Ново истражување за електронска трговија од страна на Европската комисија

е-трговија-истражување

Во вашето истражување за е-трговија во Европа, Европската комисија објави прелиминарен извештај каде ги изложува своите заклучоци. Секторското истражување што започна во мај 2015 година, имаше за цел да собере докази за потенцијални бариери за конкуренција поврзани со растот на електронската трговија, како и разбирање на потенцијално ограничувачки практики.

Ова истражување е дел од „Стратегија за дигитален пазар на целата комисија“, каде што се опишани различни активности преку кои Европската комисија има намера да создаде „Единствен дигитален пазар“. Всушност, еден од Главните цели на Комисијата е да се обезбеди подобар пристап до купувачите и компании до производи и услуги преку електронска трговија низ Европската унија.

Извештајот открива дека Е-трговијата во Европската унија бележи постојан пораст во последните неколку години и кој во моментов е најголемиот пазар за електронска трговија во светот. Процентот на поединци на возраст од 16 до 74 години кои нарачуваат стоки или услуги преку Интернет постојано се зголеми од 30% во 2007 година на 53% во 2015 година.

Но, и покрај овој раст, минатата година само 15% се одлучија за прекугранична е-трговија, купувајќи преку Интернет од продавач основан во друга земја-членка на ЕУ. Извештајот исто така потврдува дека е-трговијата е важен индикатор за транспарентност и ценовна конкуренција, најдобар избор на потрошувачи и можност да се најде најдобрата понуда.

Сепак, како реакција на зголемена транспарентност во однос на цените и онлајн конкуренцијата, производителите настојуваат да ја контролираат дистрибуцијата со цел да ги подобрат цените и квалитетот на дистрибуцијата.

Прелиминарниот извештај е отворен за јавни консултации и сите засегнати страни можат да коментираат за тоа, да додаваат дополнителни информации или да покренуваат нови прашања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.