Сè што ви треба за да ја креирате вашата онлајн продавница

креирајте ја вашата онлајн продавница

дали ќе поттикнеш креирате онлајн продавница? Дали знаете сè што ви треба пред да го возите, за време и потоа? Што избирате, Woocommerce, Prestashop, Shopify...?

Можеби и не ви звучи како ништо, но вистината е дека, при креирањето на вашата е-трговија, постојат некои аспекти кои мора да ги земете предвид за да избегнувајте грешки и проблеми при стартување на продавницата. Ви ги објаснуваме.

Што треба да процените пред да ја креирате вашата онлајн продавница

Што треба да процените пред да ја креирате вашата онлајн продавница

За да се создаде онлајн продавница има две суштински работи, за почеток. Еден од првите е домен, односно адреса на веб-страница која ќе биде името на вашата продавница.

На пример, помислете дека ќе ја ставите вашата продавница „La despensa de Laura“. Ќе треба да отидете на веб-локација што продава домени (Гугл, Име, па дури и преку хостинг компании кои исто така нудат продажба на домени) на:

  1. Погледнете дали е достапно.
  2. Купи.

Наша препорака е тоа одлучете се секогаш кога можете за .com. И .es не е лош, но ќе те фокусира само на Шпанија и ќе им биде потешко да те запознаат на меѓународен план. Но, ако сакате да продавате само во оваа земја, тоа не е лоша идеја.

Друга важна точка овде е да се види дали има некоја веб-страница, продавница, корисник... што го користи тоа име. Затоа што понекогаш тоа ќе ги збуни луѓето. Секогаш кога е можно, подобро е да користите нешто што веќе не е користено (и ако е можно, регистрирајте го името).

Втората суштинска работа е хостирањето. Тоа е, каде што ќе биде хостирана секоја од датотеките што ќе ја сочинуваат вашата веб-страница. И пред да прашате, не, тие не можат да бидат на вашиот компјутер.

Има многу различни хостинг, и може да земете и национални и меѓународни. Но како онлајн продавница, мора да се фокусирате на тоа да бидете прилагодени за неа (ако не, тие можат да ви направат проблеми). Покрај тоа, има некои кои се фокусирани на различни платформи за е-трговија. На пример, а специјален хостинг за Raiola PrestaShop.

Зошто ве известивме? Затоа што ако постигнете хостинг фокусиран на платформата на која ќе работите, тоа ќе биде поефикасно од поопшто. И, се разбира, тоа имплицира дека изборот на хостинг е поврзан со типот на платформата што ја користите, бидејќи има неколку.

На пример, брзината на вашата веб-страница ќе зависи од тој хостинг, но и од позиционирањето. Мора да бидете сигурни дека ќе изберете квалитетен хостинг со гаранции.

Со други зборови, не избирајте ги најевтините или бесплатните ако не ви понудат минимум квалитет.

Друга опција, доколку не сакате да плаќате за хостинг, е да користите услуги на онлајн продавница, каде наместо да се грижите за ова, тие ви ги даваат сите алатки за да треба да се занимавате само со продажба.

Чекори за креирање на вашата е-трговија

Чекори за креирање на вашата е-трговија

Сега кога го имате хостингот и доменот, следните чекори може да бидат повеќе или помалку лесни во зависност од вашето искуство или дали имате професионалци на оваа тема. Во овој случај, нашата препорака за креирање на вашата е-трговија е:

Изберете dropshipper

Во случај да не знаете, dropshipper е еден вид дистрибутер или продавач на големо. Односно, „магацин“ во кој се чуваат производите што ги продавате.

Всушност, можете да креирате два типа на е-трговија: еден каде што имате производи за продажба (ќе ви треба магацин или одредена просторија); и друго каде „договорите“ со друга фирма за кога нешто продавате да го испратат.

Втората опција ви овозможува да продавате повеќе производи од различни категории и да не се грижите за превозот. Во замена, треба да споделите некои бенефиции или да платите такса.

Секој метод има свои предности и недостатоци, но огромното мнозинство оди на dropshipper.

монтирајте ја мрежата

Следниот чекор е можеби најкомплицираниот од сите затоа што вклучува изградба на вашата онлајн продавница. И тука не само што треба да ја дизајнирате почетната страница, туку и производите, контактите, процесот на купување итн. И ова може да ви предизвика многу главоболки.

Во принцип, можете да користите шаблони за да заштедите време, а особено ако немате буџет да го дизајнирате професионалец. Друга опција е да ја креирате од нула, но ние ја препорачуваме само ако имате тим зад вас, бидејќи секоја мала грешка може да ја уништи вашата веб-страница.

Чекори за креирање на вашата е-трговија

фрли ги информациите

Сега кога го имате шаблонот и сè е инсталирано, Текстовите треба да ги направите и за почетната и за производите, контактите, блогот итн.

За ова е потребно време и пред се многу истражување. Прво, затоа што мора да се фокусирате на SEO, односно природното позиционирање за да ги натерате клиентите да дојдат кај вас.

Но и затоа што треба да го направите доволно привлечно за да можат да се движат низ него.

На пример, грешка што многумина ја прават е да го користат она што го имаат дистрибутерите или каталозите за производите. Направете го тестот, копирајте мал текст и поминете го преку Google, ќе сфатите дека многу онлајн продавници го имаат истото.

Ако иновирате со ова, ќе победите. Да речеме дека продавате душек. Можете да ги кажете сите карактеристики што ги има, кои во реалноста ќе бидат исти како и секоја продавница. Но, што ако наместо така да им дадете ладно, направете мала приказна во која ќе раскажувате колку е удобно и пространо, колку е цврсто или меко или дали ви е жешко додека спиете во неа.

Методи на плаќање

Следниот чекор што треба да го направите е понудете ги максималните можни плаќања во вашата продавница. Со други зборови, не само плаќање со картичка, туку давање повеќе опции: трансфер, бизум, пејпал, готовина при достава... Колку повеќе им давате, толку подобро затоа што тоа купување го правите подостапно и поапетитно.

Пазете се од правната ситуација

Во случај да не знаете, не е „легално“ да продавате производи ако не сте самовработен или компанија. Затоа, за да го контролирате прашањето за граѓанска одговорност, се препорачува да создадете друштво со ограничена одговорност.

Наша препорака? Ангажирајте агенција која ќе ги земе сите документи по ред. Исто така осигурување. И обидете се да ги почитувате сите важечки закони за да не заработите парична казна.

"летање"

Веќе имате се, па сега само треба издигнете ја онлајн стратегијата: рекламирање, креирање написи, управување со социјални мрежи…

Успехот нема да ви дојде преку ноќ. Но, да, во рок од 1 до 3 години. Ако го правите тоа правилно, можете да завршите со добра страница и добра продажба на крајот на месецот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.