Каде можеме да купиме со Bizum?

логото на бизумот

Тоа е далеку од средината на 2016 година кога мнозинството шпански финансиски институции (26) го започнаа Бизумот во нашата земја. Овој број исчезна во крешендо до 32 финансиски субјекти и што останува. Истото се случува и со продавниците. Се повеќе луѓе се приклучуваат на оваа практика, која не е толку нова како што изгледа. Многумина од нас веќе знаат како да се направи Бизум но, Во кои продавници може да платите со него?

И физичките претпријатија и онлајн бизнисите дозволуваат плаќање од страна на Bizum. Во моментов, има 598 бизниси што ја прифаќаат оваа рута при купување. И во оваа листа на бизниси се компании од сектори разновидни како фармацевтскиот, воздушниот, енергетскиот, текстилниот, електронскиот, спортскиот, телефонскиот, здравствениот и козметичкиот сектор. Дури и во администрации на лотарија, може да се плати и наплати преку Bizum.

бизумна операција

Тие се издвојуваат од нив брендови за облека како Агата Руиз де ла Прада или спортски брендови како Декатлон и козметички компании како што се Друни или Примор. Исто така бизниси како што се Ел Корте Инглес или супермаркети Диа.Во областа на енергетиката, Ибердрола или Електра Енергија; и во телекомуникацискиот сектор, сите клиенти на Портокал, azастел и Амена Тие имаат можност да ги спроведат соодветните финансиски процедури преку Bizum.

Во технолошката област, постојат компании како што се Медиамаркт или компјутерски компонентиНа Исто така, постојат познати имиња во областа на осигурувањето со IMQ, а во фармацевтската област, меѓу другите, е и Мифарма.

Исто така, туристичките компании како Alsa, Air Europa или Logitravel Тие, исто така, го дозволуваат овој мобилен платежен систем, дури и главниот железнички оператор во нашата земја, Renfe.

Иако постојат голем број компании кои имаат на располагање Bizum, повеќето трансакции се вршат помеѓу поединци.

бизум во инг

Всушност, според официјалните податоци на Бизум, обемот на операции што се извршени од неговото основање е 370 милиони. А бројот на корисници кои се приклучиле на овој нов начин на плаќање изнесува 17 милиони корисници. Имајќи предвид дека во моментов шпанското население е нешто повеќе од 47 милиони луѓе, околу 36% од Шпанците веќе користат Bizum.

Иако Bizum неодамна стана популарен во нашите животи, неговото лансирање на шпанскиот пазар беше одамна. Поминаа старите трансфери, сега слушаме само за славниот Бизум. И не можеме да го негираме: тоа ни ги спаси животите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.