Историјата во создавањето на Интернет

историја создавање интернет

Веројатно е дека во одреден момент од нашето зафатено секојдневие си поставуваме прашање што порано или подоцна ќе ни падне на ум. „Каков би бил мојот живот без технолошкиот напредок што постои денес?

Обично е тешко за нас да престанеме да размислуваме и медитираме за овие типови рефлексии, бидејќи пристигнуваме во свет каде што работите што ги користиме секој ден едноставно беа веќе таму, и затоа е нормално да ги земеме сите алатки и инструменти кои ни го олеснуваат животот отколку што некогаш беше за нашите предци.

Меѓутоа, кога ќе застанете да размислувате за сето тоа технологија што не постоеше пред само неколку години, или во оние пронајдоци без кои постоењето би било незамисливо, тоа е кога можеме да ги сфатиме големите придобивки што ги имаме во однос на претходните генерации, придобивки на кои не им даваме доволно значење, бидејќи тие се едноставно работи што ги земаме здраво за готово во нашите рутински животи , и Кога за прв пат ќе сфатиме колку им недостасуваат, тоа е затоа што одеднаш ги губиме.

На пример, ситуации како што се прекинување на струјата, откажување на сигналот на кабелот или факт на ненадејно истекување на бензинот, се сценарија што едноставно се обидуваме да ги избегнеме по секоја цена, бидејќи веќе не можеме да го замислуваме животот без сите тие удобности, Но, кога се појави ненадејна ситуација да остане без струја или топла вода, тоа нè потсетува на тоа живееме во ера на просперитет што луѓето од пред само неколку генерации ги немаа.

Присуството на Интернет во нашите животи

Токму еден од најреволуционерните пронајдоци што многу луѓе го сметаат за здраво за готово во денешно време, односно дека е толку вкоренето во нашите животи што на моменти се замислува дека секогаш ќе беше таму, тоа е интернет, што за голем дел од своите корисници стана речиси додаток на човечкото тело.

И тоа е тоа интернетот толку многу ги револуционираше нашите животи дека кога ќе престанеме да размислуваме за нејзиното потекло, станува скоро невозможно да сфатиме дека за огромното мнозинство од нас кои ја користиме оваа прекрасна алатка, ние сме првата генерација на корисници кои видоа дека пристигнува, односно за неколкумина од нас , Ние дури и не знаевме за Интернет во најоддалеченото детство, бидејќи иако многу млади денес пораснаа со употребата на оваа алатка и компјутери во нивните животи.

Многу други видоа дека ова пристигнува технолошка новина кога веќе имавме неколку години користејќи ги класичните методи на истражување за да ги добиеме задачите во текот на неделата, како што е многу користената монографија за да ги направиме резимеата што нè прашаа на училиште.

Денес, тоа веќе не е проблем за денешните деца, бидејќи тие веќе го имаат на располагање одличното Википедија. Сепак, за многу сегашни возрасни, работите не беа секогаш толку лесни, бидејќи ако се земе предвид дека World Wide Web е роден во 1991 година, односно пред само околу 27 години, тоа значи дека сите луѓе кои имаат најмалку повеќе од 40 години живот, не знаеле интернет во својата прва деценија и веројатно не во следната, затоа што кога интернетот е роден, потребни беа уште неколку години за да стане одлична глобална мрежа што ја познаваме денес и ја користиме на дневна основа, како неопходен елемент на нашиот академски, професионален живот, па дури и како дел од нашето секојдневно одмор.

Интернетот има безбедно место во секој аспект на нашето постоење, но тешко дека размислуваме за тоа како би живееле ако одеднаш ја изгубевме оваа алатка, едвај 27 години. Затоа, сега накратко ќе го разгледаме Историја на Интернет и развојот што тој го презентираше со текот на времето, да ги разбере последиците што ги имаше врз нас и да размисли за тоа колку овој изум е трансцендентален, како технолошка и културна револуција во историјата на човечката цивилизација.

Корените на Интернет

Интернет

Од она што беше споменато погоре, сигурно многумина ќе помислат дека Интернетот излезе од никаде пред 27 години, во 1991 година. Сепак, овој датум одговара исклучиво на раѓањето на World Wide Web, што можеме да ја разбереме како основна структура од која е составена оваа глобална алатка за комуникација.

