Како да се примени електронската трговија во други социјални мрежи?

Социјалните мрежи станаа моќна алатка за онлајн продавници или деловни активности да достигнат до поголем број клиенти или корисници. Во оваа смисла, не може да се заборави дека заедницата се шири преку мрежата, и на ист начин, можноста за достигнување на повеќе потрошувачи нудејќи им серија производи, услуги или написи што секако може да бидат од интерес за нив. Затоа што за ова станува збор во ова сценарио.

При примена на електронска трговија на социјалните мрежи, нема да се осврнеме на најрелевантните што веќе беа предмет на напис. Ако не, напротив, со оние што се помалку гужви или барем со понизок индекс на популарност отколку во останатите. Но, во секој случај, тие можат да ја исполнат улогата што им се бара од дигиталниот сектор. Со низа придонеси што можат да бидат многу вредни за интересите на овие мали и средни компании.

Во рамките на овој општ контекст, ништо подобро отколку да имате од сега список на социјални мрежи што ги исполнуваат овие барања. Така што на овој начин, знаете некои од најрелевантните придонеси што може да ги обезбеди неговата употреба. До тој степен што ќе најдете некое друго изненадување што може влијание за неговата корисност во електронската трговија на која се посветувате во моментот.

Социјални мрежи: Pinterest

Се разбира, можете да добиете повеќе од оваа социјална мрежа отколку што мислите од самиот почеток. Ова е затоа што овој форум е моќна алатка насочена кон опишување на широк избор на многу ефективни слики за да им ги покаже на корисниците производите, услугите или написите што во моментов ги продавате. Често се вели дека слика вреди повеќе од многу зборови И од оваа гледна точка, оваа социјална мрежа е нејзината најдобра репрезентација за да се постигнат овие долгоочекувани цели во сегментот на онлајн продавници.

Во секој случај, оваа социјална мрежа е многу ефикасна во сектори како што се мода, накит или украсни производи, меѓу некои од најрелевантните. Тие се деловни линии кои совршено се вклопуваат во филозофијата и структурата на оваа помалку позната социјална мрежа меѓу некои корисници. Но, не поради оваа причина, помалку профитабилни во однос на резултатите во нивните активности од сега па натаму.

Од друга страна, не можеме да заборавиме дека неговото проширување е високо ценето за да се спроведе каква било директна маркетинг кампања. Таму каде што е многу важно да го цените фактот дека ова е платформа што им овозможува на корисниците да креираат и управуваат, на тематски лични табли, збирки слики како што се настани, интереси, хобија и многу повеќе. Корисниците можат да пребаруваат други табли за табли, "Пакувајте" слики за вашите сопствени колекции.

Вимео уште еден од најнепознатите

Може да биде уште еден предлог за задоволување на вашите деловни желби, а исто така и со резултати што можат да бидат од голема корист за вашите професионални интереси. Од оваа гледна точка, оваа не толку преполна социјална мрежа ви обезбедува решение „сè-во-едно“ за прилагодување кое, се разбира, помогнете на онлајн продавници да ја подобрите вашата продажба и да понудите подобро искуство во купувањето на вашите клиенти. Можеби е поддршката што навистина ви треба од сега и не знаете.

Па, во овој случај станува збор за видео-базирана Интернет социјална мрежа, лансирана во ноември 2004 година од компанијата InterActiveCorp. Тоа е видео-платформа без реклами со седиште во Newујорк, која обезбедува бесплатни услуги за гледање видео. Тоа може да биде многу важно во презентацијата на производи или услуги и да бара визуелен материјал пред сè. Надвор од начините за меѓусебна врска со корисниците и тоа претставува одредени многу добро дефинирани карактеристики од самиот почеток.

Ова е социјална мрежа што може да ви помогне да ги промовирате вашите производи. Особено во почетната фаза на бизнисот, што е оној што бара поголемо визуелно влијание во однос на другите технички размислувања. Од оваа гледна точка, тоа може да биде совршено решение за зајакнување на имиџот на вашата продавница или Интернет бизнис. Ни повеќе ни помалку. Бидејќи тоа е крајно една од нејзините најприоритетни функции од кој било вид на комерцијална стратегија и можеби е она што го барате во моментот за да напредувате во вашата професионална активност.

