Кои се лиценците за лиценци на Криејтив комонс

Кои се лиценците на Криејтив комонс

Интернетот беше настан што направи разлика. Автори, без разлика дали биле дизајнери, писатели, илустратори ... тие можеле да им покажат на сите што можат да направат. И сите ги пофалија, ги критикуваа итн. Но и тие ги ограбија. Додека не се појавија лиценците на Криејтив комонс.

Овие лиценци се основен дел поврзан со авторските права. Со нив, овие права можат да бидат зачувани, а други не ги присвојуваат идеите или делата на една личност (или неколку). Но, Кои се лиценците за креативни комонс? Како тие работат? Какви видови има? Погледнете што подготвивме за да биде сè појасно.

Кои се лиценците на Криејтив комонс

Лиценците на Криејтив комонс или, како што честопати се познати, CC, е производ што е дел од непрофитна организација. Она што го прави е понуди модел на лиценца или лиценца за авторско право, на таков начин што ќе се заштити работата на другите луѓе. Така, можете да споделувате, дистрибуирате или дури и да дозволите повторна употреба на вашата работа, било да е тоа само за лична или комерцијална употреба.

Всушност, можеби сте наишле на овие лиценци. На пример, кога на одредени фотографии, книги, слики, текстови итн. Ве става „сите права задржани“ или „некои права задржани“.

Лиценци на Криејтив комонс и dавторско право

Една грешка што можете да направите е да мислите дека лиценците на Криејтив комонс ги заменуваат авторските права или дека ако ги имате овие лиценци повеќе не е потребно да ја регистрирате вашата работа на друго место. Не е точно.

Всушност, тоа е начин на кој авторите одлучуваат како ќе го споделат своето дело, но не ви даваат сопственост врз истата. Со други зборови, ако на пример сте напишале книга и сте ја објавиле на вашиот блог под лиценца на Криејтив комонс, тоа не значи дека е ваша, дури и да е. Неопходно е да се регистрирате во интелектуалната сопственост за да има документ што докажува дека тој е навистина ваш.

Како работат лиценците

Како работат лиценците

Лиценците на Криејтив комонс работат многу лесно. Мора да ги гледате како на алатка за да можат авторите да ја контролираат употребата што ја прават другите за нивната работа, бидејќи тие се регулирани од аспекти што е дозволено да се прават со нив и со други што не се.

Овие лиценци се засноваат на интелектуална сопственост. Тоа е, тие се две различни работи, но едната (лиценцата) е поддржана од другата (интелектуалната сопственост) бидејќи, ако немате имотни права, не можете да имате лиценца за нив.

Лиценците на Криејтив комонс се добиваат бесплатно. Всушност, тоа е едноставен и лесен процес. Она што прво треба да го направите е да изберете лиценца заснована на различните типови што ги има (и кои ќе ги видиме подолу). После тоа, од вас ќе биде побарано да ги пополните податоците (автор на делото, наслов на делото и урл каде што е објавено) за да може да понуди код.

Видови лиценци на Криејтив комонс

Видови лиценци на Криејтив комонс

На веб-страницата Криејтив комонс можете да видите дека постојат различни видови лиценци. Познавањето на нив е многу важно затоа што сигурно ќе знаете што ви треба во согласност со вашата ситуација.

Ова се следниве:

Лиценца за признавање

Оваа лиценца е, така да се каже, „најсилната“. Е ви овозможи други дистрибуираат, ретушираат, прилагодуваат и повторно ја користат својата работа, дури и комерцијално, сè додека тие му даваат признание на оригиналот. Тој е оној кој овозможува максимално ширење на она што е заштитено со овој печат, бидејќи секој мора да го знае споменувањето на лицето кое го направило оригиналот.

Лиценца за признавање - споделете исто

Ова е лиценца за повторна употреба, прилагодување и градење на дело засновано на оваа креација, дури и за комерцијални цели, под услов да постои заслуга за оригиналот. Во овој случај, делата што се засноваат на тоа, исто така, ќе ја носат истата лиценца (на пример, таа е онаа што се користи на Википедија).

Наведи извор - Нема изведено дело

Како што сугерира неговото име, станува збор за лиценца на Криејтив комонс во која не е дозволено повторна употреба на делото за каква било употреба, лична или комерцијална, но можете да ја споделите оваа со други се додека му дадете заслуга на авторот на истата.

Признавање - некомерцијално

Тоа ви овозможува да го сторите истото како лиценцата за признавање, освен во комерцијалното поле, бидејќи тие не можат да се користат за таа намена. Со други зборови, на личен план можете да го користите, но не остварувајте профит (комерцијален профит) со тоа.

Наведи извор - некомерцијално - ShareAlike

Во овој случај ние сме со нешто слично на претходното. И дозволено е повторна употреба, прилагодување и градење на дело засновано врз тој оригинал, но не за комерцијални цели. Исто така, мора да му дадете признание на оригиналот.

Наведи извор - Некомерцијално - Нема деривативно дело

Тоа е лиценца Криејтив комонс најрестриктивно од сè затоа што не ви дозволува повторно да користите, прилагодувате, модифицирате, итн., само преземете ја работата и споделете ја. И сето тоа без комерцијален карактер, но повеќе личен.

Што значат иконите за лиценца

Ако сте се обиделе да ја добиете лиценцата Криејтив комонс или сакате да се обидете, треба да го знаете тоа, откако ќе ги поставите сите податоци тие ќе ви дадат код и банер за да можете да ги поврзувате вашите креации. Тој транспарент ја има вашата лиценца, но изразен на три различни начини:

 • Со Општо дело, што всушност претставува резиме на текстот со иконите.
 • Со Правниот законик, кој е код што ќе се однесува на лиценцата или законскиот текст.
 • Дигиталниот код, односно дигиталниот код што секоја машина ќе го прочита и ќе ги натера пребарувачите да ја идентификуваат вашата работа и да знаат какви услови сте прогласиле за тоа (и со тоа да ги почитувате)

Каде да се користат лиценците на Криејтив комонс

Каде да се користат лиценците на Криејтив комонс

Овие лиценци се а добар ресурс за многу професионалци, бидејќи им дозволуваат да ја контролираат својата работа на Интернет. Но, кои луѓе можат да ги користат? Па, на пример:

 • Оние кои имаат веб-страница или блог и пишуваат на нив. На тој начин, сите текстови ќе имаат контрола.
 • Оние кои пишуваат книги и можат да се дистрибуираат преку Интернет.
 • Оние што прават фотографии, дизајни, илустрации ... и кој било друг визуелен материјал (видеа, слики, аудио) што може да бидат споделени од други луѓе (со или без дозвола на авторот).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.