Ако сакаме да се вратиме на вистинска историска позадина што ги остави темелите на развојот на интернетот, тогаш мора да одиме многу подалеку во историјата на информатичката технологија. Така можеме да го реализираме тоа први студии што доведоа до развој на Интернет, Тие започнаа на крајот на Втората светска војна, како резултат на силната конкуренција и ривалство што се случи во контекст на Студената војна, меѓу суперсилите на Соединетите држави и Советскиот сојуз.

Накусо Интернетот е резултат на воен проект, бидејќи неговите први чекори беа основани во 60-тите., поради потребата на Соединетите држави да создадат исклучиво воена информациска мрежа, што ќе овозможи, во случај на хипотетички руски напад, пристап до информациите потребни за да се одговори на агресијата од каде било во земјата.

Беше вака, како и после бројни достигнувања и модификации во овој поглед, дојде во светот, во 1969 година, мрежата позната како АРПАНЕТ, систем кој се состоеше само од околу четири компјутери лоцирани на различни универзитети низ целата земја. Успехот на оваа иницијатива беше од таква големина што само две години подоцна, веќе имаше 40 компјутери кои беа поврзани едни со други, споделувајќи информации од различни делови на нацијата.

Протоколот TCP: столбот на денешните компјутерски мрежи

Наскоро по прва интерконекција на компјутери, кои беа на различни универзитети во САД, пристигна нов напредок во оваа смисла, што се покажа како основен за експоненцијален раст на компјутерските мрежи, таканаречен протокол TCP.

Протокол за контрола на преносот, TCP (Протокол за контрола на преносот) е создаден помеѓу 1973 и 1974 година од страна на истражувачите Винт Церф и Роберт Кан, и во основа се состои од транспортна мрежа на повеќе врски и проток на податоци, односно испраќање и проследување на овие безбедно.

Важноста на оваа технологија лежи во фактот дека таа продолжи и до денес како основниот механизам за споделување информации помеѓу компјутерите, до степен до кој оваа архитектура ги поддржува најпопуларните апликации на Интернет, како и Протоколи за апликација HTTP, SMT, SSH и FTP.

Во едноставни термини, можеме да кажеме дека овој протокол работи како компјутерска архитектура што ни овозможува да испраќаме и примаме податоци во гигантска глобална информациска мрежа, што го прави столб на Интернет.

Раѓањето на WWW

историја на Интернет

Следно голема еволуција на глобалната компјутерска мрежа ќе дојдеше неколку години подоцна, до 1983 година, кога Министерството за одбрана на Соединетите држави одлучи да премине во употреба на TCP / IP протокол во сопствената мрежа наречена Арпанет, создавајќи како резултат се нарекува новата мрежа Интернет мрежа Арпа, дека со текот на годините ќе стане познат само како „Интернет“.

До 1985 година, ова беше нова технологија целосно воспоставена во компјутерскиот свет, иако им беше позната само на специјалистите од оваа област. Последниот чекор за конечно да започне интернетот до домовите на милиони луѓе ширум светот ќе биде тој создавање на светска мрежа, што се случи многу кратко потоа.

Во 1990 година, Тим Бернерс од Европскиот центар за нуклеарно истражување (ЦЕРН) водеше истражување на А. систем кој овозможува складирање и враќање на податоците. Неговата работа се исплатеше, создавајќи ја „Светската мрежа“ (WWW) во 1991 година користејќи три нови инструменти: HTML, TPP и програмата наречена веб-прелистувач.

Откако успешно ја тестираа функционалноста на компјутерската мрежа, таа беше отворена за јавна употреба во 1993 година, преку првиот пребарувач во историјата, „Вандекс“ кој служеше како индекс на веб-страници, бидејќи беа први креирани, овие страници може да се сортираат и лесно идентификувани.

Поради оваа причина, Тим Бернерс обично се поврзува како татко на мрежата, реченица што може да биде малку претерана, бидејќи им ја одзема заслугата на сите претходни студии, спроведени од истражувачи и научници во текот на втората половина на век. XX, така што Тим Бернерс може да има алатки што му помогнале или да ја стават последната тула во конечна конструкција на интернет.

Интернет денес

историја на Интернет

Интернетот не беше едноставен проект, и тоа не влезе во нашите животи преку ноќ, бидејќи од неговите први формулации до последната конструкција, траеше скоро половина век. Познавањето на овие податоци ни дава упатство да бидеме поодговорни со еден од најголемите дарови што ни ги дадоа човечката генијалност. Наше е да го искористиме овој меч со две острици за да го претвориме во друг инструмент на нашата услуга и развој, а не само во едноставна алатка за одмор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.