Како да ја оптимизирате страницата за трговија за мотори за пребарување

машини за пребарување

Можеби сте некој што сака да започне продаваат на Интернет. Или можеби, веќе имате продавница, но барате начини да ја зголемите својата видливост и популарност.

Еден од најефикасните начини да го направите тоа? Оптимизирајте ја вашата онлајн продавница за пребарувачите.

Одиме истражуваат различни методи за тоа како можете да го подобрите рангирањето за пребарувачи како Google, Bing и Yahoo!

Определете ги вашите клучни зборови

Определете ги целните клучни зборови. Треба да ги знаете најчестите зборови (или клучни зборови) што ги користи вашата целна публика. Од таму, вметнете ги овие клучни зборови во вашите страници со високо влијание и, се разбира, во метаподатоците. Вклучете текстуални информации што се корисни, описни и релевантни.

Користете клучни фрази во вашето пребарување

Во наједноставна смисла, клучните фрази општо вклучуваат најмалку три зборови. Повеќето пребарувачи не користат само еден збор кога бараат нешто. Клучните фрази се поспецифични и играат важна улога во поставките на пребарувачот.

Оптимизирајте ја вашата почетна страница

Структурирајте ја лентата за навигација. Додадете визуелни елементи (поставете описни ALT-ознаки) на вашите главни производи / услуги што ги поканувате со текстуални информации. Додадете линкови до вашите најпопуларни производи / услуги. Додадете одлична ознака со вашите главни клучни зборови. Ако сте локални, не заборавајте да ја пронајдете вашата локација.

Создадете уникатни описи на производи

Потрудете се да напишете длабинска содржина до 1,000 зборови за секој производ. Може да вклучува големина, карактеристики, бои, ЧПП на клиентите и ревизии.

Додадете линкови до страници со висок приоритет

Поврзете ги вашите главни категории или производи / услуги во вашата лента за навигација и / или подножјето. На пример, ако имате објава на блог што генерира многу посетители, не заборавајте да додадете врски на таа страница што ќе ве одведат до вашите најдобри производи или страници од категории.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.