Како да започнете онлајн бизнис

Како да започнете онлајн бизнис

„Ако не си на Интернет, не постоиш“, дали фразата ѕвони? Тоа е нешто што, пред неколку години, можеше да ве насмее. Но, денес тоа е речиси реалност затоа што сите ние, или речиси сите, бараме на Интернет она што ни е потребно, дури и кога го имаме веднаш зад аголот. Затоа многумина започнуваат да создаваат веб-страници и страници, но, Како да започнете онлајн бизнис со кој навистина имате иднина, а не завршувате да се затворите по 6 месеци или една година?

Никој, и повторуваме, никој не може да гарантира дека вашиот бизнис ќе напредува кога ќе го завршите. Ако некој го направи тоа, бегај. И тоа е тоа што, понекогаш, го губиме здравиот разум поради приказната за млекарот (а веќе знаеме како помина). Но, она што можеме да ви го кажеме е дека има низа чекори кои не би било лошо да ги земете предвид за, со ладна глава, да започнете онлајн бизнис кој се одржува со текот на времето. Дали сакате да знаете што се тие?

Супер важни чекори за да започнете онлајн бизнис

Супер важни чекори за да започнете онлајн бизнис

Без разлика дали започнувате идеја, креирате е-трговија или нешто што има врска со Интернет, првото нешто што треба да го имате на ум е дека тоа не се прави преку ноќ. Да ви дадам идеја; Создавањето на вашиот личен бренд, оној што ќе ви даде авторитет и ќе ги натера луѓето да ве запознаат, може да потрае помеѓу една и три години (и најчесто тоа е поблиску до три од еден). Во случај на бизнис или е-трговија, ова може да се продолжи до пет години. И дали би биле спремни да ги поднесете евентуалните загуби во тоа време? Најможно е дека не.

Поради оваа причина, одлуките не можат да се носат лесно, мора да се проучи многу добро. И овие чекори можат да ви помогнат да го направите тоа.

анализирајте ја вашата идеја

Не вреди да мислите дека вашата идеја е одлична, дека на сите ќе им се допадне, дека ќе успеете со неа. Запрашајте се зошто е толку добар, зошто другите луѓе би сакале да го купат.

Мора да анализирате каков е вашиот производ или услуга, дали има иднина, дали е скалабилно... Сето ова мора да се одговори дури и пред да започнете каква било процедура.

Наша препорака е да се обидете да најдете идеја која не е многу експлоатирана (во моментов речиси сè е измислено) или барем што претпоставува револуција на она што е познато. Тоа е начин да се издвоите од останатите.

Анализирајте ја конкуренцијата

Сега ја знаете вашата идеја совршено, ги знаете нејзините силни и слаби страни. Можете да кажете сè што имплицира на ова. Но, што е со вашите конкуренти?

Денес секој има конкуренти и треба да ги анализирате и нив, прво затоа што тие можат да имаат ист производ како вас, а вие треба да знаете како ќе се разликувате од останатите; и второ затоа што ако има голема конкуренција, можеби тоа не е толку профитабилен бизнис како што мислите на почетокот.

започнете бизнис

Направете го вашиот бизнис план

Иако она што го сакате е да креирате онлајн бизнис, многу е важно да имате бизнис план што планира какви ќе бидат вашите постапки на краток, среден и долг рок, која е студијата на пазарот, вашиот целен клиент, вашата конкуренција, како ќе дистрибуирате, стратегии за рекламирање, ресурси... Накратко, се што ви треба за да го започнете тој проект.

Кога го имате „физички“ полесно е да се види дека се обликува и дека може да има иднина. Ако не го правите тоа, ризикувате да се справите со проблемите и да немате „перница“ за да ги заобиколите пречките.

Дизајнирајте ја вашата веб-страница

Внимавајте, дизајнирајте добро, не вреди ништо да правите затоа што ако е така нема да влезат во вашата страница и нема да имате добро позиционирање или SEO за да добиете посети. Ако не знаете како да го направите тоа, подобро е да ангажирате професионалец да го направи тоа.

Вистина е дека има многу страници, па дури и хостинг компании кои имаат алатки со кои можете да креирате сопствена веб-страница за неколку минути и без знаење. Но, дали навистина очекувате да се истакнете со него? Исто така, имајте на ум дека ќе имате многу ограничувања и на ниво на SEO тие не се најпријатни или најлесни за позиционирање.

За да добиете веб-страница, ќе ви треба следново:

  • Домен: Тоа е URL-то на вашата веб-локација, адресата што луѓето ќе треба да ја внесат во нивните прелистувачи за да се појави вашата страница.
  • Хостинг: Тоа е хостинг каде што ќе бидат сите датотеки што ја сочинуваат вашата веб-страница. Важно е да изберете квалитетен за да биде видлив и да работи 24 часа на ден и да не ви создава никакви проблеми.
  • SSL сертификат: Сега е од суштинско значење, безбедноста на вашата веб-локација и Google да ве гледа како безбеден бизнис.

Откако ќе ја имате вашата веб-страница, нема да има многу друго да се направи.

чекори за почеток

Како да започнете онлајн бизнис и да го формализирате

Пред да започнете да работите на вашиот онлајн бизнис, важно е да ги имате во ред сите правни прашања. На пример, дека сте самовработени или барем сте регистрирани во Министерството за финансии за да пријавите ДДВ и придобивките што ги добивате, одлучете се за други правни форми, имајте менаџер или советник да ви помогне со овие прашања, итн.

Започнете онлајн маркетинг стратегија

Тоа е нешто суштинско затоа што вашиот „пазар“ навистина ќе биде Интернет мрежата и тоа е местото каде што треба да привлечете клиенти за да можете да ги задржите и да ги натерате да купуваат од вас. Затоа треба да знаете како да го спроведете овој процес (за кој веќе ви кажавме дека не е преку ноќ) и како да го извлечете максимумот од него што е можно поскоро.

И пази, што Маркетиншката стратегија не само што опфаќа оптимизација и позиционирање на веб, туку и содржина, социјални мрежи, маркетинг преку е-пошта... Ако не го дефинирате ова добро, без разлика колку е добар вашиот бизнис, порано или подоцна ќе кликне.

Стратегијата за видливост исто така може да помогне во ова, бидејќи ќе го направи вашиот бизнис подобро познат (преку рекламирање, агенции итн.).

Штом сè ќе биде отворено, сè што треба да направите е да работите и да се потрудите да го направите вашиот бизнис познат на интернет и да можете, со текот на времето, да заработите од тоа ако сте направиле се како што треба. Дали имате онлајн бизнис што сте го создале од нула? Можете ли да ни кажете како беше вашето искуство?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.