Како функционира Blablacar: сè што треба да знаете за да го користите

Како функционира Блаблачар

Една од апликациите и услугите што најмногу ги користиме е BlaBlaCar, платформа која ни овозможува да споделуваме патување, а со тоа и трошоци за поевтино патување. Но, како функционира BlaBlaCar?

Ако никогаш досега не сте го користеле, но ви го привлекува вниманието и би сакале да го пробате, овде ќе зборуваме за него и за сите информации што треба да ги знаете за платформата. Оди за тоа?

Што е Блаблачар

Ново лого на BlaBlaCar

Првото нешто што би сакале да разберете е што е BlaBlaCar. Се однесува на онлајн платформа за споделување на возење. Она што го прави е да ги поврзува возачите со просторот достапен во нивните автомобили со патниците кои треба да патуваат во иста насока.

Со други зборови, и да ви даде пример. Ако живеете во Малага и треба да одите во Мадрид, BlaBlaCar ве става во контакт со возачи кои во одредено време тој ден ќе патуваат во главниот град на Шпанија. На овој начин го делите автомобилот а со тоа и трошоците, со што патувањето е поевтино.

Целта на BlaBlaCar не е ништо друго освен да се погрижи возачите да ги покријат трошоците за патувањето со „изнајмување“ на седиштата што се достапни во нивниот автомобил за луѓе кои одат на истото место. Така заработуваат, но и патниците штедат затоа што не мора да трошат колку да се сами (зборуваме за возење, гориво и одржување на автомобилот).

Потеклото на BlaBlaCar

креаторите на блаблакар

BlaBlaCar е роден во Франција во 2006 година. Во моментов, таа достигнува повеќе од 22 земји низ светот и е една од најпопуларните во Европа. Всушност, на него се направени милиони патувања и многу луѓе ја користеле платформата за да ги организираат своите патувања и на тој начин да заштедат пари.

Како функционира BlaBlacar

Сега кога имате основно разбирање за тоа што е BlaBlaCar, следниот чекор и зошто сигурно сте ја отвориле нашата статија е затоа што сакате да знаете како функционира. И нема да ве чекаме.

Во принцип, можеме да ви кажеме дека оваа платформа функционира на следниов начин: возачите се пријавуваат и ги објавуваат патувањата што ќе ги направат, со нивниот датум и време на поаѓање. Во исто време, тие исто така го известуваат бројот на слободни места што ги имаат и цената на нив за патување, тој ден и во тоа време, до дестинацијата што ја имаат.

Патниците, кои исто така се регистрираат на платформата, можат да побараат едно од овие места од возачот и возачот е тој што го прифаќа или одбива тој корисник. Ако го прифатите, тогаш патникот ги добива информациите за патувањето: адреса на состанокот, телефон на возачот.

Плаќањето секогаш се врши преку BlaBlaCar.

Сега, ако никогаш не сте ја користеле оваа услуга, може да се плашите да го сторите тоа поради безбедноста што ја има. Треба да знаете дека компанијата секогаш се труди да ја гарантира таа сигурност и доверба, на таков начин што сите возачи мора да го потврдат својот идентитет, покрај пополнувањето на корисничкиот профил. Самите патници можат да го оценат, да знаат дали е добар возач (и човек) или не. Секако, кај патниците, возачите ги оценуваат и.

Покрај тоа, BlaBlaCar има услуга за помош во случај да има некаква евентуалност во патувањето (пред, за време или потоа).

Како да го користите BlaBlaCar како возач

Дали знаете како функционира BlaBlaCar ако сте возач? За да започнете, треба да го креирате вашиот профил на платформата и тој мора да биде целосен, покрај потврдувањето на вашиот идентитет. Ако не го направите тоа, нема да можете да работите со нив. Откако ќе се постави точниот профил, ќе треба само да ја објавите маршрутата што ќе ја направите, и на датумот и во времето на поаѓање што планирате да го направите. Мора да ги наведете местата што се достапни и цената што секој од нив ќе ја има за да го направи патувањето.

Сето ова секогаш се прави преку апликацијата BlaBlaCar или нејзината веб-страница. Кога корисниците ќе побараат едно од вашите места, пред да прифатите или одбиете, можете да го погледнете профилот на ова лице и да ги видите коментарите (ако ги има) на другите возачи или патници на ова лице. Доколку го прифатите, местото е резервирано за тоа лице и податоците се испраќаат до него за да се најдат на вистинското место во вистинско време за да можете да го земете и да го започнете патувањето.

Доколку го одбиете, ќе продолжите со слободните места додека не ја прифатите личноста што ја сакате.

Еден од аспектите што треба да го земете во предвид е багажот. Важно е ако имате многу седишта, но малку простор за багаж, да не ги изнајмите сите, бидејќи тогаш може да откриете дека нема простор во багажникот. Покрај тоа, мора да го почитувате ограничувањето на брзината, како и сообраќајните знаци.

На крајот од патувањето можете да ги цените патниците, исто како што и тие ве ценат вас. И конечно, плаќањето се врши преку BlaBlaCar (оттаму можете да го префрлите на вашата сметка).

Како Блаблачар работи како патник

Во случај да се биде патник, ниту работењето на BlaBlaCar не е тешко. Мора да ја имате апликацијата на вашиот мобилен телефон (или да ја погледнете преку веб-страницата). Исто така, неопходно е да имате сметка на платформата.

Како патник, она што ќе ви треба е да ја ставите локацијата каде што се наоѓате и дестинацијата каде сакате да одите. На овој начин пребарувачот ќе најде низа резултати кои се подредени по датум, време на поаѓање и цена. Откако ќе ги цените сите нив, можете да побарате место каде што ви одговара, но мора да имате на ум дека пред да ве прифати, возачот може да го прегледа вашиот профил и да одлучи дали да ве прифати или не (во овој случај тоа е возачот кој одлучува, но за секој случај).

Ако возачот прифати, тогаш ќе треба да платите за тоа место што сте го резервирале и тоа секогаш ќе го правите преку BlaBlaCar. Во тоа време можете да ги имате деталите за патувањето: адресата на состанокот, телефонскиот број на возачот итн.

Денот во договореното време мора да бидете таму. Треба да ја понесете апликацијата со вас за да може возачот да потврди дека сте вие, како и вашата лична карта за да направи резервна копија на тие информации. А сега се што треба да направите е да уживате во патувањето, безбедно да пристигнете и да процените како помина се.

Колку наплаќа Блаблачар

BlaBlaCar - апликација

Треба да знаете дека BlaBlaCar не наплаќа никакви такси, ниту на возачите, ниту на патниците за користење на платформата. Возачите се тие кои ја утврдуваат цената што сакаат да ја наплатат за секое бесплатно седиште во нивните возила. А патниците се тие кои плаќаат преку BlaBlaCar.

Сега, во реалноста, BlaBlaCar добива пари за да биде посредник во таа трансакција. Во зависност од земјата во која се наоѓате, може да ви наплатат помеѓу 10 и 20% од цената по седиште.

За полесно да разберете, ако како возач одлучите дека вашето седиште вреди 20 евра, BlaBlaCar може да задржи помеѓу 2 и 4 евра ако на крајот го покриете со платформата.

Сега кога знаете како функционира BlaBlaCar, дали се осмелувате да го користите? Дали веќе сте го користеле? Што мислите за неа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.