Како да ги исчистите сметките на компанијата

исчистете ги сметките на компанијата

La економски менаџмент Неопходно е да се максимизираат перформансите. Сепак, овој тип на задачи може да биде тежок за малите и средни компании, а исто така и за стартапи.

Токму поради оваа причина, постојат упатства и услуги како што се банкарски сметки (професионалци) за професионалци и компании кои овозможуваат чистење на сметките и подобрување на економските перформанси.

За што зборуваме кога зборуваме за чистење на сметките?

Во рамките на деловната администрација, постојат повеќе области кои се организирани на еден или друг начин да искористете ги предностите на достапните ресурси. Во оваа смисла, една од најважните задачи е економскиот менаџмент. Навистина, тоа гарантира дека различните области и сектори имаат финансиски средства за ефикасно функционирање.

исчистете ги банкарските сметки

Токму поради оваа причина, реорганизацијата на сметките е од суштинско значење за компанијата имајте способност да бидете самодоволни и да ја развивате вашата комерцијална активност без непријатности. Во исто време, чистењето на сметките овозможува одржување на финансиската состојба на компанијата во оптимални услови за расте и се подобри перформанси на пазарот.

Економскиот менаџмент и билансот на сметките вклучуваат низа на функции на природата сметководителфискална и финансиски кои групираат различни видови потреби според природата на трансакциите што ги врши друштвото. исчистете ги сметките бара дека сите тие работат во хармонија да ги водат секојдневните активности кон идните цели за раст.

Затоа, чистењето на сметките дава две јасни придобивки: од една страна, нуди можност за решаваат секојдневното работење на организацијата и воспоставуваат критериуми за профитабилност јасна и од друга страна дозволува проектни активности врз основа на Долгорочни цели во кои финансискиот капацитет е од суштинско значење за растење.

Како да ги исчистите сметките на компанијата

Следната листа ги содржи различните дејства потребни за подобрување на економските перформанси и затоа финансиското здравје на компанијата. Овие се погодни и за претприемачи и за мали и средни компании. Сепак, неговата корисност ќе варира според видот на компанијата за која станува збор и дејноста во која е регистрирана.

пари банкарски сметки

Проучување на сметки и финансиско планирање

Прво, компанијата мора да изврши а детална анализа на сите тие процеси од економска природа: комерцијална дејност, фактурирање, плаќање даноци, заеми и кредити, трошоци и одложени плаќања итн.

Имањето на овие информации на прецизен начин овозможува развивање на следните точки на ефикасен начин. Тоа и овозможува на компанијата поставете операции економија кои се суштински за дејност и направи финансиски план за постигнување на долгорочни цели.

Дисциплина во штедењето

Иако ова може да биде излишно, вистината е дека спроведувањето на ефективен систем за штедење може да претставува а големо подобрување во перформансите на ресурсите и воопшто во економскиот капацитет на компанијата.

Ова е особено точно на долг рок, бидејќи корпоративните структури имаат тенденција да произведуваат многу отпад кој, земен заедно, може да се искористи за реши други задачиподмират сметки или реинвестираат во продуктивната матрица.

Партнер со потенцијални инвеститори

компании инвеститори

Инјектирањето капитал од инвестицијата е можност што мора постојано да се води за да се исчистат сметките. Тоа не мора да биде приоритет во однос на ресурсите и напорите, туку ресурсите треба да се посветат на тоа, се додека тоа е одличен начин за подобрување на економските перформанси.

Меѓутоа, за да се развие ефективно, потрагата по потенцијални инвеститори мора да биде поддржана со добро подготвен финансиски план во кој нагласи профитабилноста на бизнисот и времето пред да се оствари профит од страна на инвеститорот.

Дајте приоритет на профитабилноста на бизнисот

Иако постојат многу области од бизнисот кои не се нужно ориентирани кон комерцијална активност, второто мора да се оптимизира за да се обезбеди профитабилност на бизнисот и билансот на сметките. Во оваа смисла, на приоритет во однос на инвестициите и развојот треба да биде продажната област.

На ист начин, профитабилноста на бизнисот претпоставува дека приходот ги надминува - или минимално се изедначува - трошоците: сметките за фиксни и варијабилни трошоци мора да се проучат за да се утврдат можните намалувања на влијанието на овие врз економијата целокупната компанија.

Даноци и фискален режим

даночен режим на компанијата

Плаќањето на даноците мора да се изврши квартално и годишно. Затоа, неопходно е да се води ефективна евиденција за билансот на располагање обезбеди плаќање на даноци и немање заостанати долгови од кој било вид, бидејќи тоа може да резултира со непотребни трошоци.

Најмногу се препорачува користете сметководител кој може да изврши анализа на нашите сметки и даночната состојба. Трошоците за вработување и консултации се маргинални во однос на придобивките што ги носи тоа: намалување на даноците, ослободувања и враќање на средствата, да наведеме неколку.

Дигитални алатки и банкарски услуги

алатка за управување со банка

Во моментов, постојат повеќе алатки за комерцијално и финансиско управување кои се многу погодни за малите и средни компании. да носат а правилно салдо на сметката. Во оваа смисла, неопходно е да се користи Програми на бизнис менаџмент кои вклучуваат сметководство, порамнување плата, финансиска табела итн.

Исто така, ги има и многу банкарски услуги кои овозможуваат управување со сметките на компанијата и извршување на сите тие економски операции за да се обезбеди нејзино работење. многу од нив Тие не наплаќаат провизии од кој било вид. фиксни трошоци за одржување, што значително ги намалува оперативните трошоци.

Финансиско управување

Компаниите често користат различни видови финансиски средства кои им дозволуваат добиваат заемикредитиосигурување, итн. Затоа, мора да се одржува строга контрола врз овој тип на ресурси и трошоците што ги произведува на сметките на компанијата.

Навистина, севкупноста на месечните финансиски трошоци да не надминува 20% од вкупните трошоци на операциите. Во спротивно, може да започне циклус на изразено задолжување во кој најголем дел од приходите се користат за финансирање на истите операции.

Правете чести цитати

Конечно, одличен начин за чистење на сметките на компанијата е врши редовна анализа на односот со добавувачите. Тоа е, активно бараат најдобри цени и услови за услуга — трансфер, начин на плаќање итн. — за да се осигура дека и производите и услугите се достапни и конкурентни на пазарот.

Оваа задача одговара на куповната комерцијална површина, која мора да изврши а преглед обврска на состојбата на добавувачот редовно и непристрасно. Во спротивно, може да се изгубат значителни деловни можности и да се зголемат трошоците за производство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.