Како да ги избришете сите твитови од вашата сметка одеднаш

Лого за да знаете што е Твитер

Или затоа што сакате да му дадете нова насока на вашата сметка на Твитер. Или затоа што сакате целосно да ја елиминирате вашата трага, дали знаете како да ги избришете сите твитови со еден удар? Ако тоа е нешто што ве загрижува бидејќи имате повеќе од 10000 твитови на вашата сметка и не сакате да морате да поминувате низ еден твит истовремено, тогаш ние ќе ви подадеме рака.

Ќе ви дадеме неколку опции за бришење твитови и на тој начин да ја исчистите вашата сметка за неколку минути. Да почнеме?

Како рачно да ги избришете твитовите

iPhone со апликацијата Twitter и Instagram

Пред да ве научите како да ги избришете сите твитови одеднаш, треба да знаете како да го направите тоа рачно. Всушност, тоа не е многу мистерија, но ако не сте запознаени со оваа социјална мрежа, можете да се запрашате кога треба да избришете нешто.

Така, чекорите што треба да ги преземете се следните:

 • Пријавете се на вашата сметка на Твитер.
 • Најдете го твитот што сакате да го избришете на вашиот профил, временска линија или со пребарување на конкретниот твит.
 • Кликнете на трите точки што се појавуваат во горниот десен агол на твитот.
 • Изберете „Избриши твит“ од паѓачкото мени.
 • Потврдете дека сакате да го избришете твитот со кликнување на „Избриши“ во скокачкиот прозорец.

Имајте на ум дека откако ќе избришете твит, нема да можете да го вратите. Исто така, важно е да се забележи дека ако некој веќе видел или споделил скриншот од твитот, содржината на твитот сè уште може да биде достапна на интернет, дури и откако сте ја избришале.

Ако само го ретвитале, тогаш кога ќе го избришете ќе бидете избришани и од други (нема да се појави како таков туку содржината е избришана), но коментарите и другите што сите ги направиле ќе продолжат да бидат таму.

Како да ги избришете сите твитови

твитер текстови

Како прво, треба да знаете дека Twitter ги архивира сите твитови по 3200. Со други зборови, после таа бројка, претходните се архивирани во архива на твитови до која можете да пристапите кога сакате.

Ова ви го кажуваме затоа што многу од алатките за кои ќе зборуваме бришат само до 3200 твитови. Останатото не ги допира или да, зависи од алатката што ја користите. Се разбира, друга опција е да го повторите целиот процес неколку пати додека не ги избришете сите твитови што ги имате. На пример, ако имате 16000 твитови на сметката, ќе треба да ја поминете алатката пет пати за таа навистина да биде чиста.

Што треба да направите пред да користите алатка

Претходен чекор пред да започнете да бришете твитови од вашата сметка без да гледате назад е да направите копија од историјата на пораките што сте ги објавиле. Тоа не е глупост и иако можеби мислите дека ќе ја стартувате сметката од нула и дека исто така ќе го направите добро, секогаш е добро да ја чувате историјата во случај некоја од тие пораки да ви помогне.

Или, како резервна копија само во случај да се каете за одлуката. Ако немате копија, нема да можете да ги вратите пораките.

Покрај тоа, Twitter не е многу за користење на надворешни алатки за бришење на целата содржина од социјалната мрежа. Тие повеќе се залагаат за создавање нова сметка и давање на истото име. Сепак, ова не ги пренесува следбениците што ги имате или вашите следбеници. Затоа не е добро решение.

За да направите резервна копија на вашата сметка на Твитер, следете ги чекорите подолу:

 • Најавете се на вашата сметка на Твитер.
 • Кликнете на иконата на вашиот профил во горниот десен агол на екранот.
 • Изберете „Поставки и приватност“ од паѓачкото мени.
 • Кликнете на „Сметка“ во лентата со мени лево.
 • Скролувајте надолу до делот „Вашата архива на Твитер“ и кликнете „Побарајте ја вашата архива“.
 • Ќе ви биде побарано да ја внесете лозинката на Твитер за да го потврдите вашиот идентитет.
 • Откако ќе ја внесете лозинката, кликнете „Потврди“ за да побарате преземање на вашите податоци.
 • Твитер ќе ви испрати е-пошта кога вашата датотека е подготвена за преземање.
 • Следете ги упатствата во е-поштата за да ја преземете и зачувате вашата датотека.

Ве молиме имајте предвид дека може да потрае некое време за Twitter да ги собере и подготви вашите податоци. Откако ќе ја преземете вашата датотека, ќе имате пристап до сите ваши твитови, директни пораки, списоци и повеќе во една зипувана датотека.

Сега кога го имате, ќе ви покажеме некои од алатките што можете да ги користите за да ги избришете сите твитови.

ТвитБришач

Тоа е алатка која ви овозможува да ги избришете сите твитови што ги сакате, како на вашиот компјутер, така и од таблет или мобилен телефон. За да го направите ова, сè што треба да направите е да дозволите апликацијата да пристапи до вашата сметка на Twitter и ќе можете да избришете сè или да извршите пребарување и да ги изберете твитовите што сакате да ги избришете.

Ова е едно од најлесните за употреба и воопшто не е комплицирано. Идеален за кога сакате да избришете неколку објави одеднаш (а не една по една).

Избриши ги сите мои твитови

Ајде да одиме со уште една од апликациите. Исто така, ќе треба да им дадете дозвола да пристапат до вашата сметка и да можат да ги бришат твитовите.

Како што ви кажавме, тие ќе можат да бришат само во групи од 3200 пораки, па ако имате повеќе, ќе мора да продолжите да ја користите додека вашиот профил не биде навистина празен.

Исто така, треба да знаете дека не ви дозволува да изберете кои да ги зачувате, а кои да ги избришете. Ги брише сите. Но, не само од Твитер, туку и од резултатите од пребарувањето.

TweetDelete

TweetDelete

Еден од најпознатите е овој, кој може да ги избрише сите твитови одеднаш и исто така има некои љубопитни опции, како што е можноста за автоматско закажување бришење.

Се разбира, оваа алатка ви овозможува да избришете само 3200 твитови. Ако сакате да продолжите со бришењето, ќе треба да платите премиум сметка за да го направите тоа (како и да закажете и други дополнителни функции што може да ве интересираат).

бришење

Можеби е еден од помалку познатите, но затоа не е лош. Во овој случај, можете да започнете со прелистувачот, да му дадете дозвола и во моментот кога ќе му дадете Star Wiping ќе почне да ги брише сите твитови.

Како што можете да видите, постојат многу начини да ги избришете сите твитови, некои се бесплатни, а некои се платени. Имајте на ум дека ако ја овластите употребата на овие алатки, подоцна можете да ја отповикате за да ја одржите безбедноста на вашата сметка. Дали некогаш ви требало одеднаш да ги избришете сите твитови од вашата сметка? Како го направи тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.