Microsoft Advertising: што е тоа, како функционира и како да започнете

Microsoft Advertising

Ако имате онлајн продавница, знаете дека пребарувачите се едно од идеалните места за корисниците да ве најдат и да стигнат до вашата е-трговија. Сепак, речиси сите ги знаат Google Ads, како алатка која им дава видливост на бизнисите. Но, што е со Microsoft Advertising? Дали знаете дека може да биде исто или уште подобро да ги промовирате вашите производи?

Ако не знаете што е Microsoft Advertising или како функционира, но сте заинтересирани да воспоставите стратегија за видливост за повеќе луѓе да знаат за вашата продавница, тогаш ќе разговараме за тоа.

Што е Microsoft Advertising

рекламирање стратегии

Првото нешто што треба да го знаете за Microsoft Advertising е дека зборуваме за платформа за рекламирање. Со други зборови, во него можете да креирате реклами и рекламни кампањи со кои ќе се покажете во пребарувачите.

Тоа што го мислиш е вистина. Пребарувачите нема да го вклучуваат Google (бидејќи има свој систем за рекламирање). Но, вреди затоа што ќе се појавите на Bing, Yahoo, DuckDuckGo… И тоа, имајќи предвид дека има повеќе корисници кои можат да користат други пребарувачи, може да ви помогне да допрете повеќе луѓе.

Претходно беше познат како Bing Ads, но името беше променето за да биде подиректно поврзано со компанијата Мајкрософт.

Навистина е исто како Google Ads, но има и некои особености (што ги тера многумина да се одлучат за оваа алатка со подобри резултати).

Како функционира Microsoft Advertising

рекламирање

На прв поглед, нема сомнеж дека Microsoft Advertising е алатка за правење онлајн SEM. Односно да се плати за да се појави во пребарувачите во стратешки области.

Со ова можете да поставите текстуални реклами во пребарувачите, но рекламирањето за прикажување може да се прави и на веб-локации во сопственост на Microsoft.

Нејзината работа е практично иста како кај Google Ads. Односно, прво треба да барате клучен збор (ако веќе не сте го одбрале). Врз основа на резултатите од пребарувањето, ќе видите дека можете да поставувате реклами на врвот, но и на страна. И на овој начин, кога некој корисник се појавува и е заинтересиран за него, тие се испраќаат на вашата страница (всушност обично се испраќа до целна страница која делува како мост за претворање на тие корисници во клиенти).

Во рамките на неговите маркетинг решенија, можеме да истакнеме неколку од нив:

Персонализиран совет

Со други зборови, за време на процесот на користење на услугата имате лице кое може да ви помогне:

 • Дознајте повеќе за алатките, извештаите и другите ресурси што ги ставаат на располагање.
 • Поставете ја вашата сметка и ќе ви помогне да креирате реклами или рекламни кампањи. Тоа е многу добро за првите пати бидејќи на тој начин се уверувате дека добро го правите тоа и дека вашите пари се добро вложени.
 • Обезбедете конкурентност во рекламите и во понудите (за да не помине или изгуби можности).
 • Подобрете ги клучните зборови или креативните (сликите за прикажување).

локално рекламирање

Интернетот е многу голем. И ако немаш присуство, тоа е како да не постоиш. Меѓутоа, ако вашиот бизнис е физички, локалното рекламирање е подеднакво или поважно затоа што треба да ги натерате луѓето лично да ве посетат и да ве направат привлечни.

Добро, со Microsoft Advertising можете да направите локален SEM. Како? Првото нешто е да побарате да бидете вклучени во Bing Places for Business, што е список на локални компании, така што, кога корисникот бара одреден бизнис или производ, може да се појават компании во негова близина за да можат да ве посетат.

Всушност, Мајкрософт препорачува да се вклучи таргетирањето локација (да знаете каде сте и само блиските корисници ви пристапуваат); Видливост на повици, за да можат да ви се јават, на пример затоа што сакаат да знаат дали имате одреден производ.

Метрика и извештаи

Тие се документи кои ќе ви помогнат да ги знаете перформансите на рекламите и кампањите што ги спроведувате. Се разбира, треба да ги разберете, бидејќи во спротивно нема да ви бидат од корист. Но, секогаш можете да сметате на помош од совети.

Мобилно рекламирање

Ова е сè поважно, бидејќи го користиме повеќе, и во секое време, без потреба да користиме компјутер.

Затоа, оптимизирање на пребарувањата и појавата на реклами преку мобилниот формат може да ви помогне да допрете повеќе луѓе.

Уште повеќе, Мајкрософт е способен да користи Siri, така што, со пребарување на слики, може да се користи пребарувачот (а со него и вие да се појавувате).

Како плаќате во Microsoft Advertising

Една од клучните точки што сигурно сакате да ја знаете е во врска со плаќањето на Microsoft Advertising за да се појави.

Нивниот систем се базира на цена по клик (CPC). За да го направите ова, ги користите вашите пари така што рекламите што ги креирате се појавуваат во пребарувачот кога корисникот ќе пребарува врз основа на клучните зборови за кои сте наддавале и сте победиле.

Сега, не секогаш кога ќе се појавиш, ќе платиш. Вие всушност не добивате плата додека тој корисник не кликне на рекламата.

Затоа, можеме да кажеме дека:

 • Мајкрософт сака многумина да кликнат, затоа што тоа е начинот на кој тој треба да наплати. Оттука, ја нуди сета можна помош за да ја направите вашата реклама привлечна.
 • Сакате рекламата да работи и да ви даде видливост, како и зголемување на вашиот сообраќај кон вашата е-трговија.

Како да започнете со Microsoft Advertising

како да се рекламирате со microsoft

Конечно, и ако сакате да се обидете да ја користите оваа алатка, еве ги чекорите што треба да ги следите:

 • Направете ја вашата сметка. Неопходно е да се биде во можност да се работи. За да го направите ова, потребна ви е е-пошта и некои информации како вашето име, вашиот бизнис, телефонски број, локација, користење на сметката...
 • Направете рекламна кампања. Ќе треба да пополните формулар давајќи ја кампањата име, локација, јазик, клучни зборови, буџет... Или, ако сакате да го повторите оној што го имате во Google Ads, можете директно да го увезете (а не мора пополнете се повторно).
 • Изберете ги клучните зборови. Некои веќе ќе ви бидат предложени во моментот кога ќе го ставите URL-то, но исто така можете да ги додадете (или избришете) оние што ги сакате.
 • Креирајте реклами. Како совет, не заборавајте да го ставите главниот клучен збор во текстот. И, исто така, запомнете го повик за акција. Во Microsoft Advertising имате три типа на реклами: одговорна (идеална за мобилни уреди), проширена текстуална реклама и реклама за инсталирање апликација.
 • Буџет. И на крај, можете да го прилагодите вашиот буџет, избирајќи што најмногу ќе потрошите или дури и да потрошите на дневна, неделна или месечна основа. Бидете внимателни со ова, да не го конфигурирате погрешно и на крајот да платите повеќе отколку што очекувавте.

Дали го знаевте Microsoft Advertising?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.