е недоверба при доставување на вашите податоци. И овој страв е разбирлив ако земеме предвид дека многу интернет-страници не се сигурни и на почетокот е тешко да се разликуваат. Дури и страниците што можат да имаат сигурна намера можат да бидат нападнати од хакери и компромис интегритет од податоците на вашите клиенти.

Ова е причината зошто се повеќе и повеќе компании избраа да творат нови безбедносни системи потешко е да се корумпира. Еве неколку од нив:

Имајќи предвид дека во ние во моментов користиме различни уреди За да се најавите на истата сметка, тешко е да се идентификува дали вршите кражба на идентитет, особено кога плаќате. Земајќи го ова предвид, безбедносните компании еволуирале кон употреба на биометриски карактеристики како што се ирис, отпечатоци од прсти или карактеристики на лицето. Да дадеме очигледен пример, имаме iPhone и различни мобилни телефони што користат отпечатоци од прсти за пристап, или Проверка на идентитетот на Master Card што користи паметни телефони за да го препознае корисникот преку селфи.

Но, технологиите достигнаа уште поперсонално ниво кога станува збор за биометријата. Фактори како срцева фрекфенција или циркулација на крв тие се способни да го идентификуваат корисникот и практично е невозможно да се фалсификуваат или расипат. Keyo, американска платформа за плаќање Тој е во состојба да го идентификува корисникот преку вените што ја покриваат дланката на неговата рака, што го прави возможно дури и на мобилните телефони благодарение на инфрацрвениот читач сместен покрај камерата.

Нема сомнение дека мора да бидеме свесни за новите начини на плаќање развиени од безбедносните компании за секогаш да бидеме во првите редови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.