Како да регистрирате марка

како да регистрирате трговска марка

Кога сакате да започнете и да го направите тоа со нова идеја или нова услуга што треба да ја понудите, првото нешто што се препорачува е да го регистрирате, особено за никој да не може да ви го украде. Но, Како да регистрирате трговска марка? Дали може секогаш да се направи? Кои чекори треба да ги следите?

Без разлика дали ќе отворите е -трговија, ќе управувате со услуга, ќе создавате комерцијално име, бренд, производ, овие информации што ви ги кажуваме се многу важни за вас. Одете по тоа!

Што е бренд?

Бренд, исто така познат како трговско име, е наслов по кој ќе бидете познати и со кој ќе имате право на употреба и диференцијација во однос на вашите конкуренти. Со други зборови, тоа е име што ви овозможува да се идентификувате и е ваше, така што сите ве познаваат и за да можете да пласирате производи и / или услуги.

Трговските марки се титули доделени од државата и им овозможуваат на имателите, кои мора да бидат поединци или компании, да се разликуваат од нивната конкуренција.

Сите брендови Тие мора да бидат регистрирани во шпанската канцеларија за патенти и трговски марки, попознат како OEPM. Ова е јавно тело во кое тие не се задолжени само за регистрација, туку и за проверка дали нема две марки.

Видови на трговски марки

Кога ќе регистрирате трговска марка, треба да знаете дека постојат различни видови. На пример:

 • Знаци на зборови. Тие се оние што се карактеризираат со име или апоен.
 • Мешани брендови. Оние кои не само што имаат име или апоен, туку и лого.
 • Графички ознаки. Оние што имаат само лого или графика.

Што претставува бренд?

Што претставува бренд?

Друг аспект што треба да го земете предвид е дека, за нешто да се смета за бренд, мора да исполни некои барања. Еден од нив е оној може да биде име на лице, цртеж, буква, бои, фигура, облик на производ, звуци, пакување дека:

 • Разликувајте го производот и / или услугата од конкуренцијата.
 • Застапен е во Регистарот на трговски марки.

Чекор пред регистрирање на трговска марка

Чекор пред регистрирање на трговска марка

Пред да објасните кои се чекорите што треба да ги преземете за да регистрирате трговска марка, потребно е да проверите дали е достапно името за кое сте мислеле. Односно, нема друга компанија или претприемач што се регистрирала со истото име. Ако е така, нема да можете сами да го регистрирате.

За да го направите ова, треба да отидете на веб -страницата на шпанската канцеларија за патенти и трговски марки и проверете ги трговските марки и трговските имиња во базите на податоци. Во тој дел, мора да отидете до „локатор на бренд“ и, во пребарувачот што излегува, мора да ставите „Деноминација: содржи“, „Модалитет: Сите“. До него има сувенир, таму треба да го ставите името на вашиот бренд.

Ако нема запис, пораката ќе се појави:

„Не се пронајдени резултати за наведените критериуми за пребарување“.

Што значи тоа? Па, брендот што сакате да го регистрирате е бесплатен и тогаш не треба да се грижите за започнување на процедурите бидејќи нема да има проблем (освен ако двајца не регистрираат исто нешто истовремено).

Ова е многу важно затоа што ако го започнете процесот со име на веќе регистрирана марка, тие ќе го негираат, но исто така ќе ги изгубите и парите од процесот, бидејќи не ги враќате. Haveе треба повторно да го започнете процесот за да можете да започнете одново и да платите повторно.

Како да регистрирате ознака чекор по чекор

Следно, ќе објасниме чекор по чекор што треба да направите за да регистрирате трговска марка. Всушност, постојат два начина да се направи: во присуство и преку ИнтернетНа Ја препорачуваме втората опција бидејќи, освен што е побрза и може да се направи во секое време од денот или ноќта, таа е и поевтина бидејќи нудат попуст за плаќање преку Интернет.

Регистрирајте трговска марка лично

Кога регистрирате трговска марка лично, првото нешто што треба да направите е да отидете во шпанската канцеларија за патенти и трговски марки. Мора да го пополните формуларот за апликација за регистрација на трговска марка, која мора да ги содржи сите информации што ги бараат (лични податоци, име на трговска марка, тип ...).

Покрај тоа, мора да го носите доказ за плаќање на надоместокот за апликација Бидејќи, ако го немате, тие нема да го прифатат и ќе мора да отидете да го платите пред да ги регистрирате документите.

Откако ќе ги доставите, тие ќе проверат дали с everything е точно и, доколку видат некаков неуспех, ќе ве замолат да го измените барањето во одредено време за да можете да го продолжите својот тек (во спротивно, ќе биде одлучено против и поднесено, да се започне одново).

Регистрирајте се онлајн

Како што ви кажавме претходно, регистрацијата на трговска марка е многу побрза, полесна и поевтина, што е олеснување за многумина.

За да го направите ова, треба да отидете на веб -страницата на шпанската канцеларија за патенти и трговски марки (OEPM) и пристап до Електронската канцеларија. Таму можете да регистрирате с everything што сакате, од брендови до пронајдоци, индустриски дизајни итн.

Бидејќи случајот е заштитен знак, мора да кликнете на „Процедури за карактеристични знаци“, што е она што се подразбира како трговска марка.

Следно, треба да отидете на „Апликација за трговски марки, трговски имиња и меѓународни брендови“. Пополнете ги сите информации што ги бараат. Важно е да го изберете типот на бренд (како што споменавме претходно). Имајте на ум дека тие ќе ви наплатат исто ако регистрирате само име или апоен отколку име или апоен и лого, па затоа вреди да се направи и за двете работи, ако веќе сте размислувале за логото што ќе го правите носат.

Следно, ќе треба да наведете кои производи и услуги ги барате за брендот, односно што ќе правите со брендот. На пример, замислете дека ќе го создадете брендот „Реал“ и со него сакате да продавате пиво. Па, мора да покажете дека она што ќе го направите е да правите пива. Што е за повеќе пијалоци? Па, треба да го наведете. Ова е регулирано со „класификацијата на Ница“, воспоставена како што означува неговото име во Ница во 1957 година, и која воспоставува систем за класификација на стоки и услуги за да може да се регистрираат како трговска марка.

Општо земено, зафаќа 45 класи во кои, од 1 до 34, е за производи; и од 35 до 45 за услуги.

Следното е среден чекор. И тука ќе можете да ја зачувате апликацијата и да ја прегледате, или да продолжите со неа.

Се разбира, тука исто така ќе треба да платите, што ќе изнесува 125,36 евра. Сега, тоа е таа цена ако, во класификацијата во Ница, сте доделиле само една класа. Ако сте ставиле неколку, за секоја втора и последователна ќе ви наплатат 81,21 евра повеќе.

Откако ќе го направите плаќањето, треба да ја преземете потврдата и да чекате да слушнете од брендот.

Колку време е потребно за регистрација на трговска марка?

Колку време е потребно за регистрација на трговска марка?

Па, со жалење ви кажуваме дека времето за решавање на апликацијата за националната трговска марка е 12 месеци, се додека нема противење или дека недостасуваат документи или грешки. Ако тоа се случи, процесот може да се продолжи до 20 месеци.

Исто така, тоа не е вечен процес. На 10 години ќе истече и само тогаш можете да го обновите уште 10 години или на неопределено време, но плаќање на надоместокот за обновување.

Дали сега е појасно како да се регистрира трговска марка?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.