YouTube или моќта на сликата

Целта на оваа платформа толку добро позната од корисниците е нешто јасно како споделувањето на нејзината содржина преку различните социјални мрежи. Како? Па, преку стратегија ефективна и директна како поддршка и поддршка на вашите производи или услуги преку видео маркетинг. Ова се состои од создавање на туторијални видеа, корпоративни видеа или од која било друга природа што може да помогне во ширењето на вашата професионална активност на Интернет.

Друг голем придонес на оваа социјална мрежа со толку многу следбеници и корисници се заснова на нешто толку суштинско како што е фактот дека можете да ја интегрирате во стратегијата за дигитален маркетинг на една компанија. Додека од друга страна, не заборавајте дека овој формат ви овозможува да ги оценувате видеата што ги објавувате, па ќе знаете дали таа содржина е успешна или не. Ова е многу релевантен фактор за калибрирање на имплантацијата на вашата деловна активност помеѓу следбениците на мрежата и надвор од другите серии на технички размислувања.

Од друга страна, ова е многу посебна социјална мрежа која го наградува ширењето на многу директни пораки што се засновано на видео а не во друга текстуална содржина. Поради оваа причина, тоа е канал кој е високо препорачлив за многу иновативни бизниси каде преовладува овој аспект. На пример, технолошки производи, поврзани со слободно време или слободно време, а во некои многу специфични случаи со медицина или спорт.

Лажат социјалните медиуми

Ниш социјалните мрежи се оние насочени кон одредена публика, било да е тоа професионална категорија или луѓе кои имаат специфичен заеднички интерес. Еден од најпознатите амблематски случаи се оние што имаат врска активности во туристичкиот сектор (ресторани, сместување, хотели и сл.). Каде што корисниците им припишуваат белешки и коментари на атракциите поврзани со гастрономскиот и туристичкиот сектор.

Овој вид социјална мрежа може да биде многу интересна и отсега за заедниците во кои визуелните уметници ја промовираат својата работа. И ако ова е ваш конкретен случај, можете да го имплементирате со цел да ја подобрите вашата видливост во технолошките медиуми. Од ова сценарио, полето што го имате пред вас е доста широко и што е уште поважно, како канал за носење на вашата продавница или бизнис преку Интернет прилагодено на вашите потреби. Со некои упатства во системот кои се сосема различни од другите модели што ви ги понудивме.

Snapchat за споделување содржина

Тоа е апликација што се случува да биде една од најголемите непознати за добар дел од националните корисници. И што се карактеризира со својата голема корисност за споделувајте фотографии, видеа и текст за мобилни уреди. Ако она што го сакате е ширина на услуги што сакате да ги извршите, оваа социјална мрежа може да биде едно од решенијата за задоволување на потребите на дигиталните компании. Особено, онлајн продавниците кои продаваат високо иновативни производи или услуги за кои се потребни различни третмани од оние на поконвенционалните или традиционалните социјални мрежи.

Додека од друга страна, не може да се заборави дека оваа технолошка платформа претставува моќна алатка за извршување понапредни активности во однос на комерцијалниот маркетинг. Бидејќи всушност, тоа е апликација за пораки за паметни телефони со поддршка за мултимедијална слика, видео и филтри за проширена реалност. Каде што неговиот најголем придонес лежи во фактот дека тоа е ефемерна порака. Тоа е, сите слики и пораки можат да бидат достапни само за одредено време избрано од корисниците. Не трае со текот на времето и ова може да биде голема предност за одговорните за онлајн продавница.

Покрај тоа, мора да се нагласи дека овој технолошки инструмент е многу склон кон развој на комбинирани активности каде што е потребно да се обезбедат различни видови содржина. Без ограничување на само една како што се случува со другите социјални мрежи со слични карактеристики. Како последица на тоа, корисниците можат во секое време да уредуваат видеа, да додаваат ефекти или да вметнуваат висококвалитетни текстови дури и со слики.

Како и прилагодување на кој било вид на содржина каде што исто така можете да ја направите ваша од цртеж доколку ова сценарио се појави на вашата веб-страница. Тоа е, со поголема понуда на варијанти што можат да ги фаворизираат вашите професионални интереси во вашата електронска трговија. Така што на крајот резултатите се многу позадоволни од порано и за сето тоа станува збор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.