Маркетинг што се користи во е-трговија

Маркетинг што се користи во е-трговија

Потребна ми е целата одлична компанија публицитет и слава за да успеете, компании како што се Apple, Microsoft, Sony, Dell, Овие компании се глобално признати поради рекламирање и маркетинг тие трчаат. Веб-страниците за електронска трговија можеби немаат многу телевизиски реклами, но тие користат интернет како медиум за емитување. И тогаш ќе ве запознаеме со методи за рекламирање што се користат на страниците за е-трговија.

Социјална трговија

Овој метод на рекламирање се заснова на сите социјални мрежи, како што се Фејсбук и ТвитерОвој вид на маркетинг се состои од создавање страници во овие социјални мрежи каде што луѓето можат да ги прегледуваат публикациите што ги прават ваквите страници, на овие страници може да се објави дека има неколку производи со попуст, кои го привлекуваат купувачот да ја прегледа оригиналната страница, јасни примери за ова се Фејсбук страници како eBay и Amazon, кои ги следат нивните следбеници свесни за попустите или новите производи што пристигнуваат на нивниот пазар.

Рекламирање на веб-страница

Различни страници за е-трговија Тие плаќаат на други веб-страници што се посетени и познати ширум светот, за да го постават своето рекламирање на нивните веб-страници, страниците како Гугл, Бинг, Јутјуб, се многу добри примери за нив, во случајот на Јутјуб, кој е страница посетена од милиони луѓе секој ден да се забавуваат со видеа по ваш вкус, кои Вклучените Youtube се реклами на почетокот на сите видеа, кои помагаат и објавуваат веб-страници, па дури и објавуваат понуди што ги нудат овие веб-страници.

Пошта

El „Е-пошта маркетинг“ Тоа е вид на рекламирање, исто така, користено за промовирање на страници за е-трговија, кои се користат така што купувачот се ажурира за производите што може да го интересираат, а сите овие информации се испраќаат до е-поштата на корисникот за е-трговија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.