Како да објавувате написи кои се позиционираат на Linkedin

Скопје

Linkedin, или Linkedln, стана сè попопуларна професионална социјална мрежа. Во него не само што можете да се поврзете со други луѓе, туку исто така можете да им го донесете вашиот професионален профил на претприемачи, хонорарци, компании или брендови кои ќе ве забележат. Но, за да ги добиете тие добри резултати, мора да знаете како да објавувате на Linkedin. И не е така лесно како што изгледа.

Ако исто така земете во предвид дека има сè повеќе корисници, не се издвојувате со своите публикации не е лесна работа. Затоа, научете одредени трикови како да објавувате на Linkedin И дека привлекуваат внимание, или дека се позиционираат, може да биде начин за вашиот профил да оди многу подалеку. Дали сакате да ги знаете клучевите?

Каков вид на социјална мрежа е Linkedln

Каков вид на социјална мрежа е Linkedln

Како прво, треба да знаете дека Linkedin е професионална социјална мрежа. Што значи тоа? Па, нема место за „глупави“ видеа или публикации како што се направени на Фејсбук или други социјални мрежи каде преовладуваат други цели. Тука бараме да создадеме професионален и сериозен профил.

Забележете го тоа како да е вашата биографија на Интернет. Всушност, вашиот профил е токму тоа. Во него ќе ги потенцирате вашата обука, искуство, вештини, достигнувања ... и секогаш од работна природа, не толку лична (иако можете да ги ставите ако се поврзани со вештини за работа).

Сега, оваа мрежа не застанува на само една страница за да ја покаже вашата биографија. Можете исто така да учествувате и да објавувате написи, коментари, слики, видеа ... но сè додека се поврзани со вашата работа и вашиот аспект на работа. На пример, видеото за вашата мачка можеби не е нешто што треба да го поставите на вашиот профил на Linkedin. Наместо тоа, подобро би било како да се биде попродуктивен.

Видови публикации што успеваат на Linkedln

Видови публикации што успеваат на Linkedln

Како и во другите социјални мрежи, на Linkedin секогаш има некои содржини што имаат поголеми шанси да успеат од другите. И кога станува збор за знаење како да објавувате на Linkedin за да се позиционирате, важно е не само да ги знаете различните видови, туку и да ги искористите.

Поточно, имате:

 • Вашите објави на блогот. Ако имате, а денес има многу малку кои немаат, треба да одвоите време да напишете статии во него и, подоцна, да ги пренесете на Linkedin за да ги направите познати. Секако, проверете дали е добро напишано и дали се работи за статии со кои сакате луѓето да ве познаваат.
 • Новости од индустријата. Замислете дека работите како ветеринар и излезе нешто ново за да се излечи ракот кај кучињата. Па, тие вести ќе ве интересираат на вашиот Linkedin бидејќи, како ветеринарен професионалец, ќе дадете корисни информации. Не е важно што не сте го напишале; Отпрвин се сметаше дека споделувањето содржина од другите е лошо затоа што и дадовте публика на вашата конкуренција; сега тоа не е случај, но ви дава поголем кредибилитет.
 • Практична содржина. Продолжувајќи со претходниот пример, од ветеринар. Што ако ставите објава или видео во кое ги учите луѓето како да отстранат крлеж? Содржината наречена „како да се“ е многу оценета и ако е направена добро, може да послужи да се издвојува од другите.
 • Совети Слично е на горенаведеното, иако не мора да биде практично. На пример, и со горенаведеното, можете да дадете совет да се грижите за кучињата во зима. Тука можеме да вклучиме и мотивирачки пораки, или оние што раскажуваат искуства и на крајот да се обидеме да им помогнеме на другите корисници кои се чувствуваат во истата ситуација со нив.
 • Фотографии и видеа. Фотографии, инфографици, графики, видеа ... се што е „визуелно“ ќе помогне во публикациите. Всушност, овие се поставени со поучни или информативни текстови со користење на овие слики за да бидат разбирливи.
 • Новости. Конечно, по курс, имајќи нова работа ... може да биде и нешто за објавување на Linkedin затоа што ќе ви покаже активно на мрежата, но исто така ќе ви донесе и страст секогаш да ја извршувате најдобрата работа и да го имате најдоброто можна обука.

Совети за тоа како да објавувате на Linkedin и да го направите успешен

Совети за тоа како да објавувате на Linkedin и да го направите успешен

Конечно, ќе разговараме со вас за клучевите за тоа како да објавувате теми што ќе се позиционираат на Linkedin. За да започнете, треба да земете предвид одредени аспекти како што се:

 • Вашиот профил треба да биде што поцелосен. Нецелосен профил нема да даде добра слика за вас и дури и ако вашата статија или публикација е добра, кога ќе дознаат повеќе за вас и ќе најдат „празнини“, тоа ќе ве остави на лошо место.
 • Користете висококвалитетни слики. Не само тоа, туку и дека плени, дека привлекува внимание, тие се привлечни и персонализирани.
 • Имајте добра врска. Очигледно, никој не започнува со 5000 поврзани луѓе, но треба да имате просечен број за да се истакнат вашите објави. И, тоа се постигнува со трпеливост, истрајност на работа и од ден на ден.
 • објават. Тоа е максима. На Linkedin не станува збор за тоа што го поминувате целиот ден објавувајќи, но тоа е од ден на ден. Бидејќи на тој начин тие ќе видат дека се грижите за тоа да го одржувате активно и да давате интересна (и разновидна) содржина.
 • Користете оптимизација. Дали мислите дека нема SEO на Linkedin? Па не е точно. Клучевите за оптимизација во оваа мрежа се важни и можат да ви помогнат да ги испратите вашите објави на Linkedin до вистинските корисници.

Како да објавувате на Linkedin во делот Пулс

Пулсот е алатка за која многу малку знаат. А сепак, тоа може да ви отвори многу врати, особено ако она што го пишувате е толку добро што тимот на социјалната мрежа ве забележува.

Што е пулс? Тоа е начин на кој морате, Како корисник на Linkedin, напишете свои написи на социјалната мрежа и споделете ги не само со вашите контакти, туку и со целата заедница. Со други зборови, Linkedin ви дава можност да го демонстрирате своето професионално знаење за да се направите познат. Всушност, ќе генерирате авторитет и ќе направите вашето име да започне да се знае.

Редовното објавување до Пулс ќе ви овозможи да направите име за себе. Не само тоа, ако вашите публикации се квалитетни, а вие демонстрирате добро пишување, како и знаење на оваа тема, можете да го привлечете вниманието на другите луѓе за кои е потребен професионалец како вас. Па дури и до самиот Linkedin бидејќи има „инфлуенсери“ на мрежата кои имаат поголема видливост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.