Казната на страниците за трговија за враќање на производите

Казната на страниците за трговија за враќање на производите

на добра количина продавачи на страници за е-трговија како „Амазон“, „Снапдеал“ и „Флипкарт“, го изразија своето вознемирување, велејќи дека се казнуваат како резултат на купувачите што ги враќаат производите, што се додава на оперативните трошоци што треба да ги платат.

Околу 1.000 продавачи на страници за трговија Тие го изразија своето незадоволство преку Интернет форум, пренесувајќи ги своите загрижености во врска со ова прашање, па дури и еден од овие продавачи испрати писмо до основачот на Амазон, ffеф Безос, за да го сврти вниманието на проблемот.

Продавачите, од кои никој не сакаше да се легитимира, се жалат дека во нив платформи за е-трговија, Трошоците за логистика не се споделуваат или во вашиот случај, провизиите не се враќаат, кога клиентот ќе го отвори пакетот и потоа одлучи дека конечно не го сака производот.

Продавачите тврдат дека вината целосно паѓа на нив со тоа што велат дека се испраќаат лажни или неисправни производи. Во ова тип на платформи за трговија, Продавачите обично добиваат оценки од клиенти и доколку производот не ги задоволува, тие исто така можат да ја вратат стоката, нешто што не само што значи загуба за продавачот, туку сега мора да се соочат и со казна од нив.

Амазон на пример користи a процес на побарувања за заштита на купувачите кои не се задоволни од своите производи. Откако ќе ја поднесат својата жалба, Амазон ја презема задачата да го испита ова прашање и се обидува да го реши во рок од седум дена.

Продавачите велат дека стапка на враќање на производот тоа е зголемено до 50% во многу категории производи, вклучувајќи електроника за широка потрошувачка, мобилни телефони, додатоци за уреди, накит, облека, меѓу другите производи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   проактивни консултанти dijo

  Ако зборуваме за вежба за повлекување (14 дена) и колку што знам, ако компанијата го наведе тоа во своите договори или услови за продажба, трошоците ќе ги сноси корисникот.
  Поздрав.