Дознајте кои се најдобрите времиња за објавување на Фејсбук

Како работи Фејсбук

Или затоа што сте личен бренд, компанија, имате бизнис..., социјалните мрежи станаа задолжителни за да комуницирате со потенцијалните клиенти. Сепак, дали некогаш сте се запрашале кои се најдобрите времиња за објавување на Фејсбук? Или на други социјални мрежи?

Во овој случај ќе се фокусираме на Фејсбук, една од најкористените социјални мрежи (засега најмногу) и што треба да правите да биде поуспешен кога објавувате на него. Да започнеме?

Дали се најдобри времиња за објавување на Фејсбук доверливи?

Кои се натпреварите на Фејсбук

Ако малку истражите на интернет ставајќи во пребарувачот „најдобри времиња за објавување на Фејсбук“, најверојатно е дека Ќе видите многу публикации во кои ви го даваат одговорот на ова прашање. Но, дали сите тие се совпаѓаат со времето? Вистината е дека не секогаш.

За да ви дадеме идеја, на две различни страници го најдовме следново:

  • Најдобро време за објавување на Фејсбук е од 11 до 3 часот
  • Најдобрите времиња за објавување на Фејсбук се од 3 до 4 часот, од 6:30 до 7 часот и од 8:30 до 9:30 часот.

Како што гледате, Тие се многу различни распореди, толку многу што кога едниот ќе заврши другиот ви кажува дека е подобро да го објавите.

Како да ги одредите најдобрите времиња за објавување на Фејсбук

Како да избришете страница на Фејсбук

Во зависност од тоа каде гледате, ќе имате различен распоред. Но, вистината е дека низа фактори влијаат на сето ова, како што се:

Слух

По публика мора да ја разберете вашата јавност, бидејќи до нив ќе се обидете да допрете со вашите публикации. Затоа, Кога вашата публика е најактивна на Фејсбук е еден од најважните фактори што треба да се земе предвид. Ако вашата публика е претежно во одредена временска зона, треба да објавувате во моменти кога тие се најактивни.

И тоа освен тие подобри часови.

Дневен ден

Шемите на активности може да се разликуваат во зависност од денот во неделата. На пример, корисниците може да бидат поактивни на Facebook во текот на работните денови во споредба со викендите.

Сега, во ова можеме да обрнеме малку повеќе внимание на она што го наоѓаме на Интернет бидејќи скоро сите се согласуваат за истото. Најдобрите денови за објавување се од среда до петок, да бидеш понеделник и вторник најлошите во кои можеш да го направиш тоа. Имајте на ум дека тие денови се блиску до викенд, дека се враќате на работа и нормално е што имате наталожени задачи кои со среќа ги одземате понеделник и вторник, така што од среда би биле повеќе бесплатно.

Тип на содржина

El типот на содржина тоа што го објавувате влијае на најдобрите времиња на објавување. На пример, ако споделувате вести, можеби ќе имате подобри резултати објавувајќи во текот на денот, додека ако споделувате забавна содржина, подобро е да објавувате ноќе.

Во овој случај треба да погледнете во кој сектор сте за да знаете малку за моделите на вашите потенцијални клиенти. Ако е весник, неопходно е постојано да се ажурира. Но, ако се работи за онлајн продавница, најдобро е да се фокусираме на попладневните и вечерните часови бидејќи тогаш можеме да поминуваме повеќе време за прегледување продавници, производи, споредување итн.

Конкуренцијата

Што прави вашата конкуренција? Кога објавувате? Во колку часот го правите тоа? Тоа е важно Размислете кога вашите конкуренти објавуваат за да бидете сигурни дека не објавувате во моменти кога се натпреварувате за вниманието на вашата публика.

Со ова не сакаме да ви кажеме дека ги избегнувате. Но, ако штотуку почнувате, објавувањето во исто време може да ве спречи да ја достигнете саканата публика (и која можете да ја споделите со неа). Затоа, подобро е да нападнете друг распоред дури и ако, по некое време, објавувате во исто време. Се разбира, ви препорачуваме, ако го правите добро првиот распоред, да го задржите и од време на време да ја напаѓате конкуренцијата за да видите дали има промени и дали се зголемува конверзијата на следбениците.

Празници и настани

За време на празници и специјални настани можете се менуваат моделите на активност на публиката, така што треба соодветно да ги прилагодите вашите часови на објавување.

На пример, замислете дека постои мост што се протега од среда до петок и е вклучен во викендот. Сепак, веќе ви кажавме дека работните денови обично се подобри. Но, и во овој случај? Па, бидејќи има толку многу денови за одмор, нормално е луѓето да се исклучуваат од социјалните мрежи, па затоа објавувањето во тие денови, дури и со распоред, може да биде тешко да се зголеми досегот.

Значи, дали се придржувам до распоредот?

Контрола на распоредот на работа

Па, вистината е дека не. Да, ви дадовме датуми, времиња, денови... но вистината е таа Сè што ви кажавме ќе зависи исклучиво и исклучиво од вашите клиенти.

Ви даваме пример. Замислете да ви кажеме дека треба да објавувате секојдневно во 10 часот наутро затоа што токму тогаш Фејсбук има најмногу сообраќај. Но, вашите „клиенти“ се деца, што значи дека вашата целна публика не е во тоа време, туку студирањето во училишта и институти.

Дали разбирате на што зборуваме? Не треба да обрнувате толку внимание на воспоставувањето општ распоред на Facebook, туку конкретен за луѓето што ве интересираат. И како се прави тоа? Главно, со статистиката што ви ја дава вашата страница.

Во него имате посебен дел во кој можете да видите кои се времињата кога повеќе луѓе стигнале до вашата страница. На тој начин, ако објавувате малку пред тоа време, ќе ги натерате да гледаат нова содржина секој пат кога ќе се логираат.

Друга опција која исто така што можете да ги користите се надворешните алатки каде што можат да ви кажат најдобро време за објавување на Фејсбук, како и на други социјални мрежи. Некои дури ја анализираат вашата конкуренција за да откријат кои часови објавуваат и дали им оди добро. Се разбира, тие се приближни, не треба 100% да им верувате на податоците бидејќи, како што велиме, тие се надворешни инструменти кои имаат ограничен пристап до податоците (и обично прават општ просек).

Како што можете да видите, најдобрите часови за објавување на Фејсбук имаат некои трикови и треба да ги приспособите тие часови и денови за објавување врз основа на вашата клиентела, а не на општ начин. Исто како да сте сакале да објавувате за латино публика и сте го направиле тоа во шпанско време. Дали имате сомнежи? Прашајте не и ние ќе се обидеме да ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.