Како функционира Telegram и некои тајни што треба да ги знаете

логото на телеграмата

Што се однесува до платформите за пораки, нема сомнеж дека WhatsApp е најпознат и најкористен. Сепак, Телеграм го гази веќе долго време, со некои аспекти кои се подобруваат првиот пат. Сепак, како функционира Telegram?

Ако размислувате да се префрлите на оваа услуга за пораки или веќе ја имате, но сè уште не сте ја искористиле целосно, овој водич може да ви помогне да го постигнете тоа. Дали гледате?

Што е телеграма

апликација за телеграма на мобилен телефон

La Платформата за пораки Телеграм е официјално родена на 14 август 2013 година. Двајца беа нејзините креатори, Павел Дуров и Николај Дуров, браќа и Руси, кои решија да создадат апликација која има персонализирани, отворени, безбедни и оптимизирани податоци за работа со многу податоци.

Отпрвин можеше да се користи само на Android и iOS но, една година подоцна, успеа да работи на macOS, Windows, Linux, веб прелистувачи... Всушност, иако на почетокот не беше преведен, не требаше многу да се направи тоа и, конкретно за шпанскиот, беше лансиран во февруари 2014 година.

До податоците од 2021 година, Телеграма има милијарда преземања.

Како работи Телеграма

телеграма телефон

Пред да знаете како функционира Telegram, треба да погледнете сè што апликацијата може да ви понуди. И тоа е тоа Не е само за испраќање пораки. (без разлика дали се текст, фотографии, видеа, други датотеки...) но ви овозможува и други функционалности како што се:

 • Создадете групи до 200.000 луѓе.
 • Создадете канали за неограничена публика.
 • Остварете гласовни повици или видео повици.
 • Водете говорни разговори во групи.
 • Создадете ботови за да одговорите.
 • Можност за поседување анимирани Gif-ови, уредувач на фотографии и налепници.
 • Испратете тајни или самоуништувачки разговори.
 • Истражувајте групи.
 • Чувајте ги податоците во облакот.

За сето ова, што веќе ви го кажуваме далеку го надминува whatsapp, затоа многумина го претпочитаат. Но, за тоа треба да го знаете темелно.

Инсталирајте Telegram

Ако со она што ви го кажавме штотуку ве убедивме да започнете да ја користите апликацијата, првиот чекор што треба да го направите е да отидете на Google Play или App Store за да пребарувате за Telegram и да ја инсталирате апликацијата на вашиот мобилен телефон.

За да се регистрирате, она што ќе ви треба е само вашиот мобилен број. Исто така, ќе побара дозвола за пристап до вашата листа со контакти. Последново е направено со цел да се наведат луѓето кои исто така имаат инсталирано Telegram (и со кои можете да започнете разговори). Всушност, кога ќе и дадете дозвола, известување ќе излезе до сите луѓе кои ве имаат во нивната агенда и имаат апликацијата Telegram да ги извести дека сте се придружиле).

Веднаш штом ќе влезете ќе го видите екранот во сино (бидејќи нема да имате порака) но ако кликнете на трите горни хоризонтални ленти (лево) ќе ви покаже многу едноставно мени во кое ќе имате:

 • Нова група.
 • Контакти.
 • Повици
 • Луѓе во близина.
 • Зачувани пораки.
 • Поставки.
 • Покани пријатели.
 • Дознајте за Telegram.

Како да испратите порака на Telegram

За да испратите порака на Telegram е лесно како да кликнете на кругот со бел молив. Откако ќе го направите тоа, ќе ви даде нов екран на кој ќе се појават контактите што имаат Telegram, но над нив, опциите за нова група, нов таен разговор или нов канал.

Изберете го контактот што го сакате и екранот автоматски ќе се отвори за да започнете да разговарате со таа личност. О, и најдобро од сè, ако го напишете погрешно и го испратите, можете да го уредите за да ги исправите грешките.

Најдете канали или групи за придружување

Како што веќе ви кажавме, една од особеностите на Telegram е фактот дека имаат групи и канали во кои може да се соберат многу луѓе. Нормално, овие групи и/или канали се поврзани со теми или хоби. На пример, маркетинг преку е-пошта, е-трговија, курсеви итн.

И како да ги најдете? За тоа, Најдоброто нешто е лупата, таму можете да ставите клучни зборови од она што го барате и ќе ви даде резултати во однос на канали, групи и профили кои можеби одговараат на она што го барате.

Друга опција што ја имате е да пребарувате на Интернет за групи и канали што се рекламираат и можеби тоа е она што го барате.

Откако ќе го лоцирате, и во зависност од групата, ќе ви дозволи да влезете, па дури и да ги прочитате објавите што се објавени без воопшто да сте член. Што ве интересира? Па, имаш во делот каде што е напишано копче на кое пишува „JOIN“ и кога ќе притиснеш ќе бидеш дел од таа група или канал и, во зависност од тоа како е конфигуриран, ќе ти дозволи да пишуваш и да комуницираш со другите членови. .

телеграма на мобилен

Канали или разговори со бот

Некои групи имаат и бот канали. Овие се создадени во а Се обидувам да помогнам бидејќи може да има правила за групи, пребарувач или има повеќе акции.

Внесувањето на овие канали е исто како во групите, само што во овој случај имате низа наредби кои ќе го активираат ботот да ви одговори.

Нормално На командите секогаш им претходи коса црта нанапред (/) со функцијата (најчесто на англиски, иако зависи од тоа како е поставена).

Користете го како „потсетник“

Една од карактеристиките што најмногу привлекува многумина е можноста да користите Telegram за да си пишувате. Односно, да служи како бележник или да ги копираме оние пораки што не сакаме да ги изгубиме.

Исто така да ни праќаат документи (од компјутер на мобилен, на пример). За тоа, Само одете на разговорот во кој сакате да зачувате порака, кликнете и задржете ја таа порака додека не се означи и притиснете „напред“. Откако ќе го направите тоа, ќе се појави на кого сакате да го препратите, но, пред сè, ќе се појави „Зачувани пораки“. Тоа е местото каде што разговарате со себе.

Всушност, ако сакаш да си напишеш нешто, треба само да отидеш во главното мени и во Saved Messages за да излезе и да си пишуваш.

Напишете со задебелени букви, закосени или еднопросторно

Ова е нешто што WhatsApp исто така може да се направи. Но, за да го добиете треба да знаете кои се командите.

 • **задебелување** направете го текстот задебелен
 • __курзив__ го пишува текстот со курзив
 • „`monospace“` го пишува текстот во монопростор

Самоуништување на сметка

Ако сакате да бидете проактивни и знаете дека за 1 месец, 2, 6 или една година повеќе нема да користите Telegram, наместо да треба да креирате аларм за да ја избришете вашата сметка, можете Дозволете му да се сруши или да се самоуништи ако не го користите.

Всушност, само треба да отидете во Поставки / Приватност / Безбедност. Во Напредно ќе имате врска до Избриши ја мојата сметка ако сум отсутен и ќе можете да одредите разумно време, така што, ако се случи тоа, да се избрише без да морате да направите ништо.

Секако, има многу повеќе за тоа како функционира Телеграм, но сето ова се учи преку вежбање, па ако ви се допадна, обидете се да го преземете и почнете да чепкате за да видите се што може да направи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.