Како да заработите пари на TikTok

Како да заработите пари на TikTok

TikTok е една од социјалните мрежи што стапи во сила и успеа да одведе многу фанови на Instagram и другите социјални мрежи на своја територија. Всушност, можно е да е еден од оние кои остануваат како избрани долго време, особено што трендовите нè водат повеќе на видео отколку на слики. Но, Како да заработите пари на TikTok? Може да се направи?

Ако размислувате да отворите сметка и сакате да знаете дали трудот што ќе го посветите има своја награда, тогаш ќе разговараме за тоа. Ќе видите што можете да добиете со оваа социјална мрежа.

TikTok, зошто толку внимание?

TikTok

Фокусот на вниманието и најрепрезентативното нешто кај оваа социјална мрежа е неговиот формат. Можноста да се создаваат видеа и тие да станат вирални го направи еден од најпојавите и фактот што неговата целна публика, иако многумина мислат дека се само млади луѓе, всушност се корисници од сите возрасти.

Она што многумина не го знаат, или барем го искористуваат на овој начин, е тоа Преку TikTok можете да заработите пари. Да, со видеата што се креираат можете да заработите додатоци на крајот на месецот. Но, која е причината зошто привлекува толку големо внимание?

На почетокот, кога излезе TikTok, повеќе се гледаше како социјална мрежа за тинејџери или млади луѓе, бидејќи повеќето видеа што беа споделени беа од луѓе кои танцуваат, шеги, хумор итн. Меѓутоа, како одминуваше времето, се сврте кон друг тип на содржина, посериозна и попрактична. Сега, можете да најдете совети за готвење, рецепти, здравствени информации итн. Со други зборови, созреа.

До точка дека многу компании почнаа да прават маркетинг стратегии за да допрат до својата публика и да ја постигнат својата цел.

И покрај тоа што ќе го добиете сето тоа, што би ни рекле ако ви кажеме како да заработите пари на TikTok?

Како да заработите пари на TikTok: различни начини да го добиете

начини да заработите пари на TikTok

Не можеме да ви кажеме дека TikTok лесно се заработува, бидејќи навистина не е така. Но, и тоа не е невозможно, а ако направите добра стратегија нема да имате никаков проблем да го направите тоа.

Всушност не постои единствен начин да заработите пари на TikTok, но неколку, и овде ќе разговараме за сите нив. Имајте на ум дека на многу од нив не им треба минимум следбеници или време на сметката за да можат да почнат да го монетизираат, важен плус што другите социјални мрежи го немаат.

Преку прегледи на видео

Првата работа што можете да ја направите за да заработите на TikTok е да прикачувате видеа. И ако имате среќа еден од нив да стане вирален, ќе можете да заработите пари со тоа. Секако, тоа нема да зависи од бројот на следбеници што ги имате, туку од прегледите на тоа видео.

И колку можете да заработите? Па, вистината е дека тоа нема да биде нешто што ќе ве натера да ја напуштите работата. На секои 2 прегледи се плаќаат околу 3-1000 центи, па ако сакате да бидете успешни, би требало да успеете да прикачите дневно видео и да достигне милион прегледи за да добиете 20-30 евра дневно (што би било помеѓу 600 и 900 евра месечно).

Ова не е лесно, но има профили кои го постигнуваат тоа, па треба само да ги најдете и да видите што прават за да следите стратегија со вашиот канал.

Пренесувајте во живо

Фактот што емитувате во живо нема да ја натера социјалната мрежа да ви даде пари, далеку од тоа. Но, ќе ги натерате луѓето кои ве гледаат, ако им се допаѓа тоа што го работите, ќе ви дадат виртуелни подароци. Тие се добиваат преку виртуелни валути и секој корисник може со вистински пари да ги купи оние монети кои подоцна ги „подарува“ на оние што ги прават видеата во живо.

Откако ќе ја добиете таа награда, TikTok ви дозволува да ги разменувате тие монети во подароци или, исто така, во вистински пари, кои се испраќаат преку Paypal.

Се разбира, за да можете да правите видеа во живо, треба да исполните суштински услов: да имате повеќе од 1000 следбеници. Доколку ги немате, нема да можете да ги добивате тие профити ниту пак имате можност за живи (нешто што сите препорачуваат да се постигне во најкус можен рок).

Станете инфлуенсер

Кога социјалната мрежа почнува да се појавува, станувањето инфлуенсер може да биде многу лесно, бидејќи немате голема конкуренција. Проблемот е што потоа е потешко. Сепак, тоа е еден од начините да заработите пари на TikTok бидејќи ви овозможува компании, бизниси, спонзори итн. те гледаат и Тие сакаат да ви платат пари за да се рекламирате или едноставно да го кажат нивниот бренд или производот што го продаваат.

Секако, многу е неопходно да има голем број следбеници и прегледи во видеата бидејќи она што тие сакаат е да го достигнат максималниот број луѓе.

Бонус на ТикТок

пари на TikTok

Знаете што е тоа? Тоа е начин на кој социјалната мрежа има за да заработите пари преку реферали. Со други зборови, секој што ќе го поканите да се придружи користејќи го вашиот код ќе ви овозможи да заработите пари што можете да ги откупите во Paypal или дури и да ги депонирате во вашата банка.

Колку заработувате по лице? Па во Шпанија добивате по едно евро за секоја покана што ја исполнува и влегува во апликацијата, па ако добиете многу пријатели, можете да добиете добар врв во апликацијата.

Ја имате оваа функција на вашиот сопствен профил и треба да ги испратите вашите пријатели, семејството и секој што го сака тој специјален код кој ќе се погрижи, кога ќе ја преземе апликацијата и ќе ја креира сметката, вие да ги добиете тие пари.

Не можеме да ви кажеме дека TikTok ќе постои засекогаш или дека ќе работи многу добро за да заработи пари, но вистината е дека ветува живот од неколку години каде интерактивната содржина, односно видеата, станаа една од најмногу се троши.

Дали знаете повеќе начини да заработите пари на TikTok? Можете да ни кажете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.