Како да се регистрирате за филијали на Амазон

Многу мобилни со брендот амазон

Амазон станува едно од првите места на кои гледаме кога треба да купиме нешто. Y ова прави многу весници и веб-страници, кога треба да наведат производи, да одат во продавница да дава препораки. Но, што ако и вие заработивте пари со тоа? За тоа треба да знаете како да се регистрирате за филијали на Амазон.

Ако имате веб-страница, весник итн. и сакате кога ќе препорачате производ Амазон да ви плати за тоа, ние да знаеме како да го направиме тоа и кога ќе завршите со читање на овој напис, да знаете и вие како да го направите тоа.

Што се подружници на Амазон

Но, пред да ви кажете како да се регистрирате, треба да знаете за што зборуваме со филијалите на Амазон.

Филијали на Амазон, или филијали на Амазон, тоа е всушност програма на компанијата за да можат и оние кои ги препорачуваат нивните производи да заработат пари за тоа. Провизијата обично е максимум 10% што ќе зависи од производите што ги рекламирате и што ќе ви ги дадат за секоја продажба што ќе ја направите.

Да ви дадам идеја. Замислете дека имате блог и дека одлучивте да напишете статија во која ќе препорачате производи на Амазон за луѓе кои работат на далечина. Сите тие врски можат да го носат вашиот партнерски код на таков начин што кога ќе ги купат, ќе ви дадат мала провизија за нивно рекламирање.

Овие приходи може да се претворат во пасивен приход затоа што навистина вие ја правите само статијата, а другите купуваат без да морате да им кажете ништо друго.

Како да заработите пари со филијали на Амазон

што е амазон

Сега кога знаете за што зборуваме, сигурно веќе размислувате за времињата кога сте препорачале производи и дека сте можеле да заработите со тоа, нели? Мирно, сеуште си на време.

Но, за да го направи тоа, треба да знаете што ви треба за да ги исполнувате условите за да станете подружница на Амазон. И прво и основно е Да бидат постари од 18 години. Исто така, не можете да имате правна онеспособеност.

Надвор од ова… започнуваме:

Како да се регистрирате за филијали на Амазон

За да се придружите и да заработите провизии за рекламирање на Амазон, првото нешто што треба да направите е креирајте сметка на веб-страницата на партнерот на Амазон. За да го направите ова, ќе треба да креирате сметка со кликнување на „Приклучи се бесплатно".

Го знаете следново, бидејќи тоа е истиот екран што го добивате на Амазон за да се најавите. Всушност, стрМожете да ја поврзете вашата сметка на купувачот со придружната сметка.

Откако ќе влезете, ќе мора да ги завршите сите чекори за да можете да работите со вашата сметка. Тоа е ќе мора да ги дадете информациите за вашата сметка (вклучувајќи ја и вашата банкарска сметка за да се платите), како и веб-страниците или апликациите каде што ќе бидат вашите врски и пополнете го профилот.

Информации за сметката

Ова е првиот чекор што мора да го пополните. Нормално, ако ја користите вообичаената сметка на Амазон, некои од информациите веќе ќе се појават, како што се вашата адреса и начин на плаќање, но исто така можете да конфигурирате различни без да влијаете на вашата сметка на купувачот.

Список на веб-локации и апликации

Филијалите на Амазон сакаат да знаат каде одат придружните врски затоа што, сигурно, ако видат дека имаат повлекување, можеби ќе сакаат да направат друг тип на соработки, дека сè може да се случи.

така најдоброто нешто е што ги ставате сите веб-локации каде што ќе го користите. Секако, имајте на ум дека подоцна ќе ги проверат тие страници за да видат дали го прифаќаат или не.

дефинирајте го профилот

Следниот чекор што мора да го завршите е вашиот профил. Поточно, тие ќе ви поставуваат прашања за вашиот проект, вашата веб-страница, категориите, за што се работи, што сакате да објавите на Амазон, за која страница се работи... Важно е да одговорите на сите, но не треба да бидете многу конкретни за тоа.

Сепак, има многу важен дел што треба да го земете во предвид: идентификацијата на партнерот.Можете да го изберете и ви препорачуваме да ставите еден каде што се прикажува вашата страница или тие ве познаваат. Препорачливо е да не криете дека сте партнер и да го кажете тоа, особено затоа што вашите читатели нема да мислат лошо за вас, но тоа е начин да заработите дополнително за вашите препораки (особено ако знаете дека купуваат многу од вас ).

Вашите банкарски податоци

Последниот чекор што треба да го направите за да започнете со користење на филијали на Амазон е поставете ја вашата сметка за да можете да ги добивате парите што ги акумулирате. Ќе треба да утврдите каде е вашата банка, валутата, сопственикот на сметката, името на банката и вашиот IBAN и BIC.

Друга опција е да ставите дека сакате да добивате плаќања како картички за подарок на Амазон (опција е за тие што не сакаат да ја стават банката).

Амазон не потврдува додека не се направат 3 трансакции

Клучна точка кога станува збор за подружници на Амазон е да се знае дека, додека има 3 трансакции преку вашата партнерска врска, нема да ја потврди и потврди вашата сметка.

Всушност прават неколку контроли. Прво за вашата веб-страница; Ако видат дека ова не ги исполнува условите, ќе мора да поставите друга веб-страница. И вториот по три набавки се случија (и не, не вреди да го користиш кодот и да купиш, тоа е спротивно на условите што треба да си ги прочитал и прифатил).

Каде да ги користите подружниците на Амазон

логото на брендот

Иако во текот на статијата ги наведовме блоговите како канал за користење партнерски врски за да заработите пари, вистината е дека тие не се единствените места на кои можете да ги користите. Ви предлагаме уште неколку:

  • Социјални мрежи. Ако го вклучите во постовите што ги правите за да рекламирате статии, или да зборувате за нешто што сте купиле или што го препорачувате, ќе биде во ред и нема никаков проблем со тоа.
  • Придружни ниши. Тие се веб-страници кои се посветени исклучиво на создавање написи со придружни врски (од Амазон или други компании, Амазон не е единствениот). Можете исто така да креирате веб-локација како оваа, само треба да видите која ниша може да ве интересира и потоа да имате време да ги напишете написите.

колку плаќа амазон

логото на подружницата

Последното нешто што сакате да знаете е колку можете да добиете за тоа „бесплатно“ рекламирање на Амазон. А вистината е дека тоа ќе зависи од производот што ќе го промовирате. Секој има процент од процентот на провизија.

Но, треба да знаете дека секогаш ќе ви исплати на крајот на вториот месец во кој сте почнале да генерирате провизии. И тоа треба да исполниш минимум 25 евра за да се плати.

И, што е најважно, мора да го пријавите она што го заработувате со подружниците на Амазон.

Дали имате какви било прашања за тоа како да се регистрирате за филијали на Амазон?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.