Кои се главните водечки земји во електронската трговија?

водечки земји во е-трговија

Овој пат сакаме да разговараме со вас за главните водечки земји во трговијата или електронската трговија. Како што знаеме, купувањето преку Интернет се зголемува во последниве години и затоа не е изненадувачки што некои земји се издвојуваат над другите.

Кина

El Раст на електронската трговија во Чина е евидентно, совпаѓајќи се со масовната продажба на најголемиот светски интернет продавач Алибаба. Кина доживеа раст од 35% од 2013 година, што е двојно поголем од сите главни водечки земји во трговијата, со исклучок на Германија и Бразил. Се проценува дека Кина ќе има двојно поголем раст на е-трговијата во продажбата во текот на 2018 година.

САД

на Продажба на е-трговија во САД Тие продолжуваат да се зголемуваат, овозможувајќи предвидување проценка на вкупната продажба на мало од 10% за 2018 година. По Кина и Соединетите држави, постои голем јаз со другите земји, што покажува доминација на овие две супер сили. Патем, најпродаваната малопродажба во САД е Амазон.

Обединетото Кралство

И покрај заземањето на третото место на оваа листа, Велика Британија одржува разлика од повеќе од 200 милијарди долари во споредба со Соединетите држави. И покрај ова, Велика Британија има најголем процент на продажба преку Интернет во споредба со вкупната малопродажба од 13%.

Јапонија

на Продажба на е-трговија во Јапонија Тие се напојуваат од онлајн гигантот за трговија на мало „Ракутен“, кој не е само еден од најголемите трговци во Јапонија, туку и на целиот свет. Интересно е што тие нудат услуги во други области како што се банкарски услуги, веб-страници за патувања, брокерски услуги итн.

Германија

El е-трговија во Германија го доживеа вториот најголем процент на раст од 2013 година до денес, само зад Кина и едвај надминат од Бразил. Германија е исто така четврта по најголем процент според продажбата на мало, водена од Амазон, која е најголемата страница за е-трговија во таа земја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.