Дали нашите податоци се заштитени?

заштитени податоци

Еден од вообичаени грешки на претприемачите Првите тајмери ​​не ги земаат предвид малите букви при пријавувањето за билтен или рекламна услуга. Иако овие изгледаат безопасни (И тие се во најголем дел од времето), за жал, има многу компании кои ги користат овие податоци на нечесен начин, дури и продавајќи ги на трети страни. Ова е кога ќе започнеме да добиваме лажно рекламирање, ставајќи го на ризик нашето финансиско обезбедување. Исто така, ако сме сопственици на деловни активности, најверојатно имаме база на податоци за нашите клиенти. Доколку оваа информација влезе во погрешни раце, може да влијае и на нив.

Како што видовте, преземањето екстремни мерки на претпазливост никогаш не боли. Проверете ги овие Совети за да се осигурате дека вашите податоци и вашите клиенти секогаш ќе бидат заштитени:

Не кликнете на „Прифати“ без претходно да прочитате: Можеби сме се пријавиле за билтен што ни испраќа неделни понуди на производи што обично ги користиме во нашиот бизнис. Ова може да биде многу корисно, но проверете дали е наведено во одредбите и условите дека компанијата на која и ги давате вашите податоци нема да ги продава или споделува со трети лица.

Инвестирајте во безбедносни протоколи и системи.

Особено ако прифаќате плаќања преку Интернет. Ако вашиот сервер не е безбеден, може да бидете нападнати од хакер, кој со пристап до сите ваши банкарски детали може да го уништи она за што сте работеле толку напорно за еден ден. Осигурете се дека легендата https: // се појавува на почетокот на вашата страница и на вашите даватели.

Секогаш користете безбедни мрежи:

Не најавувајте се на вашите сметки на јавна или споделена мрежа и не боли што од време на време специјалист за системи ја проверува интернет-врската на вашата компанија. Исто така, пријавете каква било аномалија или сомнителна активност што ќе ја откриете што е можно поскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.