Како да заработите пари на Twitch

Твич логото

Ако имате бизнис, најверојатно сакате да заработите пари од него. Но, понекогаш, не само што може да дојде до приход преку вашата компанија; Тоа можат да го направат и преку социјалните мрежи. И поконкретно, преку стриминг. Во овој момент, можете да помислите на Youtube, но вистината е тоа има уште поголема социјална мрежа и тоа може да ви понуди подобро наградување. Дали знаете како да заработите пари на Twitch?

Ако штотуку се разбравме со вас и сакате да знаете како, покрај вашиот бизнис, да добиете уште еден извор на приход, тогаш тоа што ќе ви го објасниме ве интересира. И многу.

Twitch, новата платформа за директна содржина

Главна страница за да знаете како да заработите пари на twitch

Како што знаете, кога зборуваме за видеа, нормално е да се мисли на YouTube. Директно, можеби повеќе Фејсбук или Инстаграм. Но, вистината е дека всушност Twitch успеа да земе се што е добро од социјалните мрежи и го комбинираше во едно.

Така, би можеле да го кажеме тоа Twitch е платформа за стриминг со видеа во живо, но исто така може да се снима и уредува. Сепак, она што е најважно е првото, бидејќи пред се е слично на традиционалната телевизија.

Работата на Twitch има врска со форматот freemium, односно тоа за да гледате видео треба одвреме-навреме да консумирате реклами или можете да се претплатите како претплатник на канал и би престанале да ги гледате рекламите покрај тоа што ќе имате други дополнителни функции.

Колку пари се заработуваат на Twitch

мобилна апликација за заработка на twitch

Сигурно кога ве прашавме како да заработите пари на Twitch Ми падна на ум огромните суми на пари што некои стримпери објавија, понекогаш со бројки од четири, пет или дури шест нули. Но, ние мора да ве предупредиме. Нема да се подаде и да го добие тоа. Не многу помалку.

Прво треба да се покажете себеси и тоа подразбира дека треба да се посвети време, понекогаш размислуваат да фрлат пешкир, а многу други се обидуваат да се угледаат на другите. Но, сите тие се искуство и време, и малку по малку, ако успеете да се поврзете со вашата публика, можете да почнете да заработувате.

Затоа, немојте да мислите дека ова е преку ноќ, далеку од тоа. Се обидува напорно да работи за да го натера вашиот „канал“, вашиот „бренд“ да почне да им звучи на другите.

Поради ова, не можеме да ви кажеме колку пари се заработени на Twitch бидејќи зависи од многу фактори кои треба да се земат предвид. Канал отворен од позната личност не е ист како оној од личност која ја познава само неговото семејство и блиските пријатели.

Како да заработите пари со Twitch

Напишано е логото на Twitch

Тоа, рече, не велиме дека и вие не можете да заработите пари. Всушност, можете, а постојат неколку начини да го постигнете тоа. Дали сакате да знаете што се тие?

„Претплатниците“

Претплатниците значат Twitch as оние луѓе кои се претплатуваат на каналот за да избегнат да ги гледаат рекламите (кои понекогаш се многу тешки) и добиваат други функции (на пример, персонализирани налепници). Но, исто така и ова е нешто што многумина не го знаат, можете да разговарате со главниот лик на видеото. Тоа е, можете да разговарате или пишувате со него.

Поради оваа причина, многумина ја плаќаат претплатата и тоа е еден од најстабилните приходи што ќе ги имате, се додека добро се поврзете со таа група и ги натерате да се обновуваат месец по месец.

Twitch ви плаќа 50% од претплатата на тој претплатник, а другото го чува. Но кога веќе има повеќе од 10.000 гледачи, потоа дистрибуцијата станува попрофитабилна за вас, околу 70/30.

А колку вреди претплатата? Претпоставуваме дека ќе зависи од каналите но генерално се 3,5 евра месечно. Значи, тоа не е сума за која многумина мислат дека е премногу.

донации

Друг начин да заработите пари на Twitch се донации, или бакшиш, како сакате наречете го. Тоа е начин јавно да се заблагодариме на главниот лик на видеото за трудот што го вложуваат на каналот и видеото и начин да се наградат.

Најдоброто од сите е дека парите што се даваат се 100% за корисникот, Твич не влегува овде да ја стави раката затоа што разбира дека ако му се даде е затоа што навистина го заслужува.

Во случајот со Шпанија, ова не бара толку многу, но може да биде уште еден приход преку Twitch.

Рекламирање на Твич

Како и со другите мрежи како YouTube, можете да поставите платени реклами за да добиете поголем профит. Како? Во бесплатната верзија на Twitch веќе знаете дека имаат реклами. Исто така, можете да го заработите тоа рекламирање, иако ќе го споделите со Twitch.

Всушност, кога каналот ќе стане релевантен, тој има можност да генерира повеќе приходи, до тој степен што дури и да прикажува реклами на претплатниците. Секако, треба да бидете внимателни и да не го правите тоа премногу затоа што тогаш ризикувате следниот месец претплатата да биде избришана.

Спонзорства, филијали...

Сега преминуваме на копирање на Фејсбук и особено на Инстаграм. И го правиме тоа затоа штоБизнисите многу бараат од Twitch за соработкисо оние кои имаат најактивни канали и со најмногу претплатници да ги рекламираат своите производи. Тоа може да биде видео игри, може да биде настани, може да биде објавување реклама во средината на вашето видео во живо…

Затоа, компанијата ти плаќа и ти ја рекламираш. Нема повеќе. Очигледно, не може да биде дека сте против нешто и потоа да го објавите, или дека тоа е вашиот спонзор. Сето тоа е погрешно затоа што ќе бидете означени како „продадени“. Но, тие можат да бидат многу сочни во однос на бројките.

Практичен пример фокусиран на е-трговија

Да, знаеме дека во моментов мислите дека ова е повеќе за стримери и инфлуенсери, но за вас ова воопшто не би функционирало. Но дали е вистина? Зарем не работи за е-трговија? Па вистината е дека грешите.

Да ставиме пример за продавница за облека која добива вести секоја недела. Зошто да не направите видео во кое ќе ги прикажете овие новитети и ќе им дадете приоритет на сите гледачи за да можат да нарачаат облека што најмногу им се допаѓа? Тие дури можеа да го пробаат во живо и на тој начин да ги натерате луѓето да видат како може да изгледа.

Ова е вирално видео бидејќи многу луѓе тие можеби ќе бидат заинтересирани за тие преноси во живо и ќе се претплатат за да ги гледаат без реклами, но и да комуницирате со главниот лик и повторно да му ја покажете облеката или да ги решите сомнежите.

со тоа видео може да имате спонзорства (марки за облека), може да се прават претплатници и може да се даваат и донации за нивно правење

Но, не само тоа. Друга опција за видео во живо може да биде со продавницата. Покажете како е, каде е и зборувајте за сезонските бои, облеката што може да се направи, па дури и да им помогнете на луѓето да знаат како да комбинираат облека. Сето ова во е-трговија може да биде профитабилно преку Twitch, уште повеќе затоа што сè уште не е многу експлоатирано.

И ние можеме да го направиме истото за продавница за видео игри, продавница за технологија...

Дали се осмелувате да заработите пари на Twitch?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.