Како да се подобри брзината на вчитување на веб

како да се подобри брзината на вчитување на веб

Денес, постоењето на веб-страница станува од суштинско значење. Но, ова подразбира познавање трикови за да им биде привлечно на корисниците, лесен за употреба, одговора (т.е. изгледа добро на секој уред, не само на компјутерот) ... и исто така има соодветна брзина на вчитување на веб.

И тука често грешиш. Кога страницата не се вчитува брзо, корисникот има тенденција да се умори од чекање и завршува да ја напушта. Затоа, за да не ти се случи, ќе се обидеме зборувајте за тоа како да ја подобрите брзината на вчитување на веб.

Што е брзина на вчитување веб?

Брзината на вчитување на веб може да се дефинира како можност веб-страницата да се покаже за неколку секунди. Колку е поголем бројот, толку подолго е потребно да се прикаже како комплетен. И, тоа не само што му штети на навигацијата на корисникот, туку има и последици на други нивоа.

На пример, кога некоја страница нема соодветна брзина, Google нема да ви помогне во рангирањето. Пребарувачот, поради својот алгоритам, сака да биде брз и да има страница што не се вчитува брзо, воопшто не му користи, туку напротив.

Покрај тоа, ќе имате помалку посети, што ќе ја намали вашата продажба, вашето рекламирање ... Со други зборови, тоа е еден од најважните проблеми што треба да се реши што е можно побрзо.

Како можам да ја знам брзината на вчитување на веб?

Како можам да ја знам брзината на вчитување на веб?

За да знаете дали вашата веб-страница има соодветна брзина, не е потребно да ставите шалтер и да го отворите за да го проверите. Има алатки за мерење на брзина, некои бесплатни, а некои платени. Но, во овој случај, оние што ги препорачуваме се следниве:

  • пингдом
  • тест на веб-страница (мојот омилен)
  • страницата

Во скоро сите тие ќе ви дадат оценка која ќе оди од 0 до 100, или од F до A. Колку е поголема брзината, толку помалку проблем ќе ви даде сè.

Што ја забавува брзината на вчитување на мојата веб-страница

Сега кога ја знаете важноста на отворање на веб-страница брзо, мора да знаете кои се причините зошто таа може да оди бавно. На овој начин, можете да го решите проблемот и да го вратите статусот што го имавте во пребарувачот, како и корисниците и заработката.

На главните проблеми што се јавуваат поврзани со брзината се:

Избор на лош квалитет на хостинг

Кога креирате веб-страница, потребни ви се две главни работи: URL и хостинг за да ги поставите датотеките на страницата и да ги прикажете на Интернет. И едното и другото може да се купат бесплатно или да се плаќаат. Но, постои голема разлика помеѓу двете.

Во случај на бесплатно, зборуваме за хостинг што ќе се споделува, има рекламирање ... односно дека е преоптоварен хостинг и ќе оди бавно (бидејќи тие им даваат приоритет на веб-страниците што го купиле хостингот „премиум“). Следствено, ќе биде нормално вашата страница да оди бавно, понекогаш да не се прикажува, па дури и да дава проблеми.

Во платените хостинг, иако тоа е економски трошок што го правите така што вашата страница е хостирана и има соодветна брзина на вчитување, вистината е дека може да има и проблеми. На пример, споделете хостинг (оттука е ефтин), серверот се вчитува побавно или дури имате проблеми со врската што ја намалуваат вашата страница.

Пазете се од образецот на страницата

Без разлика дали користите целосна страница во HTML, користите обрасци на WordPress или кој било друг CMS, мора да бидете внимателни дека тие се добро оптимизирани и дека не се проблем за бавно вчитување на вашата веб-страница (заради стилови на страници CSS PHP-кодот, според функциите JavaScript).

Тешки слики

Еден од најчестите неуспеси. И, тоа е дека понекогаш сакаме слики кои имаат многу добра резолуција за мрежата. Но, тоа имплицира дека тие тежат многу. И, кога ќе го вчитате вашиот блог со сите тие слики, на крајот брзината на вчитување страда.

Пазете се од додатоци

Пазете се од додатоци

Колку повеќе додатоци ставате на веб-страница, толку повеќе страда брзината на вчитување на веб. За среќа, имате приклучок за да проверите кои најмногу забавуваат и да можете да ги менувате (ако не се важни) за другите.

Неколку трикови за подобрување на брзината на вчитување на веб

Конечно, тука ќе ви оставиме некои трикови на експертите кои помагаат да се осигура дека брзината на вчитување на страницата е секогаш оптимална и дека искуството на посетителот е адекватно.

Изберете добар хостинг

Благодарение на Интернет, имате можност да видите мислења за главните хостинг компании, оние кои работат подобро, оние кои работат полошо ... И, исто така, можете изберете бесплатно или платено.

Во вториот случај, постојат три компании кои се истакнуваат, и дека скоро сите страници се хостирани на нив. Значи, тоа е тестирање.

Исчистете ја вашата страница

Неколку трикови за подобрување на брзината на вчитување на веб

Збогувајте се со апликации, приклучоци, фотографии ... што навистина не ви носат ништо за мрежата. Верувале или не, сето тоа ќе помогне да се зголеми брзината затоа што ќе ја оставите чиста.

Исто така, мора проверете дали шаблонот што го користите е навистина брз за вчитување, дека нема скрипти што можат да го забават и дека е исто така одговорен (што изгледа добро на таблети, мобилни телефони, компјутери ...).

Научете да оптимизирате слики

Тоа е, да се компресира нејзината големина без да се изгуби квалитетот на сликата. Во моментов, постојат веб-страници кои ви помагаат во тоа и, иако е незгодно да мора да ги пренесувате сликите преку друга веб-страница откако ќе ги преземете и да направите „двојна работа“, вреди.

Се разбира, може да има опции и на вашата веб-страница, така што овие се оптимизирани со приклучок, без да треба да правите ништо.

Јасен, лесен и минималистички дизајн

Што ви треба на вашата веб-страница? Само најважните. Таму е клучот. Бидејќи тоа не само што ја подобрува брзината, тоа го прави и посетителот може да го најде она што го бара скоро на прв поглед.

Така, ќе сторите без долго мени со десетици страници за да го најдете она што го барате. Направете ги работите што е можно полесно за тоа, и брзината на вчитување на веб и корисничкото искуство ќе се подобрат многу повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.